logo

Peki arıza nerede?


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Bodrum Belediye’si olağan Meclis toplantısı, olağan olmayan açıklamalarla tamamladı. Belli ki Belediye Başkanı’ndan, meclis üyelerine, bürokratlardan ,katılımcılara kadar bir bezginlik, yorgunluk ,adam sendecilik var olmuş.

Gündem maddeleri klasik, imar plan tadilatı, her hangi bir konuda yetki isteme, hatta ve hatta yetkisi kanunen kendisinde olduğu halde, meclisten yetki isteme gibi garip durumlarda gerçekleşiyor.

Bodrum’u idare ettiğini sananların, nasıl idare edildiği meclis toplantılarında gün yüzüne çıkıyor. Kendileri orada ancak ruhları başka yerde olan meclis üyelerimiz bile var, hamdolsun.

Geçen ay yapılan meclis toplantısında “Bu damı  yalan” polemiğinden sonra, iddiasını ispatla yükümlü olduğunun farkında olan, Bodrum Belediye Meclis üyesi Sayın Av. Şakir Açıkgöz.

ORTEM tarafından Belediye mülklerine icra işleminin yapıldığına dair belgeyi,

Gündoğan Mahallesi Küçükbük Mevkiin de yapılmakta olan tartışmalı inşaatın yapı ruhsatını,

Tavşan Burnun da yapılmakta olan kaçak inşaatın, yapı ruhsatlarını,

Belediye Başkanı’na sunarak, ”Yalan dediğiniz konuların ispatıdır. Bu konuda ne söyleyeceksiniz ?” demesi, önceden hazırlıklı olan bürokratlarca yanıtlandı yanıtlanmasına da ,ikna olundu mu ? EVET ikna olduk.

Meclis üyesi Av. Şakir Açıkgöz yalan söylemiş.

Belediye Meclisi Mayıs ayı toplantısında; Küçükbük ve Tavşan Burnun da ki inşaatların yapı ruhsatının meclis gündemine geldiği tarihte kesilmiş olması yalanmış. Çok daha önceden imzalanmış olan yapı ruhsatları, Mekansal Adres Kayıt Sistemi’nde ( MAKS ) olan bir arızadan dolayı geç kesilmek zorunda kalınmış.

Kim diyor bunu, İmar Müdür Vekili, Yalan mı söyleyecek tabi ki hayır. Belediye’nin koskoca Müdür vekili yalan söyler mi , haşa.

Araştırdım, önceden imzalandığı doğru çıktı. İçimden gelen bir ses “Yapı ruhsatı ,yatırımcılar başvuru yapmadan hazırlanmış olmasın ” dedi. “Yok, o kadar da değil.” diyerek kendi kendimi ikna etmek zorunda kaldım.

İmar ve Şehircilik Müdür Vekili tarafından, çok önceden hazırlandı denilen, yapı ruhsatı başvuru dosyasına konulan tapunun tarihi 24 Nisan olduğuna göre, “Nasıl olsa bir gün inşaat yapılacak, ben yapı ruhsatını hazır tutayım işleri aksamasın.” diye mi düşünüldü, hayaline kapıldım.

Ve ,içimdeki ses doğru söylemiş…

1 Mayıs tüm Ülkemizde ve Dünya’da işçinin ve emekçinin bayramı olarak kutlanırken, Belediye imar servisi emekçileri, görev aşkıyla yanıp tutuşarak, resmi tatil gününde, Tavşan Burnu yapı ruhsatını hazırladılar diye bir iddia var. Bu iddiaya göre; 2 mayısta ruhsatlar imzaya açılmış, 3 mayısta da MAKS üzerinden onay kodu alınarak, işlem başarıyla gerçekleşmiştir.

Hizmet aşkı diye ben buna derim, gerisi hikaye.

Öyle sokaktan duyduklarıyla, Belediye Başkanı’na , abuk subuk soru sormak hiç yakışmıyor meclis üyemiz AV.Şakir Açıkgöz’e

Sistemde olan arızayı araştırdık .Bodrum Belediyesi görev aşkıyla yanıp tutuşurken, sistem arızası nedeniyle görevini engelleyenler, Bodrum’un gelişmesinin önüne taş koyanlar kimler olabilir.

İlk anda, Ak Parti İktidarımı diye düşünmedim değil, ancak yapı ruhsatı başvurusunun yapıldığı sistem YİBF dir. Bu sistemde arıza olmadığı ve sadece 28 Nisan Cumartesi günü güncelleme yapıldığı bilinmektedir. Zaten yapı ruhsatı YİBF üzerinden kesilmemektedir.

Yapı Ruhsatının kesildiği sistem MAKS yani Mekansal Adres Kayıt Sistemi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan sistemdir. Henüz bilinen bir arıza mevcut değildir, bahsi geçen tarihlerde. Biz yine de sorduk Nüfus ve Vatandaşlık genel Müdürlüğü’ne , “arıza yaptınız mı?” diye, bakalım yanıtı gelince paylaşacağım.

Aslında soru şu olmalıydı, Sayın Muharrem ince gibi, inceden soralım.

Küçükbük ve Tavşan Burnu’nda Yapılan inşaatlar ,yapı ruhsatı alınmadan başladı mı başlamadı mı? Bilinen odur ki başladı, siz Belediye olarak 3194 sayılı Kanunun 32. ve 42. Maddelerini, başka yatırımcıların üzerinde Demokles’in kılıcı gibi sallarken ,bu inşaatlar hakkında işlem yaptınız mı yapmadınız mı?

