logo

Sevdalınız; Ahmet Aras’tır…


Ayhan Karahan
ayhankarahan414@gmail.com

Nazım Hikmet’i yad etmek yakışırdı en çokta umutsuzluk içersin de sevda çiçeği filiz sürerken 31 Mart’a doğru. Hani şair; “Umut insanda” diyor ya. Umudun adı Ahmet Aras oldu Bodrum’da… Çünkü sadece akla, bilime değil; yüreğe temas ediyor aynı zamanda. Gecenin güne en yakın anı olan en karanlık zamanında şafağa şahitlik edeceğiz. Şafak o sihirli anda söker. Ahmet Aras o zamanda adeta gümüş bir ışıltı gibi düştü Bodrum’un mavi karanlığına… Hoş geldin, safalar getirdin Bodrum’un evladı.

GELENEKTEN, GELECEĞE…

Ahmet Aras, tarihin babası Heredot torunudur. Denizi 300 kez kırbaçlayan Pers’in istilacı kralına karşı Spartalıdır. Heredot denli Bodrumludur. Karyalı Prenses önemli bir tarihsel değerdir Aras’ta. Kral Mausolos yok sayılamaz. Halikarnas Mozolesi tarihsel kültür ötesi insanlık birikimidir Aras’ta… Neyzen Tevfik yol göstericidir. “Hayliden hayli kalınlaştı yobazlık yeniden,/Softalık zorlu anırtı ile aldı yürüdü./Kara bir kinle taassup pusudan çıktı yine,/Yurdu şahane cehalet yeni baştan bürüdü.” dediği ve sadece Bodrumlu olduğu için değil Neyzen’in ışıltılı yol göstericiliği. Aydınlanmacılık; Neyzen ile buluşur Bodrum’un evladında. Tütün rejisi uygulamasına karşı direnen ve Gülsüm’ün çakır gözlerinde sevda ne kadar anlamlanıyorsa; Ahmet Aras’ta da gereğinde Bodrum aşkı bir isyan ve direniş resmidir. “Her yer isyan, her yer Bodrum” diye atar zaman zaman yürek onda. Rantiyeye, yağmaya, talana, işgale karşı atar yürek onda. “Aganta, Burina, Burinata” dillenir, Ahmet’in Bodrum sevdasında. Cevat Şakir denli hassastır doğup, büyüdüğü, tozunu soluduğu topraklara. Gerekirse; “gemileri yakmak, köprüleri atmak” denli cesur olmalı der. “Bodrum bakanlığın çok yıldızları ile değil, gökyüzünde sönmeyen değerleri ile insanlık kültürünün önemli bir damarı olmuştur” der Ahmet Aras.

PROFESYONEL DEĞİL, AMATÖRÜZ…

Ahmet tevazudur, memlekete yakışan alçak gönüllülüktür. Rakip adaylardan birisi; “Uzmanım, ihtisas sahibiyim, profesyonelim, her şeyi bilirim” diyor. Yer yüzü bu tür ve tarzdan çok çekti. Hele Bodrum çok bilenlerden fena halde muzdariptir. Belediyecilik profesyonel bir uğraşı alanı olarak görüldüğü andan itibaren suistimale çok açıktır. Çırkan’da, Gaz deresi’nde bunun ucube örneklerine patlayan asfaltlardan gün yüzüne çıkan toprakta rastlamak pekala olası. Kadastral yollar üzerine kurulu beton bloklar cennetidir Konacık. Sel felaketinde toprak çığlık attı, asfalt ağladı Konacık’ta. Şimdilerin beton mahallesi Konacık’ta toprak, saksılar içersinde görünüyor. Bodrum yarımadası üzerinde Bodrum’a benzemeyen ve adeta anadolunun ortalama altı bir coğrafyadan bir kesit iliştirilmiş gibi durur Konacık. Mahzundur, mazlumdur… Yarımadanın benzemez denli merkezindeki yerleşkesinin, Sanayi Sitesi’ndeki dükkanların yarısı ya kiralıktır, ya satılıktır. O dükkanlara; “yazıktır, günahtır, ayıptır” yazası geliyor insanın. Zenaatla hizmet eden emek daha bir kutsal olsa gerek. Pedasa uygarlığı üzerinde Leleglerin kemikleri sızlar Konacık’ta… Lelegler huzur içersinde, ışıklar altında uyuyacaksa ve tarih Pedasa Kalesi üzerinden gülümseyecekse;

Ahmet Aras…

YAZIK OLDU.

AKP Genel Başkanı’nın Bodrum adayı ise yüz yılın Bodrum’daki mağdur adayı olarak tarihte yerini alacaktır. Kendi partisi ona adeta: “Tahir, Ateş olsan cümrün kadar yer yakarsın” dedi. Turizm Bakanı ve Büyük Şehir Belediye Başkan adayları Nil Hıdır Bodrum Ticaret Odası’nda Mehmet Kocadon’u yere göğe sığdıramıyorlar. Tahir Ateş, Bodrum lağım çukuru gibi demişti. Oysa Büyükşehir Belediye Başkan adayı, “Kocadon seçilirse emrine amadeyim. Ben seçilirsem oda…” diyor. Yani işin özcesi Tahir Ateş’in esamesi okunmaz iken; AKP Büyük Şehir Belediye Başkanı Kocadon ile her koşulda çalışabileceğini deklere ediyor. Yazık oldu Tahir efendiye. Hiç bir şeyden çekmedi. Satranç oyununda Şah-Mata giden partisinden çektiği kadar. Şah, Kocadon olabilir. Ama Bodrum’un Mat olmaya niyeti yok gibi… Sayın Tahir Ateş: “Kadın doğum uzmanısınız. Bodrum’a dokuz doğurtma şansınız yok.” Ya da daha ayrıntısında, “Tüp bebek” esaslı uzmanlık alanınız. Ama sizin, “Tüp aday” durumunuz yürek kanatır. “Bebek ölmüş kefen biçek… Nenni nenni Tahir efendi.”

