logo

Sayaçları dışarı taşıma zorunluluğu tepki çekiyor.

Bodrum’da su sayaçları ev ve bahçelerinin içerisinde olan vatandaşların sayaçlarını dışarı taşıma zorunluluğu getirilmesi vatandaşların tepkisini çekiyor. Vatandaşlar, bazı binalarda taşıma maliyetini 2-3 bin TL’yi bulduğunu söylerken, Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ), Genel Müdürlüğü ise konu ile ilgili daha önce yayınladığı duyuruda uygulamayı yasal zorunluluklardan dolayı yaptıklarını ifade etti.

MUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından ev ve bahçelerinin içerisinde olan su sayaçlarını dışarı taşıma zorunluluğu getirildi. Taşıma maliyetinin kendilerine yüklendiğini söyleyen vatandaşlar, bu maliyetin bazı sitelerde 2-3 bin TL’yi bulduğunu savundu. Kimi vatandaşlar da sayaçları site dışına taşımayanların sularının kesildiğini öne sürdü.

Turgutreis Karabağlar Mahallesi Saka Sitesi’nde yaşamını sürdüren Alphan Akman adlı vatandaş da duruma tepkisini dile getirdi. Kent Haber’e konu ile ilgili bir açıklama yapan Akman, “Bina içerisindeki su saatlerinin dışarı alınması ile ilgili bir uygulama var. Sitenin yol kenarında olan binaları bunu yaptı. Bizim ev biraz daha içeride ve henüz yapamadık. İşlemleri yaptırabilmek için de 2 bin TL para gerekiyor. Çünkü boruları bahçeden, mermer döşemeden geçirmemiz lazım. Site içerisindeki yol kırılacak, duvar kırılacak. Bizim bina için 2 tane duvarın, yolun kırılması gerekiyor. Bu uygulama bize Ağustos ayında söylendi. MUSKİ ‘Biz daha önce internette yayınladık’ diyor. Ama bu keseriz, ederiz şeklindeki keyfi bir uygulama nasıl bir hizmet?”

MUSKİ ekiplerinin sularını kestiğini de savunan Alphan Akman, “Bizim suyu kesmişler. ‘Neye istinaden kestiniz?’ dedim. ‘Yönetmelik gereği kestik’ dedi. Bu uygulamayı yapma nedenlerini sordum. Bazı siteler kış aylarında kapalı olduğu için, bazı sitelere de köpeklerden dolayı giremedikleri için okuyamıyorlarmış. O nedenle böyle bir uygulama yapmışlar. Bizim sitede bu tip şeyler yok. Bizim sitede 27 ev var. 10-15 tanesi yapabilmiş. Daha diğerleri yapmadan sen suyu kesiyorsun. Benim Bodrum merkezdeki bir sitede de evim var ama orada böyle bir uygulama yok. Suyumuz kesileli 5 gün oldu. Şimdilik depo ile idare ediyoruz. Ne kadar gidecek bu depo bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

Öte yandan MUSKİ’nin geçtiğimiz aylarda sosyal medya hesapları ve internet sitesinden konu ile ilgili bir duyuru yaptığı öğrenildi. Uygulamanın yasal zorunluluktan dolayı yapıldığının ifade edildiği duyuruda, “5237 sayılı kanunun 116. Maddesinin oluşturduğu sorunlar nedeniyle ve su sayaçlarının düzenli bir şekilde okunabilmesi, kayıp-kaçak kullanımların engellenmesi, oluşabilecek arızalara anında müdahale edilebilmesi, ev sahibi-kiracı arasında meydana gelmesi muhtemel olumsuzlukları önlemek amacıyla, Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon idaresi Genel Müdürlüğü, `Tarifeler ve Abone Hizmetleri Yönetmeliği”nin 41.nci maddesinin 20.nci fıkrasına göre su sayaçları evlerinin ve bahçelerinin içerisinde olan abonelerin, 31 Ağustos 2018 Cuma Günü mesai bitimine kadar sayaçlarını “sayaç yeri branşman tesisi düzenleme esaslarına” göre yeni içme suyu şebeke hattına bağlatması gerekiyor” denildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?