Dilimize pelesenk olmuş bir tekerleme vardır:

“Komşu komşu hu / Oğlun geldi mi / Geldi / Ne getirdi / İncik Boncuk / Kime kime / Sana bana / Başka kime / Kara kediye / Kara kedi nerde / Ağaca çıktı / Ağaç nerde / Balta kesti / Balta nerde / Suya düştü / Su nerde / İnek İçti / İnek nerde / Dağa kaçtı / Dağ nerde / Yandı bitti kül oldu…”

İşlerini bırakmalısınız.

Peki arıza nerede?

 

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?
#

Peki arıza nerede?” için 1 yorum

 1. Fikret Karataş : diyor ki:

  Arıza nerede mi Sevgili Gündoğ,

  Arızanın yerini bulmak o denli de zor değil gibi. “Beyaz evler operasyonunu “ anımsayalım mı? Evet tam anlamıyla anımsarsak ruhsat olgusunda örtüşme önemli ölçüde saptana biliyor.
  Gereksiz yere şaibenin muhatabı haline gelmek mensubu ol olunan partiye de zarar verebilir. Nitekim sokağa, yani halka kulak verilmesi bu konuda fikir sahibi olunmasını sağlar.

  Bu suretle de arızanın yeri konusunda fikir sahibi olunabilir.

  Ayrıca Başkanın ruhsat konusunda yetki göçermesinin içerisi kurnazlık ve zeka dolu. Düşündükleri gerçekleşip tehlikeden uzaklaştıkça neden görevden uzaklaştırmayı düşünsün imarla ilgili yardımcısı ve müdürünü?…Yuvarlanıp gidiyorlar işte “bir alamete doğru”mu göreceğiz veya yaşayan görür. Zaman dediğin ne ki?…

  Diğer taraftan önemli güce ulaşmış iddialı kişiler binmişler ata “Üsküdar’ aşmaya bilinçli şekilde hazırlanıyorlar!!!

  Bu denli zorlukları omuzlayarak çalışan parti yönetimini ve eklentilerini de candan kutluyorum doğrusu….Bu denli sabır ve hoşgörü! Pes ki, pes!!!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “Bodrum’un Delisi”

  30 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Sözcü Gazetesi, birkaç gün önce Başkan Aras’ın önceki söylemlerini derlemiş, yeni bir habermiş gibi tekrar yayınlamış. Haberin başlığı “Bodrum’a bir deli lazımdı, o da geldi”. Eyvallah hoş geldi sefa geldi. Deli olduğunuzda cezai ehliyetiniz yok demektir. Her türlü kuralsızlığı kendinize kural edinebilirsiniz. Bir standardı olmadığına göre, bu durumda “delidir ne yapsa yeridir” kuralı geçerli olacaktır sanırım. “El deliye, biz akıllıya hasret” diyerek ,sitem edebiliriz. Delilik iyi bir şey midir ki koskoca Belediye Başkanı, Bodru...
 • Bodrum Kent Konseyi

  23 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum gibi rantın yüksek olduğunu yerlerde, adınız çıkmadan, iş takip ederek kazanç sağlamanın yollarından bir tanesi belediyeye yakın olmaktan geçiyor. İş takip etmenin iki yolu var. Ya belediyenin dışında olacaksınız, yada içerisinde. Dışında iseniz; belirli dernek ve kuruluşlarda aktif rol alacaksınız. Belediyenin içerisinde olarak iş takip etmenin en etkili yolu, belediye meclis üyesi olmaktan geçmektedir. Bugünkü konumuz belediye meclis üyeliği değil. Diğer bir yöntem ise ne içinde olacaksınız belediyenin, nede dışında. Ne dışın...
 • Penceremin Altındaki Balıkçılar

  22 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  37 yıl önce Kumbahçe Mahallesindeki Cevri Hasan Kaptanın evinde oturmak, bugün ve yarın Bodrum’da ayrıcalıklı yaşamakla eş anlamlıdır. Günümüzde bu değerlendirme geçerliliğini yitirmiş sayılabilir. Evin, yanı-yönü, üstü-altı, önü-akası ticari amaçla kullanılıp değerlendiriliyor da ondan yitirdi. Ev yerinde duruyor. Önemli ölçüde çarpıtılıp yamuklaştırılsa da iskelet sağlam özgün yapı hakkında fikir verecek görüntüler de var. Eski sessizliği, estetiği yok artık. Geride gelmez. Kaptan köşkü gibiydi. Görüş açısı 180 dereceyi aşıyord...
 • Bu gün 19 Mayıs 2019

  19 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Atatürk ün Samsun a çıkışının Yüzüncü yıl dönümü.Çok az insan bu kadar zaman yaşıyor.Bir yüz yıl geçti.Anamla Babamın evlilik resmine bakıyorum ve o zamanla gurur duyuyorum.Bir yüz yıl içinde bana,çeyrek asırdan az bir zaman var. Allah nasip ederse görürüm.Etmese de yine şükür olsun iyisi ile kötüsü ile bu günlere geldim ve Bu üç çeyrek asırda bir kitaba konu olacak kadar çok şeyler yaşadım. Hayatımın son on sekiz senesini Türkiye de Bodrum da yaşıyorum. Bodrum kozmopolit bir sahil şehri. CHP'nin de kalesi gibi. Bu şehri CHP li beled...