logo

Peki arıza nerede?


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Bodrum Belediye’si olağan Meclis toplantısı, olağan olmayan açıklamalarla tamamladı. Belli ki Belediye Başkanı’ndan, meclis üyelerine, bürokratlardan ,katılımcılara kadar bir bezginlik, yorgunluk ,adam sendecilik var olmuş.

Gündem maddeleri klasik, imar plan tadilatı, her hangi bir konuda yetki isteme, hatta ve hatta yetkisi kanunen kendisinde olduğu halde, meclisten yetki isteme gibi garip durumlarda gerçekleşiyor.

Bodrum’u idare ettiğini sananların, nasıl idare edildiği meclis toplantılarında gün yüzüne çıkıyor. Kendileri orada ancak ruhları başka yerde olan meclis üyelerimiz bile var, hamdolsun.

Geçen ay yapılan meclis toplantısında “Bu damı  yalan” polemiğinden sonra, iddiasını ispatla yükümlü olduğunun farkında olan, Bodrum Belediye Meclis üyesi Sayın Av. Şakir Açıkgöz.

ORTEM tarafından Belediye mülklerine icra işleminin yapıldığına dair belgeyi,

Gündoğan Mahallesi Küçükbük Mevkiin de yapılmakta olan tartışmalı inşaatın yapı ruhsatını,

Tavşan Burnun da yapılmakta olan kaçak inşaatın, yapı ruhsatlarını,

Belediye Başkanı’na sunarak, ”Yalan dediğiniz konuların ispatıdır. Bu konuda ne söyleyeceksiniz ?” demesi, önceden hazırlıklı olan bürokratlarca yanıtlandı yanıtlanmasına da ,ikna olundu mu ? EVET ikna olduk.

Meclis üyesi Av. Şakir Açıkgöz yalan söylemiş.

Belediye Meclisi Mayıs ayı toplantısında; Küçükbük ve Tavşan Burnun da ki inşaatların yapı ruhsatının meclis gündemine geldiği tarihte kesilmiş olması yalanmış. Çok daha önceden imzalanmış olan yapı ruhsatları, Mekansal Adres Kayıt Sistemi’nde ( MAKS ) olan bir arızadan dolayı geç kesilmek zorunda kalınmış.

Kim diyor bunu, İmar Müdür Vekili, Yalan mı söyleyecek tabi ki hayır. Belediye’nin koskoca Müdür vekili yalan söyler mi , haşa.

Araştırdım, önceden imzalandığı doğru çıktı. İçimden gelen bir ses “Yapı ruhsatı ,yatırımcılar başvuru yapmadan hazırlanmış olmasın ” dedi. “Yok, o kadar da değil.” diyerek kendi kendimi ikna etmek zorunda kaldım.

İmar ve Şehircilik Müdür Vekili tarafından, çok önceden hazırlandı denilen, yapı ruhsatı başvuru dosyasına konulan tapunun tarihi 24 Nisan olduğuna göre, “Nasıl olsa bir gün inşaat yapılacak, ben yapı ruhsatını hazır tutayım işleri aksamasın.” diye mi düşünüldü, hayaline kapıldım.

Ve ,içimdeki ses doğru söylemiş…

1 Mayıs tüm Ülkemizde ve Dünya’da işçinin ve emekçinin bayramı olarak kutlanırken, Belediye imar servisi emekçileri, görev aşkıyla yanıp tutuşarak, resmi tatil gününde, Tavşan Burnu yapı ruhsatını hazırladılar diye bir iddia var. Bu iddiaya göre; 2 mayısta ruhsatlar imzaya açılmış, 3 mayısta da MAKS üzerinden onay kodu alınarak, işlem başarıyla gerçekleşmiştir.

Hizmet aşkı diye ben buna derim, gerisi hikaye.

Öyle sokaktan duyduklarıyla, Belediye Başkanı’na , abuk subuk soru sormak hiç yakışmıyor meclis üyemiz AV.Şakir Açıkgöz’e

Sistemde olan arızayı araştırdık .Bodrum Belediyesi görev aşkıyla yanıp tutuşurken, sistem arızası nedeniyle görevini engelleyenler, Bodrum’un gelişmesinin önüne taş koyanlar kimler olabilir.

İlk anda, Ak Parti İktidarımı diye düşünmedim değil, ancak yapı ruhsatı başvurusunun yapıldığı sistem YİBF dir. Bu sistemde arıza olmadığı ve sadece 28 Nisan Cumartesi günü güncelleme yapıldığı bilinmektedir. Zaten yapı ruhsatı YİBF üzerinden kesilmemektedir.

Yapı Ruhsatının kesildiği sistem MAKS yani Mekansal Adres Kayıt Sistemi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan sistemdir. Henüz bilinen bir arıza mevcut değildir, bahsi geçen tarihlerde. Biz yine de sorduk Nüfus ve Vatandaşlık genel Müdürlüğü’ne , “arıza yaptınız mı?” diye, bakalım yanıtı gelince paylaşacağım.

Aslında soru şu olmalıydı, Sayın Muharrem ince gibi, inceden soralım.

