logo

Şaka Gibi…


Nasfet İristay
nasfet@bodrumhaber.com

Her zaman söylerim.Dünya da Başına buyruk demokrasinin, bu kadar çarpıltıldığı demokrat ve hür böyle bir memleket yoktur.Mesela bunu araştırmak bir doktora tezi olabilir. Bodrum üzerinde helikopterle uçmuşlar ve yukarıdan uygunsuz yapıları tespit etmişler, şimdide yıkacaklarmış. Şaka gibi .

Eee nasıl tespit ettiniz diye bir soru aklıma geliyor.Şimdi uçarken yukarıdan bir inşaatın üzerinden geçiyorsun ve diyorsunki bu plana uymayan inşaatı yıkın.Allah Allah yahu müneccim misinde nesinde, plansız olduğunu gördün.Hemde 1 değil tam tamına 8 büyük inşaat.Bunlar büyük, birde küçükleri var.Koca koca adamlar, araziyi almışlar buraya inşaat yapılır mı, yapılmaz mı diye sormamışlar, paralarını inşaatlara yatırmışlar. Plan proje yapmamışlar, planları projeleri onaylatmamışlar, inşaat ruhsatı almamışlar, biz kafamıza göre yaparız kardeşim deyip milyonları yatırıp, işe başlamışlar. İnşaatın hele hele kabasınıda tamamlamışlar.

Yahu belediyenin izni olmadan kokoreç bile satamıyorsun.Bir metre kare yere kulübe bile koyamıyorsun.Bu nasıl iş.Sonra birileri görmüş çıkmış yetkililere bak kardeşim adam kaçak inşaat yapıyor , siz neredesiniz demiş.İtirazlar o kadar büyümüşki, ayyuka çıkmış. Sayın bakan atlamış gelmiş bütün inşaatlara bakarak BAKANlık görevini yapmış ve plansız projesiz izinsiz yapılanmayı durdurmuş.Mühürlemiş,mühürlemiş.Hakikaten mühürlemiş mi ? Ee şimdi ne olacak.Amma, inşaatı yapanlarda o kadar paradan sonra boş duracak değiller ya.Kim bize bu iftirayı atıyorsa yanılıyorlar, Çünkü biz planda yaptık, projede yaptık bu inşaata başlamak için her türlü izni de aldık. İnşaat sahipleri, Bizler verilen izne göre inşaat yapıyoruz, yapılaşma için izinler ve ruhsatlar yetkililerce verildi, bize kimse uygunsuz inşaat yapıyorsun, yapma demedi.Gelip kontrolde ettiler.İnşaat sahipleri, izinleri kimden aldılar ise aldılar. Ankara, Bakanlık, Muğla büyük şehir belediyesi, Bodrum belediyesi, hepsi olabilir.Peki bu belediyeler tarafından bu inşaatlar hiç kontrol edilmedi mi, kontrol belediyelerde değil mi. Adamlar diyorlar ki, gelip kontrol de ettiler.Proje dışı inşaat yapıyorsun kardeşim mühürlerim demediler. Demişte olabilirler.Yoksa bu inşaatı yapanlara belediyelerin garezimi var.Yapsınlar, yapsınlar birileri nemalansın dedikten sonramı kamunun tepkisini gören Bakan gelip işin gazını mı alıyor.Yine neler dönüyor.Biz bu tiyatroyu birkaç kez seyrettik.

Kontrol ettin de izinlere uyulup uyulmadığını nasıl tespit edemedin. Meydan boşsa çiftetelli de Çökeltme de oynarsın, iyi oynuyorsan millet aşka gelip para bile yapıştırır.Bunu herkes görür.Anlaşılan, o tarafa bakmıyorlar .Ama görmek isteyenlerde görüyor, işte böylece kanunlar devreye giriyor, tabii atı alanda üsküdarı geçiyor.Şimdi inşaat sahipleri, yaptıkları işin diyetini ödeyip işlerine devam mı edecekler, yoksa milyonları yıkacaklar mı.ya bir kere yapılmış. Yıkmak mı, Bu size bir şey kazandırmaz.

Birazda ben sermaye sevici olayım. Neticede millete, turizme hizmet değil mi. Şimdi kalkıp denize inen bir asansör boşluğunu yıkacaksın da eline ne geçecek.Turistleri paraşütlemi denize indireceksin.

