logo

Sayın Gürün, Sadaka mı Veriyorsun?


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Geçtiğimiz hafta sonu Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkanlarını kampa alarak, ne yapmaları gerektiği konusunda, en üst düzeyde uyarıda bulundu. Doğruda yaptı. Sayın Kılıçdaroğlu’nun belediye başkanlarına yönelik yaptığı konuşma, son derece yerinde, uyarıcı ve yol göstericiydi.

CHP ‘ne yapsın…

Bazen serzenişte bulunuyoruz kendi kendimize, bu CHP’ li belediyelerden bir şey olmaz diye. Haklı tarafımız var Ancak; CHP’ne yapsın. İnsan malzemesi, maalesef hangi siyasi parti olursa olsun, bu. Devleti kuran partiden, gelinen nokta açık.

Son günlerde medyada duyuyoruz oğlunu, damadını belediye şirketlerinde etkili ve yetkili duruma getiren başkanlar mevcut. Balık baştan kokar mı bilmem, CHP’li belediye başkanları tarafından rol model olarak alınan kişi eğer devletin başındaki AKP Genel Başkanı ise yandık.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, kendi web sayfasında “Büyükşehir Vatandaşın Yanında” başlıklı bir duyuru yayınlamış

“Muğla Büyükşehir Belediyesi sosyal belediyecilik alanında hayata geçirdiği projelerle bugüne kadar 4349 aileye ulaşarak 7 Milyon 567 bin 496 TL destekte bulundu.”

Başkan Gürün; “Sosyal yardımlar bir elin verdiğini diğer el görmeyecek anlayışı ve titizliği ile yapılıyor”

“Halk Kart ile her ay düzenli bir şekilde vatandaşlarımıza maddi destek sağlıyoruz.”

“Muğla Büyükşehir Belediyesi ailesi olarak vatandaşlarımızın yanında olmaya, onlara hak ettikleri hizmetin en iyisini vermek için çalışmaya devam edeceğiz.”dedi.”

Sosyal belediyecilik, sosyal devlet, kavramları ne yazık ki, içi boş hale getirilmeye çalışılmakta. Bir taraftan iktidar, bir taraftan yerel yönetimler, sözde sosyallik adı altında dilenci haline getirdikleri geniş halk kesimlerini, kendi yandaşı yapma çabası göstermektedirler.

Kimin parasını kime veriyorsunuz da bunu da bize iyi bir şey yapmışsınız gibi anlatıyorsunuz anlamakta güçlük çekiyorum. Sanki bu paraları kendiniz kazandınız da dağıtıyorsunuz, karşımıza çıkıp övünçle anlatıyorsunuz.

Yayınlanan yazı, içerik açısından son derece kendini üst seviyede gösteren, bunun yanı sıra marabasına  şefkat gösteren, belediye değilde, köy ağası edasıyla kaleme alınmış, toplumu rencide edici içeriğe sahiptir.

Sosyal Belediyecilik nedir önce onu öğrenin, üretimi ortaklaştırın, tüketimi ortaklaştırın, yerel yönetim olarak alınan karalarda geniş halk kitlelerine ulaşın. Belediye ile halkı barıştırın. Toplumun içene girin. İşgal ettiğiniz yerler size ailenizden miras değil, halk tarafından emanet verilmiştir.

Sosyal yardımlar dediğiniz zaman; kendisinin olmayanı, ihtiyaç halinde, kişi ya da kuruluşlara verilmesidir, yani bağış. Unutmayın ki bu ülkede, ister genel, ister yerel iktidarlar olsun halkın malıdır. Bu nedenle bağış ya da yardım değil, olsa olsa bunun adı paydan bir parçadır.

“Bir elin verdiğini diğer el görmeyecek” (Hadis) Kılıçdaroğlu’nun belediye başkanlarına yönelik söylediği bu sözü siz yanlış anladınız sanırım. Size diyor ki “Yardım ettik, bağışta bulunduk gibi gevezeliklerden kaçınınız, boş boğazlık yapmayın. Bu işler görevdir , halk sizin paydaşınızdır, halka efendilik yapmayın.” diyor.

Siz Ne yapıyorsunuz Sayın Gürün…

Şu kadar aileye yardım ettik diyerek konuyu basına pas ediyorsunuz. Destek sağladığınız aileler, her ne kadar adlarını açıklamamış olsanız dahi, yaptığınız beyandan üzülmeyecekler mi?

Yarın çıkıp personelinize de “Benim sayemde maaş alıyorsunuz.” derseniz hiç şaşırmam.

Şu kadar aileye ulaştık, şu kadar yardım yaptık, bunu yaparken sosyalleştik v.s. Peki Sayın Gürün’e soralım bu kadar yaptık, ettik dediğiniz akçeli işleri ne kadar zaman içerisinde dağıttınız. Alanlara, kendi adıma “helali hoş olsun” dersem kendime saygısızlık etmiş olurum.

Yapılan sözde yardımların rakamını açıklayarak miktarın ne kadar büyük olduğunu anlatmışsınız, toplamlar her zaman büyük çıkar. Aile başı, bin 700 TL katkı sağlamışsınız bu insanlara.

“İlkemiz Bir elin yaptığını diğer el görmeyecek.” diyorsunuz ya, bunu Hz Muhammet kişilere yönelik söylemiştir, kurumlara yönelik değil. Siz resmi bir kurumun temsilcisisiniz, örtülü ödeneğiniz olmadığına göre kayıtlarınızda bunlar olacaktır. Yani yaptıklarınız birileri tarafından görünecektir.

