logo

Şerden Hayır Çıktı…


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Hayırdır, şerdir derken, şerden hayır çıktı, CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras oldu. Aras ‘ın aday olması, ilk andan itibaren Bodrum seçmeninin olumlu tepkilerine neden oldu. Ahmet Aras Bodrum CHP’ye seçim kazandırabilecek birkaç isimden birisiydi.

Evet birkaç isimden birisiydi ancak, CHP ilk belirlemelerde, bu isimlerden uzak durarak seçimi kazanmak yerine, kaybetmenin kurgusuyla çıktı yola. Nihayetinde gelinen nokta doğrudur.

Lakin; davul başkasında, tokmak başkasında bu işler yürümez. Ahmet Aras Belediye Başkanlığı yarışında ön safha geçerken, en azından kontenjan belediye meclis üye adayları, istifalarını vererek Aras’a önünü iyice açmaları gerekirdi.

Bu oyun; Mehmet Kocadon’un 2014 yılında CHP adayı olduğunda oynanmış ve meclis listesi oluşturulurken Kocadon saf dışı edilmişti. Oda seçilme uğruna buna göz yummuş ve ilk sürtüşme bu şekilde başlayıp, dozajı artarak devam etmişti, sonuçları, gelinen nokta ortada.

Meclis listesinde yapılan tek değişiklik, 19.sıra meclis adayı İlhami Özden, 1. Sıraya getirilmiş olması. Buda, örgütün çok istemesiyle değil, mikro milliyetçilik eleştirilerini bertaraf edebilmek için olsa gerek. İlhami Özden’in 1. Sıra aday olması, yerli yabancı ayırımının üstünü örtebilecek mi, zaman gösterecek.

Sormak lazım listelerin değişmemesinde ısrar eden “Bu benim takımım, böyle kalacak.” diyen zihniyete ve buna ses çıkarmayan, kerameti kendisinde gören il ve ilçe yönetimine, hatta CHP Milletvekillerine, buda yetmez Osman Gürün’e neyin peşinde siniz?

Bodrum’da eş başkanlık yerine, gölge başkanlık sistemimi getirmeyi hedefliyorsunuz. “Söz verdim falan kişi imar müdürü olacak.” dayatması da neyin nesidir. Tokmak sizde olacak, davulu da Ahmet Aras’ın boynuna mı asacaksınız?

Lafa geldiğinde “Her şey partimiz için diyen.” başta kontenjan adayları olmak üzere, neden Ahmet Aras’ın birkaç çalışma arkadaşının belediye meclis listesine girmesine engel oluyorsunuz. Sanmayın ki meclise girince istediğiniz gibi at koşturacaksınız. Bodrum’un önünü açmak istiyorsanız sizden fedakarlık isteyen yok, gereğini yapmanız yeterlidir.

Dün, Ahmet Aras’ın adaylık bildirimi İlçe Seçim Kuruluna verildikten sonra, CHP İl Başkanı Zeybekoğlu;  “Bildiğiniz gibi Bodrum’da adayımız Yüksek Seçim Kurulu tarafından reddedilmişti. Mustafa arkadaşımızın suçu 40 santimlik bir balkon dur ama Türkiye’mizde kaçak saraylar yapılmıştır.” diyerek, onlar çok çok yaptı, biz azıcık yapsak ne olur mu demek istedi.

Zeybekoğlu basına bu açıklamayı yaparken konuya hakim midir? Hayır değildir diye düşünmek istiyorum, konuya hakimse ve bu açıklamayı yapıyorsa derhal bulunduğu yeri ehline bırakmalıdır. Toplumu yanıltmak, her şeyden önce vicdani bir suçtur. Rantın ölçüsünü belirlemek, Zeybekoğlu’ namı kalmıştır. Onlar saray yaptı, bizde ufak ufak işler yapıyoruz itirafının sebebi nedir?

Yani hortumculara karşı, pipetciler mi?

Açı değiştirelim olaya başka bir boyuttan bakalım…

CHP’den umudu kesen sermaye akarın önünü keserek, umudu başka kapılarda aramaya başladı. Belki de ayakçıları durumdan vazife çıkararak, aracılık hizmetleri yapıp kendilerine paye çıkarmak için, yüzünü başka oluşumlara döndü.

Sebebi; Bodrum’da yaptıkları keşmekeş yatırımlara, nasıl yapı kullanma izni alacaklar. Rant uğruna talan edilen Bodrum bir kenara, seçim sonunda borularını nasıl öttürecekler.