Küçükbük ve Tavşan Burnu’nda Yapılan inşaatlar ,yapı ruhsatı alınmadan başladı mı başlamadı mı? Bilinen odur ki başladı, siz Belediye olarak 3194 sayılı Kanunun 32. ve 42. Maddelerini, başka yatırımcıların üzerinde Demokles’in kılıcı gibi sallarken ,bu inşaatlar hakkında işlem yaptınız mı yapmadınız mı?

Dilimize pelesenk olmuş bir tekerleme vardır:

“Komşu komşu hu / Oğlun geldi mi / Geldi / Ne getirdi / İncik Boncuk / Kime kime / Sana bana / Başka kime / Kara kediye / Kara kedi nerde / Ağaca çıktı / Ağaç nerde / Balta kesti / Balta nerde / Suya düştü / Su nerde / İnek İçti / İnek nerde / Dağa kaçtı / Dağ nerde / Yandı bitti kül oldu…”

İşlerini bırakmalısınız.

Peki arıza nerede?

 

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?
#

Peki arıza nerede?” için 1 yorum

 1. Fikret Karataş : diyor ki:

  Arıza nerede mi Sevgili Gündoğ,

  Arızanın yerini bulmak o denli de zor değil gibi. “Beyaz evler operasyonunu “ anımsayalım mı? Evet tam anlamıyla anımsarsak ruhsat olgusunda örtüşme önemli ölçüde saptana biliyor.
  Gereksiz yere şaibenin muhatabı haline gelmek mensubu ol olunan partiye de zarar verebilir. Nitekim sokağa, yani halka kulak verilmesi bu konuda fikir sahibi olunmasını sağlar.

  Bu suretle de arızanın yeri konusunda fikir sahibi olunabilir.

  Ayrıca Başkanın ruhsat konusunda yetki göçermesinin içerisi kurnazlık ve zeka dolu. Düşündükleri gerçekleşip tehlikeden uzaklaştıkça neden görevden uzaklaştırmayı düşünsün imarla ilgili yardımcısı ve müdürünü?…Yuvarlanıp gidiyorlar işte “bir alamete doğru”mu göreceğiz veya yaşayan görür. Zaman dediğin ne ki?…

  Diğer taraftan önemli güce ulaşmış iddialı kişiler binmişler ata “Üsküdar’ aşmaya bilinçli şekilde hazırlanıyorlar!!!

  Bu denli zorlukları omuzlayarak çalışan parti yönetimini ve eklentilerini de candan kutluyorum doğrusu….Bu denli sabır ve hoşgörü! Pes ki, pes!!!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BODRUM, Bodrum gibi

  17 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum ‘da neler olup bitiyor, bir bakalım.Bodrum tarihine bakarsanız ,neler neler görmezsiniz ki.Bodrum, aslında talihsiz bir şehirdir.Heredot’a göre Dor’lar tarafından M.Ö kurulmuştur ama M.Ö.5000 de buralarda yaşayanlar vardı. Karya’lılar, Leleg’ler yaşamış,M.Ö. 650 yılında Megeralılar gelerek şehrin adını Halikarnassos olarak değiştirmişlerdir.M.Ö. 192 Romalı’lar, M.Ö. 353 yılında karya bölgesinin başkeni olmuş ve Artemisia’nın yaptırdığı Maosoleum’da dünyanın yedinci harikası diye tanımlanmıştır.Sonra pers’ler ,Bizans’lar, Türk’ler,son...
 • Sayın Aras, Benden Uyarması

  16 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Dün Bodrum Belediyesinin yeni uygulamasından bahsetmiş ve sorunun çözümü noktasında yapılandan övgüyle bahsetmiştim. ''Hep eleştiriyorsun.'' diyenlere de yapılanlar olumlu işler ise kent paydaşı olarak Başkan Aras’ın yanında olduğumu, her zaman söylemişimdir. Gel de eleştirme... Belediyelerin nasıl yönetileceği kurumsal anlamda, yasalarla belirlenmiş keyfiyete bırakılmamıştır. Bodrum Belediyesinde keyfiyet bulaşıcı sanırım. Önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u yasaya uygun olmayan atama ve görevlendirme konularında çok eleşt...
 • Başkan Aras’tan, Bir Yenilik…

  15 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Toplum yararına yapılan bir işi, yaptıran veya yapan kim olursa olsun desteklemek gerekir. Bodrum Belediyesinin uygulamalarını her eleştirimde, bana göre karşılık verilmemesi gereken eleştirinin de ötesinde, ipe sapa gelmez söylemlere maruz kaldım. Şaşırdım mı, elbetteki HAYIR. Yerel iktidara duygusal, veya tamamen duygusal bağlarla bağlı olanların tepki göstermesini doğal olarak kabul ediyorum. Gereğinden fazla sevinç, üzüntü, kana fazla karışmış alkol etkisi yaratır, insanlar iradesi dışında hareket ederler. İnsanın kimyasında var o...
 • “Sevgi diline ihtiyaç var”

  14 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,30 Büyükşehir Belediye Başkanı’nı Ankara’ya davet etti, haberi “kırık sandalye” olayıyla Ülke gündemimizde yer aldı. Toplantının içeriği ne olursa olsun, sandalyenin kırılmasıyla hep hatırlanacak. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’de davete katılanlar arasındaydı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan toplantıyı, mugla.bel.tr 'den yayınlattırdığı haber üzerinden yorumladı. Muğla Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesinde yer alan açıklama; “Başkan Gürün; Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayy...

gaziantep escort