logo

Sentez


Nasfet İristay
nasfet@bodrumhaber.com

Bodrum için seçim bitti.Ahmet Aras kazandı.Ziya paşanın bir sözü vardır.
Ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz,şahsın görünür rütbei aklı eserinde.
Bundan sonra Ahmet beyin Bodrum için yapacakları önemlidir.Şimdiden ne olacağını söylemek zordur.Zaman gösterecektir.Hayırlı belediye başkanlığı dilemekten başka,elimizden bir şey gelmez.
Genel yerel seçimleri ele aldığımızda ise,Kemal Kılıçdaroğlu nun ve ekibinin bir çok il ve ilçede yanlış aday seçim ve taktiklerini uyguladığını görürüz.şayet CHP+İYİ parti millet ittifakı olmasa idi durum dahada vahim olacaktı.
2014 yerel seçimlerinde,AKP %45,6  CHP %27,8   MHP %15,2  oy almışlar,
2019 yerel seçimlerinde,AKP %44,33CHP %30,12 MHP %  7,31oy aldılar
2019 İYİ Parti yeni kurulmasına rağmen yerel secimde. %. 7,45 oy aldı.
Burada CHP nin bu seçimlerde 2014 e göre % 3,4 oy arttırmasına faktör olan diğer partilerden söz etmiyorum.
2019  cumhur AKP+MHP      %51,64
2019. Millet.   CHP+ İYİ.        %37,57
Partiler tek başına (kamubülteni.com)
2014. AKP 48 il almış iken 2019 seçiminde 18 il
2014  CHP 14 il almış iken 2019 seçiminde  1 il
2014. MHP  8 il almış iken 2019 seçiminde.  9 il
2014. BDP (HDP)10 il almış iken 2019 seçiminde.  7 il aldılar.
MHP ,cumhur ittifakıyla bu seçimde iyi bir strateji ile hak etmediği bir kazanç sağlamıştır. AKP ,MHP ye dahada bağımlı olmuştur.AKP Devlet Bahceli nin iki dudağı arasındadır.Devlet Bahçeli nin ne yapacağı belli olmaz.Eskiden karşı idi,şimdi beraber.Yağrın ne olur bilinmez.
2019 yerel secim durumu şöyledir.
AKP ,tek başına15 büyük şehir 24 il, 535 ilçe,
Cumhur ittifakı ile , 16 büyük şehir, 34 il,680 ilçe almışlardır.
Millet ittifakı ,11 büyük şehir, 10 il, 210 ilçe almışlardır.
Kimin kazandığı,kimin kaybettiği,rakkamlarla ortadadır.
İstanbul,Ankara,Antalya,Adana,Bu şehirlerin belediyelerinin alınması CHP in çalışması değil,CHP li olan kişilerin şahsi çabalarının meydana getirdiği bir durum ve millet ittifakıdır.Ayrıca  tabanı CHP li olanlar yerler vardırki oraya kimi aday göstersen seçilirler.İzmir ve onun gibi olanlar.
Muğla da bunlara dahildir.
CHP, Muğla da Mehmet Kocadon u aday gösterse,Behçet Saatçi ile oynamasa,acaba Muğla ilinde neler değişirdi,diğerleri gibi en basiti yatağanı kaybetmezdi.
Dolayısı ile Bodrum da Ahmet Aras, her halükarda Muğla ile koordineli çalışırdı.Şimdi olabilecekmi,bu durum artık Ahmet Aras a,Osman Gürün e bağlı.
Osman Gürün ü Bodrum lu olarak daha evvelden tanıyoruz.İstese idi bodrum için çok iyi şeyler yapabilirdi,5 sene heba oldu.Belediye başkanını değil,Bodrum u cezalandırdı.Ben öyle düşünüyorum.
Dünya Bodrum u tanır,Muğla yı sorsan Dünya da kaç kişi bilir.
Bodrum la Dünya ya, Muğla yıda  tanıtabilirdi.Ama Yapmadı.Ümit ederimki yeni durumda  ,bir ayırımcılık yapmadan,Bodrum u elinden tutabilir.
İşte bunlar ve buna benzer uygulamalar, bana göre CHP yönetimi tarafından yapılan yalnışlardır.
Olurda ,İstanbul belediye başkanlığını halkın oyları ile kazanmasına rağmen
İmamoğlu na vermezler ise,Sana tavsiyem,Sayın Kılıçtaroğlu
CHP genel başkanlığı koltuğunu İmamoğlu na teslim etmendir.
Bu memlekette halan hak ve  hukukun olduğuna inancım çoktur.Şayet İmamoğlu
Ankara ve İzmir gibi mazbatasını alırsa,o zamanda,olağanüstü bir kurulda,artık CHP genel başkanlığını,Gençlere bırakmanın Zamanı geldi.
Türkiye nin artık Cumhuriyete ve CHP ye ihtiyacı var.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “Yıkıyoruz.” Neyi yıkıyorsunuz ?

