logo

“Rol Model” Olmanız Gerekir…


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Son yerel seçimlerden sonra Bodrum Belediyesi’nin yaptığı düzenleme çalışmalarını, uygulamalarını, eleştirisel olarak kaleme aldım. Yazdıklarımdan, yöneticiler kendisine bir pay çıkardı mı veya çıkaracak mı bilemiyorum.

Lakin; Adaletin olmadığı yerde, dirliğin sağlanamayacağı hepimiz tarafından bilinmektedir. Hukukla adalet birbirine karıştırılmamalıdır. “Adalet, hakkın gözetilmesi ve yerine getirilmesi anlamına gelir.”

Doğru olanın, yanında olmalı her zaman.

Yerel yönetimler yasası gereği, belediyelerin stratejik plan yapması zorunludur. Bodrum Belediyesi’de görevi gereği bu planı, şu yada bu şekilde yapıyordu. Yapılan bu stratejik planı okuyanımız var mı desem, “böyle bir plan mı var” diyenimiz çok olur.

Yerel yönetimler, demokrasinin temelidir. Hedefiniz iktidarsa, mutlak yerel yönetimlerde güçlü olmalısınız. Bu güç kelle sayısıyla orantılı değildir. Yani “Rol Model” olmanız gereklidir.

Bodrum Belediyesi son günlerde bir çalışma başlatarak, Stratejik Planlamayı belediye duvarları içerisinden çıkararak, sokağa taşıdı. Bir taraftan Meslek odaları, STK lar ve benzeri kurumlarla çalışmalarını devam ettirirken, diğer taraftan, sosyal medya üzerinden anket çalışmasıyla daha çok katılımcı sağlama amacıyla, kitlelere ulaşmaya çalışıyor.

“Söz Sende Bodrum, Fikirlerinizi önemsiyoruz” sloganıyla stratejik plan anketini sokağa da taşıyarak, meslek odalarının, STK ların veya sosyal medya kullanıcılarının ötesine konuyu aşırarak, elitist bir anket olmaktan çıkarılarak, çalışmanın yapılmasını hedefliyor.

Yetmez ama demeyeceğim…

Başlangıç yolu doğrudur, yoldan çıkılmadığı sürece bu ve benzer çalışmaların her zaman yanında ve savunucusu olacağımın bilinmesini isterim. Sonuç hepsinden önemlidir, lakin önce bu çalışmanın birey olarak  paydaşı olmamız gerekir. Bodrum Belediyesinin yapmış olduğu çağrıya, destek vermeliyiz diye düşünüyorum.

Anket sorularına elbette eleştirimiz var, eksiği var, fazlası var, yönlendirmesi var, dikkate alınmayan sonuç açısından önemli şeyler var. Yani soruların birileri tarafından hazırlanıp doldurun bunu demesi yazılı sınava tabi tutuluyor hissi verse de artık bunu şimdilik görmezden geleceğim. Ne kadar bilimsel bir anket olduğu ise, tartışılır.

“Nerede Hareket Orada Bereket”

Bu çalışmanın, bir şekilde başarıya ulaşacağını umuyorum. Neden mi? Stratejik Plan Çalıştayı’na, davet edilmedik diye göz yaşı döken dahi varda ondan. “Eyvah Bodrum’un kontrolü elimizden gidiyor şimdi ne yapacağız. Elimdeki medya gücünü kullanarak bir çıkış yapayım da görsünler, analar ne aslanlar doğuruyor. “Diye düşünüp çağrılmadım, yaygarası yapılıyor.

Yüksek perdeden, Bodrum menfaatleri çığırtkanlığı yapan kişinin, kurumuna çağrı yapıldı mı yapılmadı mı bilmem. Yapılmadıysa isabetli bir karar olmuş. Defterine sahip çıkamayan bir kurum, Bodrum’a nasıl sahip çıkacak.

Bodrum Belediyesinin dizginleri şu yada bu kişilerin elinde olmamalıdır. Seçilmiş Başkan ve meclis üyeleri yapılanların ve yapılmayanların hesabını halka vereceklerinden, dizginlerin, seçilmişlerin elinde olması gerekir.

Seçilmişlerde; kendilerine dizgin taktırmadıkları sürece, sorun yok.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • O Zaman Başbakandı, Şimdi Cumhurbaşkanı…

  22 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Gülmeli mi ? Ağlamalı mı? Bilemedim. Bodrum’da birkaç gündür süren ve gösteriye dönüşen imara aykırı yapılarla ilgili yapılan işlemler, pek inandırıcı gelmedi. Biz bu filimi daha önce görmüştük... Bir çoğumuz hatırlar, denizden, havadan Cennetkoy, Torba, Güvercinlik, 2013 yılında imara aykırı yapılaşma var diyerek, bugün olduğu gibi tespitler, mühürlemeler yapılmıştı. O zaman Başbakandı, şimdi Cumhurbaşkanı... 2013 yılında basında çıkan haber şöyle diyordu ; “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Ba...
 • Danışıklı Dövüş mü ?

  18 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Bilginin doğruluğuna emin olmadan, basında çıkan haberler üzerine yorum yapmak ne kadar doğrudur sizce. Haberin başlığına bakarak veya içeriğindeki açıklamaları doğru kabul ederek yapacağımız her yorum, bir başkasına haksızlık yapabileceğimiz kuşkusuyla yapılmalıdır. Dün yaygın ve yerel basında çıkan “Bodrum’da tartışılan proje için yargı devam dedi” başlıklı haber gerçeği yansıtmadığı gibi, değişik yorumlara neden olmaktadır. Çıkan haberin başlıktan sonraki özet kısmı şöyle ; “Yoğun yapılaşma nedeniyle kamuoyunda tartışılan Bodrum...
 • “MAZİYE BİR BAKIVER!!!”

  18 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Almış eline mikrofonu güzel sanatçı, Bestesi Selahattin Altınbaş, Güftesi Orhan Arıtan Makamı hüzzam şarkıyı okuyor, Özgüven, Özen yerinde , ses güzel: “Ömrümüzün son demi, son baharıdır artık Maziye bir bakıver neler, neler bıraktık!” Evet, Mazi/geçmiş, insanların, halkları, kentlerin ortak alanı ortak paysıdır. Bu geçmişin kimisi karanlık, kimisi pırıl, pırıl, kimisi sıkıntı verici, kimisi utandırıcı, kimisi ayıplarla dolu kimsi onurlandırıcı. Kimsi statik kimisi başarı yükü. Ama hepsi de ayrı ,ayrı insanların geçmiş özel yapısı . Elbet...
 • İmar suçu varsa, suç ortağı da vardır…

  17 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Ak Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan Kurban Bayramında Bodrum, Gündoğan Malhallesin'de halen yapımı devam etmekte olan, eski Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci’ye ait Besa Grup'un THE BO VIERA otel projesine bir göz attı. Umarım, kendisine bağlı Çevre ve Şehircik Bakanlığının, İmar Planı değişikliğiyle yarattığı bu ucube proje, nasıl kurtulur düşüncesiyle gelmemiştir. Sayın, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın ziyaretinin hemen ardından, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras , sosyal medyadan ; “Dağlarımızı, tepelerimizi, bitki örtümüz...

gaziantep escort