logo

Şaka Gibisin Sayın Gürün…


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Bodrum Belediyesi ’nden, basın toplantısı daveti aldık, gönderilen davet metni ;

Değerli basın mensupları,

“Bodrum Belediye Başkanlığı tarafından 22 Ağustos 2019 Perşembe günü saat 16.00’da Bodrum Belediyesi Trafo Kafe’de geniş katılımlı bir basın toplantısı düzenlenecektir.”

“Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan basın toplantısına Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün yanı sıra Bodrum’daki meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katılacaktır. Gündeme dair önemli açıklama ve değerlendirmelerin yapılacağı toplantıya tüm basın mensuplarımız davetlidir.”

Basın toplantısı olduğu için davete gitmemek olmazdı. Şekil açısından baktığımızda pek basın toplantısına benzemiyordu. Katılımcıların, konuşmacıları alkışladığı pek rastlanan bir durum değildir. Basın toplantısıyla, kitlesel basın açıklaması bir biriyle karıştırılmamalıdır.

Basın toplantısının gerekçesi, son günlerde yaşanan Bodrum’da ki büyük inşaat projelerinin bir kısmının durdurulmasıydı.

Başkan Aras konuşmasında; alehte olan bir durumu lehe çevirecek görüşler beyan ederek, kendisinin iş başına gelişinden bu yana dillendirdiği, imara aykırılıkların mevcut durumunu anlatarak kamuoyunu bilgilendirdi.

Hali hazır durumdan yerel yönetimin, merkezi iktidarın, ve halkın rahatsız olduğunu, bu konuda yapılacaklar için birlikte davranılabileceği görüşünü aktardı. Aslında, merkezi iktidarın; CHP’li belediyeleri hedef haline getirme çabasını boşa çıkarma doğrultusundaki uğraşını, yerinde bir hareket olarak değerlendirebiliriz.

Başkan Aras’ın kaçak ve imara aykırı yapılaşma konusunda ki tutarlılığı umut verici. İmara aykırılıklar için ne yapılması gerektiği konusunda, yerel yönetim ve vatandaş olarak hem fikiriz.

Lakin…

Toplantın en uzun konuşan ve ne söylediği anlaşılamayan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, beni maalesef hayal kırıklığına uğratamadı.

Siyasilerde taktik’dir, uzun konuşacaksın, ne söylediğin anlaşılmayacak, konuyu özünden çıkarıp, tali yollara sokacaksın, insanları dinlerken bayacaksın, sonra bay bay diyerek ayrılacaksın.

Yedik mi hayır…

Sen yirmi yıl belediye başkanlığı yapacaksın, konulara hakimiyetin olmayacak, yasa, mevzuat hak getire, imara aykırılıklar konusunda geçmişi bilmeyeceksin ve bize gazel okuyacaksın.

Şaka gibisin Sayın Gürün…

Sayın Gürün diyor ki;

“İlk kez bu kadar üst düzeyde imar kirliliğine açıklamalar yapılarak müdahale ediliyor. Hiç şuana kadar bir bakanın böyle bir iş yaptığına şahit oldunuz mu, bu bir şanstır, onlarda yanlışlarını fark ettiler.”

Sayın Osman Gürün 2013 yılında biz aynı filmi gördük ve söylenen hiçbir şey yerine getirilmedi. O zamanda merkezi iktidar ve yerel yönetim, el ele vererek olayların üstünü örttüler.

Osman Gürün Belediye Kanunu okumuyor sanırım…

“Bizim imar planlarına ve bakanlık yetkilerinde olan yerlere müdahale yetkimiz yok.” diyor. Memleketin doktoru böyleyse, hastaları Allah kurtarsın. Büyükşehir yasasını açın, tekrar tekrar okuyun, hatta uyumadan önce yastığınızın altına koyun, belki bir faydası dokunur.