  25 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Bodrum’da bazı konut ve otel projeleri için başlatmış olduğu kanuni işlemlerin getireceği sonuçlar tartışıla dursun, sonuca ulaşılmış görüntüsü vermek neyin nesi sizce ? Dün “Bodrum’da Yıkım Başladı” haberi, konuyu bilmeyenler için olumlu görünse de, içerik açısından tam bir hayal kırıklığı. İktidar yanlıları Bodrum Belediyesi’ni suçluyor, bazı CHP ‘liler ve (geçmiş yada şu anki) Belediye Başkanı yanlıları iktidarı suçluyorlar. Bu işler yapılırken göz yumanlar "yıkım kararı aldık" diye övüne dursun...
 • Bodrum İmar Planlarını Kim Yaptı ?

  24 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Bilgi doğru aktarılmıyorsa veya konu üzerinde bilgimiz olmadan yorumlamaya kalkıp bunu etrafımızla paylaşıyorsak, var olan karışıklığa katkı sunmaktan öte bir şey yapmıyoruz demektir. Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın Bodrum çıkarması çok değişik yorumlara neden olmuştur. Büyük projeler, koca koca iş adamları, koca koca firmalar, inşaat kaçakçısı durumuna düştüler. Konut sattıkları müşterilerine ne diyeceklerini kara kara düşünmekteler. Bir taraftan da kendi projelerinde bir şey olmadığı, eksiklerin tamamlanmasından sonra faaliyetlerine ...
 • Şaka Gibisin Sayın Gürün…

  23 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum Belediyesi ’nden, basın toplantısı daveti aldık, gönderilen davet metni ; Değerli basın mensupları, “Bodrum Belediye Başkanlığı tarafından 22 Ağustos 2019 Perşembe günü saat 16.00'da Bodrum Belediyesi Trafo Kafe'de geniş katılımlı bir basın toplantısı düzenlenecektir.” “Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan basın toplantısına Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün'ün yanı sıra Bodrum'daki meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katılacaktır. Gündeme dai...
 • O Zaman Başbakandı, Şimdi Cumhurbaşkanı…

  22 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Gülmeli mi ? Ağlamalı mı? Bilemedim. Bodrum’da birkaç gündür süren ve gösteriye dönüşen imara aykırı yapılarla ilgili yapılan işlemler, pek inandırıcı gelmedi. Biz bu filimi daha önce görmüştük... Bir çoğumuz hatırlar, denizden, havadan Cennetkoy, Torba, Güvercinlik, 2013 yılında imara aykırı yapılaşma var diyerek, bugün olduğu gibi tespitler, mühürlemeler yapılmıştı. O zaman Başbakandı, şimdi Cumhurbaşkanı... 2013 yılında basında çıkan haber şöyle diyordu ; “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Ba...

gaziantep escort