Ama bakanlık şunu yapabilir.Belediye ise belediye, İnşaat firması ise inşaat firması, Bu uygunsuz yapılaşmada kim sorumlu ise kanunlar çerçevesinde soruşturmasını açar cezasını keser .Keserde, ne olur, oralar yıkılır mı?

Oyunun güzelliğine göre çökermemi, yoksa Misket mi, veya hüdaydi de olabilir.

Almanya’nın en büyük Dünya çapındaki inşaat firmasının sahibi, Prof.Dr.Walter(walter bau)kendi oturduğu kasabada villasına bir havuz yaptırmak istedi.Belediyeye havuz için gerekli planları verdi ve izin isteğini iletti.Aradan bir müddet sonra havuz yapımına belediye izin vermedi.Sebep olarakta o bölgenin toprak altı sularının klorlu havuz suyu ile kirletilmesinin kanunen yasak olmasıydı.

Prof.Dr.walter ise, o zamanın başbakanının çok yakın arkadaşıydı.Ve villasına havuz yaptırmadı.

Kanunlar tatbik edildiği müddetçe vardır.Yoksa basılı kelimeler matbaa mürekkebinden başka bir anlam taşımazlar.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Başkan Aras’tan, Bir Yenilik…

  15 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Toplum yararına yapılan bir işi, yaptıran veya yapan kim olursa olsun desteklemek gerekir. Bodrum Belediyesinin uygulamalarını her eleştirimde, bana göre karşılık verilmemesi gereken eleştirinin de ötesinde, ipe sapa gelmez söylemlere maruz kaldım. Şaşırdım mı, elbetteki HAYIR. Yerel iktidara duygusal, veya tamamen duygusal bağlarla bağlı olanların tepki göstermesini doğal olarak kabul ediyorum. Gereğinden fazla sevinç, üzüntü, kana fazla karışmış alkol etkisi yaratır, insanlar iradesi dışında hareket ederler. İnsanın kimyasında var o...
 • “Sevgi diline ihtiyaç var”

  14 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,30 Büyükşehir Belediye Başkanı’nı Ankara’ya davet etti, haberi “kırık sandalye” olayıyla Ülke gündemimizde yer aldı. Toplantının içeriği ne olursa olsun, sandalyenin kırılmasıyla hep hatırlanacak. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’de davete katılanlar arasındaydı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan toplantıyı, mugla.bel.tr 'den yayınlattırdığı haber üzerinden yorumladı. Muğla Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesinde yer alan açıklama; “Başkan Gürün; Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayy...
 • Sayın Aras, Şimdi Tam Zamanı

  12 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Bir önceki yazım uzun ve sıkıcı gelmiş olabilir, durumun irdelenmesi, sonuçları v.s derken ipin ucu kaçabiliyor. Konu önemliydi, bu yazımda onun devamı gibi lakin, lafı uzatmayacağım. Cennet Koy’da satışı gündeme gelen, Bodrum Belediyesine ait taşınmaz. Yasal bazı gerekçelere dayanarak, "imar planı değişikliğinden kaynaklı bir durum ve önceki sahibine aslen bedelsiz dönmelidir." denilmişti, bende alınan bu karar kaosa yol açar demiştim. Mahkemelerin verdiği hükümler, her zaman adaleti sağlamaz, adalet kamu vicdanıdır. Eğer vicdanımız ...
 • LEZGİNKA

  11 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Gurbette yorgun düştüm be ceylan, Hasret tüketti bittim be ceylan. Ayna Grubu Rock stilinde aplike etmiş bu ve benzer sözleri özgün adı Lezginka olan Şeyh Şamil dedikleri ritme. Peki, o melodi nasıl oluşmuş? Serüvenini okuyalım beraber. Düzce K.K.K. Derneği Tızeğus’undan. Kuzey Kafkasya’nın dağlık bölgelerinden birinde kahraman bir delikanlı vardı, kabile reislerinden birinin kızını gördü. Beğendi, sevdi, evlenme teklifinde bulundu. Genç kız; Seni denemeliyim; bazı arzularım var, onları yaparsan razı olurum. Dedi. Delikanlı...

gaziantep escort