Dedim ya umudu CHP’den kesilince, yüzü başka yöne kaydı sermayenin . İsimler ve olay şimdilik bende kalsın, sonucu ileteyim sizlere, yüz bulamadıkları gibi kırmızı kartı gördüler dersem iyimser olurum. Böyle, erdemli davranış sergileyen adaylar lazım Bodrum’a. Sermaye yüzünü oraya bura çevirirken, maazallah felç olur dikkat etmeli kendisine.

CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu diyor ya “Benim belediyelerim, kuruşuna kadar hesap verir.” diye. O kadar ileri gitmeden kuruşun hesabını önce adaylıklarında versinler de görelim. Merak ediyorum, ortada ifade edilen parasal miktarların hesabını. Kimden ne kadar alındı, kime ne kadar ödendi, elde ne kaldı?

Bodrum’a gönül verenler başta olmak üzere, tüm siyasi partilerin üyelerine sesleniyorum, adaylarınızı namerde muhtaç etmeyin, karınca kararınca, elbirliğiyle seçim masraflarına katkıda bulunun. Adaylarınızı rantçıların eline bırakmayın.

Veren olun ki, hesap sorabilesiniz…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bodrum Kent Konseyi

  23 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum gibi rantın yüksek olduğunu yerlerde, adınız çıkmadan, iş takip ederek kazanç sağlamanın yollarından bir tanesi belediyeye yakın olmaktan geçiyor. İş takip etmenin iki yolu var. Ya belediyenin dışında olacaksınız, yada içerisinde. Dışında iseniz; belirli dernek ve kuruluşlarda aktif rol alacaksınız. Belediyenin içerisinde olarak iş takip etmenin en etkili yolu, belediye meclis üyesi olmaktan geçmektedir. Bugünkü konumuz belediye meclis üyeliği değil. Diğer bir yöntem ise ne içinde olacaksınız belediyenin, nede dışında. Ne dışın...
 • Penceremin Altındaki Balıkçılar

  22 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  37 yıl önce Kumbahçe Mahallesindeki Cevri Hasan Kaptanın evinde oturmak, bugün ve yarın Bodrum’da ayrıcalıklı yaşamakla eş anlamlıdır. Günümüzde bu değerlendirme geçerliliğini yitirmiş sayılabilir. Evin, yanı-yönü, üstü-altı, önü-akası ticari amaçla kullanılıp değerlendiriliyor da ondan yitirdi. Ev yerinde duruyor. Önemli ölçüde çarpıtılıp yamuklaştırılsa da iskelet sağlam özgün yapı hakkında fikir verecek görüntüler de var. Eski sessizliği, estetiği yok artık. Geride gelmez. Kaptan köşkü gibiydi. Görüş açısı 180 dereceyi aşıyord...
 • Bu gün 19 Mayıs 2019

  19 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Atatürk ün Samsun a çıkışının Yüzüncü yıl dönümü.Çok az insan bu kadar zaman yaşıyor.Bir yüz yıl geçti.Anamla Babamın evlilik resmine bakıyorum ve o zamanla gurur duyuyorum.Bir yüz yıl içinde bana,çeyrek asırdan az bir zaman var. Allah nasip ederse görürüm.Etmese de yine şükür olsun iyisi ile kötüsü ile bu günlere geldim ve Bu üç çeyrek asırda bir kitaba konu olacak kadar çok şeyler yaşadım. Hayatımın son on sekiz senesini Türkiye de Bodrum da yaşıyorum. Bodrum kozmopolit bir sahil şehri. CHP'nin de kalesi gibi. Bu şehri CHP li beled...
 • Kimin Ne Kazancı Olabilir ki !

  18 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Her birey yaşadığı alanda olup bitenleri eleştirme hakkına sahiptir. Yapılan eleştirileri, karalama olarak değerlendirmek, eleştiriyi yapanları baskılamak anlamına gelir. Yazılanları enine boyuna düşünmeden, kanun, yönetmelik bilmeden eleştirinin ötesinde, suçlamak yanlıştır. “Görev süresi henüz iki ayı doldurmamış bir belediye başkanını eleştirmek de neyin nesi oluyor.” diye sitem edenlere; testi kırıldıktan sonra eleştirsek ne olacak, demek doğru olacaktır sanırım. Düşünün ki; bir kuaföre gidiyorsunuz, acemi usta saçınızı, bıyığınız...