“Biz Büyükşehir olarak Çetili Burnu imar planının iptali için yargıya gittik ve davayı kazandık, üst mahkeme davanın sonucunu iptal ederek, yatırımcı firma lehine karar verdi. Bu da kesin karar başka yere itiraz edemiyorsunuz.” diyor.

Ah be başkan keşke açtığınız davanın karar kısmını okuyup gelseydin toplantıya, karar diyor ki; “Muğla Büyükşehir Belediyesi sen bu işi bilmiyorsun, dava açma zamanını geçirmişsin, usulden bozuyorum. İtirazın varsa, karar tebliğinden 30 gün içerisinde Danıştay’a başvurabilirsin.”

Kendi iş bilmezliğinizi, “Ülkede hukuk yok” genel kanısı üzerinden aklayamazsınız. Her şeye rağmen açacağınız davalarda yasal olmalıdır. Ancak; aklımıza “bilerek mi geç dava açıldı?” sorusu gelmiyor değil. Çünkü konuşmanızdan Danıştay’a davayı götürmeyeceğiniz açık.

Sayın Gürün, İmar planlama yetkisi bakanlıkta olan yerler için “bizim plan yapma yetkimiz yok” diyor. Aslında plan yapabilirsiniz, lakin planın onaylanması bakanlığın yetkisindedir. Yapılan tüm planların uygulama yetkisi, ilçe belediyelerinde’ dir.

İlgili bakanlığın; yani ister Turizm ve Kültür Bakanlığı olsun, isterse Çevre Şehircilik Bakanlığı olsun, yapılan imar planlarına Bodrum Belediyesi şu ana kadar itiraz etmemiştir. Tüm yapı ruhsatları Bodrum Belediyesi tarafından verilmiştir.

İtiraz etmediğiniz ve yapı ruhsatlarını verdiğiniz yerlere “Dahlimiz yoktur.” diyerek açıklama yapamazsınız. Yapsanız da inandırıcı olmazsınız. Üstelik yapı ruhsat verdiğiniz, ruhsat ve eklerine aykırılıkla ilgili yapının her aşamasında denetleme yetkiniz var, yapı kullanma başvurusunu beklemeniz gerekmez.

Yapı ruhsatları ve şantiyeler, her aşamada ilgili bakanlık ve belediyeler tarafından denetlenebileceği gibi, bu projeleri denetleyen Yapı Denetim Firmalarını da ayrıca denetlenme yetkisi, ilgili kurumların görev alanındadır.

Sayın Gürün, siz Muğla Büyükşehir Belediye Başkanısınız.

3194 Sayılı imar kanununun 10. maddesi gereği, yapılmış olan imar planları için, “Belediyeler; imar planlarının yürürlüğe girmesinden en geç 3 ay içinde, bu planı tatbik etmek üzere 5 yıllık imar programlarını hazırlarlar”

“Bu programlar, belediye meclisince kabul edildikten sonra kesinleşir. “ der.

Yani kanun yapıcı demiş ki; yapılan planları uygulayacak ekonomik güce sahip değilsen, plan yapamazsın, ya da yapılan imar planlarına bu doğrultuda itiraz edebilirsin. Yerel yönetimler yapılan imar planlarının 3 ay içerisinde, planı tatbik etmek için 5 yıllık planı hazırlamazsa, plan olsa dahi uygulanamaz.

Bodrum’da imara açılmış alanlarda, ne bodrum Belediyesinin, nede diğer kamu kuruluşlarının 5 yıllık plan dahiline alarak kamunun eline geçmesi gereken yerleri kamulaştıracak güç, bulunmamaktadır. Fiili durum yaratıp 3194 sayılı kanunun 18. maddesi kararı alınsa dahi, bunu gerçekleştirecek yeterli kadrolara sahip değildir belediyeler.

Sayın Gürün, sizinde plan yapma yetkiniz olan yerler için, planlama yaparken “İlçe belediyelerinin bunu gerçekleştirecek ekonomik gücü var mı?” diye düşünerek karar vermeniz gerekmektedir. Bakanlığın yaptığı planlarla ilgilide, bu doğrultuda yargıya gidebilirsiniz.

