Bodrum Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bodrum 22°C
Az Bulutlu

  SAHNE 48 İÇ/GECE     BODRUM

  Nahide Tekinçay
  Mali Müşavir
  08.09.2020
  A+
  A-

   

   

  SAHNE 48 İÇ/GECE                                   BODRUM                                                                                ————————————————————————————————————————                                                                   CANİLER-KURBANLAR

  Evlerinin bodrumuna attıkları kurbanlarının  seslerini bastırmak için açtıkları gürültülü müzik ile kahkahalar atan caniler, sofralarındaki kanlı yemekleri yerlerken, bodrum katındakiler tek tek birbirlerini bağlı bulundukları zincirlerden kurtarmaya ve çıkış için yol kazmaya devam etmektedirler. Nihayet yolun sonundaki aydınlık tüm kurbanların gözlerine vuran ışık olur ve kurbanlar sevinç içinde birbirlerini kucaklarken:

  RABARBA- Biliyordum!

  -Artık bitti !

  -Hayır, yeni başlıyoruz!

  -Haydi, çıkalım buradan ve canilerin devrini bitirelim.

  Tek tek aydınlığa yürüyenlerin ardından bomboş kalan bodrumun soğuk ve karanlık görüntüsünde kestik.

  ————————————————————————————————————————

  Korku filmlerinin bodrum sahnesinden Bodrum’a geçiş

  Biraz abartılı mı dersiniz yoksa hak verir misiniz “bilemiyorum” demek isterdim. Bunu söylemeden, neden bu benzetmeyi seçtim, anlatayım.

  Hepimizin bildiği üzere gelir kaynağı turizm olan Bodrum, bu geliri elde edebileceği dönem olarak kısıtlı. Yani gelir için sadece yaz dönemini bekleyen Bodrum, 3 aylık süreye sahip. Özetle yaz mevsimi para kazandın kazandın, kazanamadı isen ve ölmezsen yeni sezonu beklersin. Ve ben hiç “Allah bereket versin, bu sezonda iyi para kazandım” diyeni görmedim. Bu yüzden tabiri caiz ise, diğer mevsimler hep ağlar Bodrum.

  Üzerine Corona sektesi

  Dünyayı etkileyen Corona, ülkemizi de bu savaşın içine doğal olarak soktu. Hazırlıksız mücadele diğer ülkeler ile kıyaslandığında başarılı olarak değerlendirilse de, savaşın niteliği ağır ve etkili. Yıllar yılı üç aylık dönemleri bekleyen Bodrum’da hali ile gözler koltuk sahiplerine çevrili.

  “İnsanlar balık hafızalı, unuturlar” mı dersiniz?

  Neler unutulmadı ki, değil mi? Sanırım artık değil. Dönen rantlar, koltuk sahiplerinin etrafında dönen diğer menfaatçiler ve çeşitli gruplaşmalar, birilerini kayırmalar, birilerine ya da kendilerine daha çok kayırmalar sıradanlaşmış bir düzen ve normal bir sistem olarak topluma kabullendirilmiş gibi görünüyor sadece. İşin aslı girişte yazdığım sahne. Birilerini biraz tedirgin etse de durum bu, bilsinler ki bodrum katındakiler neler olduğunun farkında.

   

   

  SAHNE 48/1                               BODRUM GENEL GÖRÜNTÜSÜ                                                            ———————————————————————————————————————–                                                                         KALABALIKLAR

  Güneşin doğuşundan, Bodrum geneline geçeriz. Karanlığın kaybolmaya başladığı anda , masmavi denizin ve  beyaz binaların görüntüsünün üzerine kuş sesleri düşer. Genelden beyaz binaların görüntüsüne, evlerin etrafındaki çiçekleri, bahçedeki kedileri, köpekleri görürüz. Bazı evlerin ise etrafı insanlar ile sarılı. Kalabalıklar bazı evleri çevrelemişken, yeniden güneşin doğuşunda kestik.

  ———————————————————————————————————————–

  Korktunuz mu? Korkmayın korkmayın, güzel şeyler olacak. Ve devam edecek…

   

  Bodrum Haber