logo

Seçime 22 gün kala Özel Kalem Müdürlüğü görevine atandı…

Bodrum Belediyesinde sözleşmeli olarak görev yapan İmar ve Şehircilik Müdür Vekili Gamze Esedoğlu, I. derece Özel Kalem Müdürü kadrosuna atanıyor. 

Geçtiğimiz dönemlerde Bodrum Belediyesinde yasaya aykırı şekilde imar müdürlüğü yaptığı iddiasıyla gündeme gelen Gamze Esedoğlu, yerel seçimlere kısa bir süre kala I. derece Özel Kalem Müdürü kadrosuna atanıyor.

Konu ile ilgili Bodrum Belediye Başkanlığı İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nden İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne gönderilen yazıda şu ifadelere yer alıyor:

“Belediyemiz Zabıta müdürlüğü emrinde 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabı memur olarak görev yapmakta olan Yaşar BAYGUR 01.03.2019 tarihinde Ilgın Belediyesine nakli gitmiş olup, bu tarih itibarı ile belediyemizden ilişiği kesilmiştir. Belediyemizde 5393 Sayılı Belediye Kanununun 49. maddesine göre sözleşmeli mimar olarak çalışmakta olan Gamze ESEDOĞLU’nun, Belediyemiz norm kadro cetvelinde münhal bulunan I. derece Özel Kalem Müdürü kadrosuna atanması hususunda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğünün 51481 sayılı yazısı ile, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 59. Maddesine göre açıktan atama yapılabilmesi için 28.02.2019 tarih ve 51.144 sayılı Bakan Onayı ile izin verildiği belirtildiğinden, Gamze ESEDOĞLUnun 15.03.2019 tarihinden geçerli olmak üzere 1 Derece Özel Kalem Müdürü kadrosuna asaleten ataması yapılmıştır Belediyemiz işçilerinden Pembe PAY ve Murat ALGIN 14.03.2019 tarihi itibari de emekliye ayrılacaklardır. Bilgilerinizi rica ederim.”

Gamze Esedoğlu’nun Bodrum Belediyesi’nde İmar Müdür Vekili olarak görev yapmasıyla ilgili yapılan şikayetler üzerine İçişleri Bakanlığı soruşturma izni vermiş, belediyenin Danıştay’a yaptığı itiraz reddedilmişti. Öte yandan Bağımsız Meclis Üyesi Av. Şakir Açıkgöz, birkaç ay önce yaptığı basın açıklamasında Esedoğlu’nun Bodrum Belediyesinde yasaya aykırı şekilde imar müdürlüğü yaptığını ifade ederek şunları dile getirmişti:

“Kapatılan Belde Belediyelerinde kadrolu, 11 tane Bodrum’u bilen imar müdür varken, Bodrum Belediyesi bu on bir belediyenin imar müdürlerini hiçe sayarak, 657 sayılı yasanın 86. ve 4. üncü maddesi ile anılan 2. Maddesine aykırı şekilde neden sözleşmeli İmar müdürü çalıştırılmaktadır diyerek itiraz ettik ve uyarılarda bulunduk. Uyarılarımız dikkate alınmayınca, İçişleri Bakanlığı’na suç duyurusunda bulunduk. İçişleri Bakanlığı sözleşmeli imar müdürünün çalıştırılmasının 657 sayılı yasaya aykırı olması nedeniyle Belediye başkanı ve İmar Müdürü hakkında soruşturma izni vermiştir. Soruşturma iznine karşı Bodrum Belediye başkanlığı Danıştay başkanlığına itiraz etmiş, ancak itirazları reddedilmiştir. Ancak, tüm bunlara rağmen sözleşmeli imar müdürü yasaya aykırı olarak hala görevdedir. Burada önem arz eden bir konu da İmar müdürüne ücret ödenmediği hususudur. Danıştay kararında karşı oy kullanan üye hakim, İmar müdürü maaş ve parasal haklarını almadığından kamu zararı oluşmamıştır demiş. Buna kim inanır? Yasaya aykırı olarak İmar müdürlüğü yapan imar müdürünün encümen toplantısına katılması da yasaya aykırıdır. Bana göre İmar müdürün katıldığı encümen kararları da hukuki dayanaktan yoksundur.”

Öte yandan 5 yıldan beri tartışmalara neden olan ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon hakkında Görevi Kötüye kullanma suçlamasıyla dava açılan bir konuda, Esedoğlu’nun seçime 22 gün kala Özel Kalem Müdürlüğü görevine atanması ise şaşkınlıkla karşılandı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?