En önemli konulardan bir tanesi de; 1. derece doğal ya da arkeolojik sit alanlarının derecelerinin düşürülme olayıdır. “Bakanlık bunu yapıyor.” derken dikkatli olmanız gerekmektedir. Halen, Büyükşehir ve Bodrum Belediyesi İmar komisyonu başkanınıza sorunuz, bu türden gelen tekliflerde nasıl bir yol izlemiştir

Konuyu özetlersek

“Tencere dibin kara, benimki senden kara”

“Al birini, vur ötekine”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Aktur Sitesi Sakinleri, Sakin Olunuz…

  18 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Dün; Aktur Sitesi (Bitez) Sakinleri imzalı bir basın bülteni, e posta aracılığıyla elime geçti. Basın açıklamasının kim ve kimler tarafın yapıldığı, aslen belli değil. Durup dururken Aktur adını kullanılarak kimse basın açıklaması yapmaz diye düşündüm. Okudum, tekrar okudum... Metnin tamamını buradan yazmayı düşünmüyorum. Açıklama içerik olarak gayet güzel ama kulp yok ki tutar yeri olsun. Doğa ,çevre, kültür varlıkları, çarpık yapılaşma, bir telaşla kaleme alınmış, sanırsınız memleket elden gidiyor. Konu malumunuz... Aktur Site...
 • BODRUM, Bodrum gibi

  17 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum ‘da neler olup bitiyor, bir bakalım.Bodrum tarihine bakarsanız ,neler neler görmezsiniz ki.Bodrum, aslında talihsiz bir şehirdir.Heredot’a göre Dor’lar tarafından M.Ö kurulmuştur ama M.Ö.5000 de buralarda yaşayanlar vardı. Karya’lılar, Leleg’ler yaşamış,M.Ö. 650 yılında Megeralılar gelerek şehrin adını Halikarnassos olarak değiştirmişlerdir.M.Ö. 192 Romalı’lar, M.Ö. 353 yılında karya bölgesinin başkeni olmuş ve Artemisia’nın yaptırdığı Maosoleum’da dünyanın yedinci harikası diye tanımlanmıştır.Sonra pers’ler ,Bizans’lar, Türk’ler,son...
 • Sayın Aras, Benden Uyarması

  16 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Dün Bodrum Belediyesinin yeni uygulamasından bahsetmiş ve sorunun çözümü noktasında yapılandan övgüyle bahsetmiştim. ''Hep eleştiriyorsun.'' diyenlere de yapılanlar olumlu işler ise kent paydaşı olarak Başkan Aras’ın yanında olduğumu, her zaman söylemişimdir. Gel de eleştirme... Belediyelerin nasıl yönetileceği kurumsal anlamda, yasalarla belirlenmiş keyfiyete bırakılmamıştır. Bodrum Belediyesinde keyfiyet bulaşıcı sanırım. Önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u yasaya uygun olmayan atama ve görevlendirme konularında çok eleşt...
 • Başkan Aras’tan, Bir Yenilik…

  15 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Toplum yararına yapılan bir işi, yaptıran veya yapan kim olursa olsun desteklemek gerekir. Bodrum Belediyesinin uygulamalarını her eleştirimde, bana göre karşılık verilmemesi gereken eleştirinin de ötesinde, ipe sapa gelmez söylemlere maruz kaldım. Şaşırdım mı, elbetteki HAYIR. Yerel iktidara duygusal, veya tamamen duygusal bağlarla bağlı olanların tepki göstermesini doğal olarak kabul ediyorum. Gereğinden fazla sevinç, üzüntü, kana fazla karışmış alkol etkisi yaratır, insanlar iradesi dışında hareket ederler. İnsanın kimyasında var o...

gaziantep escort