logo

Sentez


Nasfet İristay
nasfet@bodrumhaber.com

Bodrum için seçim bitti.Ahmet Aras kazandı.Ziya paşanın bir sözü vardır.
Ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz,şahsın görünür rütbei aklı eserinde.
Bundan sonra Ahmet beyin Bodrum için yapacakları önemlidir.Şimdiden ne olacağını söylemek zordur.Zaman gösterecektir.Hayırlı belediye başkanlığı dilemekten başka,elimizden bir şey gelmez.
Genel yerel seçimleri ele aldığımızda ise,Kemal Kılıçdaroğlu nun ve ekibinin bir çok il ve ilçede yanlış aday seçim ve taktiklerini uyguladığını görürüz.şayet CHP+İYİ parti millet ittifakı olmasa idi durum dahada vahim olacaktı.
2014 yerel seçimlerinde,AKP %45,6  CHP %27,8   MHP %15,2  oy almışlar,
2019 yerel seçimlerinde,AKP %44,33CHP %30,12 MHP %  7,31oy aldılar
2019 İYİ Parti yeni kurulmasına rağmen yerel secimde. %. 7,45 oy aldı.
Burada CHP nin bu seçimlerde 2014 e göre % 3,4 oy arttırmasına faktör olan diğer partilerden söz etmiyorum.
2019  cumhur AKP+MHP      %51,64
2019. Millet.   CHP+ İYİ.        %37,57
Partiler tek başına (kamubülteni.com)
2014. AKP 48 il almış iken 2019 seçiminde 18 il
2014  CHP 14 il almış iken 2019 seçiminde  1 il
2014. MHP  8 il almış iken 2019 seçiminde.  9 il
2014. BDP (HDP)10 il almış iken 2019 seçiminde.  7 il aldılar.
MHP ,cumhur ittifakıyla bu seçimde iyi bir strateji ile hak etmediği bir kazanç sağlamıştır. AKP ,MHP ye dahada bağımlı olmuştur.AKP Devlet Bahceli nin iki dudağı arasındadır.Devlet Bahçeli nin ne yapacağı belli olmaz.Eskiden karşı idi,şimdi beraber.Yağrın ne olur bilinmez.
2019 yerel secim durumu şöyledir.
AKP ,tek başına15 büyük şehir 24 il, 535 ilçe,
Cumhur ittifakı ile , 16 büyük şehir, 34 il,680 ilçe almışlardır.
Millet ittifakı ,11 büyük şehir, 10 il, 210 ilçe almışlardır.
Kimin kazandığı,kimin kaybettiği,rakkamlarla ortadadır.
İstanbul,Ankara,Antalya,Adana,Bu şehirlerin belediyelerinin alınması CHP in çalışması değil,CHP li olan kişilerin şahsi çabalarının meydana getirdiği bir durum ve millet ittifakıdır.Ayrıca  tabanı CHP li olanlar yerler vardırki oraya kimi aday göstersen seçilirler.İzmir ve onun gibi olanlar.
Muğla da bunlara dahildir.
CHP, Muğla da Mehmet Kocadon u aday gösterse,Behçet Saatçi ile oynamasa,acaba Muğla ilinde neler değişirdi,diğerleri gibi en basiti yatağanı kaybetmezdi.
Dolayısı ile Bodrum da Ahmet Aras, her halükarda Muğla ile koordineli çalışırdı.Şimdi olabilecekmi,bu durum artık Ahmet Aras a,Osman Gürün e bağlı.
Osman Gürün ü Bodrum lu olarak daha evvelden tanıyoruz.İstese idi bodrum için çok iyi şeyler yapabilirdi,5 sene heba oldu.Belediye başkanını değil,Bodrum u cezalandırdı.Ben öyle düşünüyorum.
Dünya Bodrum u tanır,Muğla yı sorsan Dünya da kaç kişi bilir.
Bodrum la Dünya ya, Muğla yıda  tanıtabilirdi.Ama Yapmadı.Ümit ederimki yeni durumda  ,bir ayırımcılık yapmadan,Bodrum u elinden tutabilir.
İşte bunlar ve buna benzer uygulamalar, bana göre CHP yönetimi tarafından yapılan yalnışlardır.
Olurda ,İstanbul belediye başkanlığını halkın oyları ile kazanmasına rağmen
İmamoğlu na vermezler ise,Sana tavsiyem,Sayın Kılıçtaroğlu
CHP genel başkanlığı koltuğunu İmamoğlu na teslim etmendir.
Bu memlekette halan hak ve  hukukun olduğuna inancım çoktur.Şayet İmamoğlu
Ankara ve İzmir gibi mazbatasını alırsa,o zamanda,olağanüstü bir kurulda,artık CHP genel başkanlığını,Gençlere bırakmanın Zamanı geldi.
Türkiye nin artık Cumhuriyete ve CHP ye ihtiyacı var.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “Bodrum’un Delisi”