Peki; biz bilmeyeceksek bunları, kime nasıl destek sağladığınızı, yarın AKP çıkıp, “Osman Gürün ,kendi yandaşlarına , delegelerine finansal destek sağlıyor, kongreleri yaklaştı.” derse ne yapacaksınız? Kişi kendinden bilir işi, iktidarda sizin yaptınız işin aynısını yapmıyor mu? Bizce meçhul, milyonları maaşa bağlamamış mıdır? Bunun adına da sosyal devlet dememiş midir?

Sayın Osman Gürün…

Su fiyatlarında indirim yapın, yapmıyorsanız da Muski’den elde etiğiniz karı açıklayın. Toplu taşıma fiyatlarında indirim yapın. Hava alanına giden altmış beş yaş üstü kişilerden yasa gereği ücretsiz ulaşım sağlamanız gerekir, ücret almaktan vazgeçin.

Muğla Büyükşehir Kent Konseyini kurun, danışman adı altında maaşa bağladığınız kişilerin belediye ile ilişkilerini kesin, Halkın parası boşa gitmesin, biliyoruz ki siz kimseye bir şey danışmazsınız.

Kılıçdaroğlu’nun Belediye başkanlarına yönelik yaptığı her konuşmadan sonra “bak ben bunları yapıyorum” gösterişinden vazgeçin. Yaptığınız kötü uygulamaların üstünü örtmek için, vekil olarak seçtiğiniz kişileri kullanıp, yok “hastaneyi su bastı”, yok “Muğla kararmasın” gibi beyhude çabalarınızdan vazgeçin.

Bodrum’u her gün su basıyor, Bodrum Gürece Mahallesinde halen su şebekeniz olmadığı gibi, toplu taşıma durağınız yok. Toplu taşıma araç sürücülerini denetleyin, insanlara nasıl davranıyorlar, altmış beş yaş üstü insanlara nasıl bedavacı muamelesi yapıyorlar. Durak olmayan yerlerde “ben istediğim yerde dururum” diyerek nasıl Atalarımız olan insanları rencide ediyorlar.

Sosyal Belediyecilik, emek ister, unutmayın ki size oy veren (Millet ittifakı ile )yüzde 36, sizin karşınızda olan yüzde 64 lük bir kitle var. Ve siz; her zaman CHP nin oylarını yüzde 14 azaltan bir başkan olarak anılacaksınız.

Kimseye sadaka vermiyorsunuz, bunu asla unutmayın…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • O Zaman Başbakandı, Şimdi Cumhurbaşkanı…

  22 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Gülmeli mi ? Ağlamalı mı? Bilemedim. Bodrum’da birkaç gündür süren ve gösteriye dönüşen imara aykırı yapılarla ilgili yapılan işlemler, pek inandırıcı gelmedi. Biz bu filimi daha önce görmüştük... Bir çoğumuz hatırlar, denizden, havadan Cennetkoy, Torba, Güvercinlik, 2013 yılında imara aykırı yapılaşma var diyerek, bugün olduğu gibi tespitler, mühürlemeler yapılmıştı. O zaman Başbakandı, şimdi Cumhurbaşkanı... 2013 yılında basında çıkan haber şöyle diyordu ; “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Ba...
 • Danışıklı Dövüş mü ?

  18 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Bilginin doğruluğuna emin olmadan, basında çıkan haberler üzerine yorum yapmak ne kadar doğrudur sizce. Haberin başlığına bakarak veya içeriğindeki açıklamaları doğru kabul ederek yapacağımız her yorum, bir başkasına haksızlık yapabileceğimiz kuşkusuyla yapılmalıdır. Dün yaygın ve yerel basında çıkan “Bodrum’da tartışılan proje için yargı devam dedi” başlıklı haber gerçeği yansıtmadığı gibi, değişik yorumlara neden olmaktadır. Çıkan haberin başlıktan sonraki özet kısmı şöyle ; “Yoğun yapılaşma nedeniyle kamuoyunda tartışılan Bodrum...
 • “MAZİYE BİR BAKIVER!!!”

  18 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Almış eline mikrofonu güzel sanatçı, Bestesi Selahattin Altınbaş, Güftesi Orhan Arıtan Makamı hüzzam şarkıyı okuyor, Özgüven, Özen yerinde , ses güzel: “Ömrümüzün son demi, son baharıdır artık Maziye bir bakıver neler, neler bıraktık!” Evet, Mazi/geçmiş, insanların, halkları, kentlerin ortak alanı ortak paysıdır. Bu geçmişin kimisi karanlık, kimisi pırıl, pırıl, kimisi sıkıntı verici, kimisi utandırıcı, kimisi ayıplarla dolu kimsi onurlandırıcı. Kimsi statik kimisi başarı yükü. Ama hepsi de ayrı ,ayrı insanların geçmiş özel yapısı . Elbet...
 • İmar suçu varsa, suç ortağı da vardır…

  17 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Ak Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan Kurban Bayramında Bodrum, Gündoğan Malhallesin'de halen yapımı devam etmekte olan, eski Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci’ye ait Besa Grup'un THE BO VIERA otel projesine bir göz attı. Umarım, kendisine bağlı Çevre ve Şehircik Bakanlığının, İmar Planı değişikliğiyle yarattığı bu ucube proje, nasıl kurtulur düşüncesiyle gelmemiştir. Sayın, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın ziyaretinin hemen ardından, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras , sosyal medyadan ; “Dağlarımızı, tepelerimizi, bitki örtümüz...

gaziantep escort