  30 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Sözcü Gazetesi, birkaç gün önce Başkan Aras’ın önceki söylemlerini derlemiş, yeni bir habermiş gibi tekrar yayınlamış. Haberin başlığı “Bodrum’a bir deli lazımdı, o da geldi”. Eyvallah hoş geldi sefa geldi. Deli olduğunuzda cezai ehliyetiniz yok demektir. Her türlü kuralsızlığı kendinize kural edinebilirsiniz. Bir standardı olmadığına göre, bu durumda “delidir ne yapsa yeridir” kuralı geçerli olacaktır sanırım. “El deliye, biz akıllıya hasret” diyerek ,sitem edebiliriz. Delilik iyi bir şey midir ki koskoca Belediye Başkanı, Bodru...
 • Bodrum Kent Konseyi

  23 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum gibi rantın yüksek olduğunu yerlerde, adınız çıkmadan, iş takip ederek kazanç sağlamanın yollarından bir tanesi belediyeye yakın olmaktan geçiyor. İş takip etmenin iki yolu var. Ya belediyenin dışında olacaksınız, yada içerisinde. Dışında iseniz; belirli dernek ve kuruluşlarda aktif rol alacaksınız. Belediyenin içerisinde olarak iş takip etmenin en etkili yolu, belediye meclis üyesi olmaktan geçmektedir. Bugünkü konumuz belediye meclis üyeliği değil. Diğer bir yöntem ise ne içinde olacaksınız belediyenin, nede dışında. Ne dışın...
 • Penceremin Altındaki Balıkçılar

  22 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  37 yıl önce Kumbahçe Mahallesindeki Cevri Hasan Kaptanın evinde oturmak, bugün ve yarın Bodrum’da ayrıcalıklı yaşamakla eş anlamlıdır. Günümüzde bu değerlendirme geçerliliğini yitirmiş sayılabilir. Evin, yanı-yönü, üstü-altı, önü-akası ticari amaçla kullanılıp değerlendiriliyor da ondan yitirdi. Ev yerinde duruyor. Önemli ölçüde çarpıtılıp yamuklaştırılsa da iskelet sağlam özgün yapı hakkında fikir verecek görüntüler de var. Eski sessizliği, estetiği yok artık. Geride gelmez. Kaptan köşkü gibiydi. Görüş açısı 180 dereceyi aşıyord...
 • Bu gün 19 Mayıs 2019

  19 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Atatürk ün Samsun a çıkışının Yüzüncü yıl dönümü.Çok az insan bu kadar zaman yaşıyor.Bir yüz yıl geçti.Anamla Babamın evlilik resmine bakıyorum ve o zamanla gurur duyuyorum.Bir yüz yıl içinde bana,çeyrek asırdan az bir zaman var. Allah nasip ederse görürüm.Etmese de yine şükür olsun iyisi ile kötüsü ile bu günlere geldim ve Bu üç çeyrek asırda bir kitaba konu olacak kadar çok şeyler yaşadım. Hayatımın son on sekiz senesini Türkiye de Bodrum da yaşıyorum. Bodrum kozmopolit bir sahil şehri. CHP'nin de kalesi gibi. Bu şehri CHP li beled...