YÜREK AHMET ARAS İLE ATAR.

Ahmet Aras Bodrumdur. Vicdandır, sevdadır Bodrum’a. Yürektir Homeros-İlyada destanı yazılan mavi köpüklere, gelenekten-geleceğe bağdır akılda Ahmet Aras. Birlikte yönetmenin adıdır. Güneşin sofrasında, dostların arasında olmanın sıcaklığıdır. Bilimdir, hurafelere yer yok kitabında. Felsefedir, dünyaya en güzel bu bereketli topraklar üzerinden bakılır. Turizmdir, her dilden misafirperverliği dillere destandır. İnsandır, incinen karınca ardında göz buğulanlanması yaşar. Dinamizmdir, enerjisini mayalandığı topraklarından alır. İyi ki; varsın, Bodrum’un yüreği olmuşsun… En önemlisi; İyi ki; Bodrum’un vefalı evladı olmuşsun; AHMET ARAS… Yürek seninle atar. Denizin tuzu, okaliptusun dalı, begonvilin toprağa dayanan kılcalları seni göreve çağırıyor Ahmet Aras. Ve unutma: “Asla Yalnız Yürümeyeceksin…” Bodrum’da Mart’ın sonu Ahmet Aras… O gün begonviller daha bir aydınlık açacak dünyaya…

GURBETTEKİ AHMET ARAS…

Ahmet hiç öfkelenmedi mi? Bodrum’dan ayrı, gayrılık ağır geldi. Sivas’ta görev yapar iken; “Sivas Ellerinde Sazım Çalınır” dinliyordu. Yüreği o saz tınısında demleniyordu. Tokat’ta, Ardahan’da, Giresun’da, Edirne’de… “Anayurt savunulmalı” yurtseverliği hücrelerine sirayet etti Aras’ın. Gurbetteki Aras’ta esasen Bodrumluydu. Bodrum’un onuru ve ahlakıydı. Diğer 2 aday arkadaş alınmasın. Elbette onlara da böylesi bir şans nail olsaydı; Sanırız esirgemezlerdi. Ama Ahmet Aras dedi hayatın bizzat kendisi. Bodrum evladına güvensin. Bu çocuk seni aldatmaz be şehrim. Onun özürleri var: “Yalan söyleyemez. Ranta yol açamaz. Sensiz adım atamaz be şehrim. Profesyonel asla değildir. Uzman hiç değil.” Dipten gelen dalga olmak, Ahmet Aras’a bu nedenle çokça denk geldi. Gurbet birikimini, Bodrum’a taşımak zorlu meşgaledir. Bodrum kabul eyledi.

BODRUM BAKIŞLI BAŞKAN.

Ahmet Aras’ın kimi de kimsesi de Bodrum. Ayrıca kimsesizlerin kimsesi Aras. Saray dokumalı bakanlar geldi gitti. Geldiler, gittiler yani. Sarayın kendisi geldi gitti. Sözcüsü, ocusu, bucusu geldi gitti. AKP genel başkanının Bodrum Belediye Başkan adayı; “Nasıl bir kumpasa düştük” diyordur muhtemelen. Konacık kimsenin konamayacağı denli karikatür mahalle. Rakibin aczi bizim gücümüz olamaz elbet. Gülümsemen, göz bebeklerin, umudun, geleceğe dair köprülerin; Bodrum mavi ve beyazından eksik olmasın Ahmet Aras… Aras zaten farkında zebani sofralarına yem edilmek isteniyor bu cennet vatan. Kimler geldi, kimler geçti? AKP Genel Başkanı Recep efendi uzayda 8 helikopter, yeryüzünde 3000 koruma ile indi şehrimize. 15 dakika konuşabildi. Mevlüt Çavuşoğlu, Mehmet Ersoy, Süleyman Soylu Bakanlar, Ömer Çelik AKP sözcüsü çöktüler karanlıkta memleketimize. Onlar geldi, Bodrum mağdur oldu. Nasıl bir korkudur bu? Trafik alt-üst, korumalar, dış takviyeli polisler, özel harekat… Korkmayınız… Kabineyi Bodrum’da kuran, Cumbabalığı Bodrum’da söktürmeye çalışan, Sözcüsü Bodrum’da üfleyen samimiyetsizliğe prim yok. Ahmet Aras, Bodrum’un Belediye başkanı demek; “Gerçeği yeniden keşfetmek” gibi heyecanlı bir meşgaledir.

Ahmet Aras demek; “YÜREK DEMEKTİR.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?
#

Sevdalınız; Ahmet Aras’tır…” için 4 Yorum

 1. Ece Göksun : diyor ki:

  Okuduğum en edebi seçim yazısı. Muhteşem gerçekten. Bu yazıyı tekrar okudum. Oldukça keyifli. Oy kullanmadan önce her eve lazım kabilinden. Yazarım kalemine sağlık. Tabi ki; Ahmet Aras… Yazı tuz-biber ekti tercihime.

 2. Şehrazat : diyor ki:

  Bu yazar var ya bu yazar. Kesinlikle demokrat değildir. Hatta faşist bile olabilir. Niye?Çünkü benim seçme hakkımı elimden aldı.Şimdi bu yazıdan sonra insanın eli Bodrum’da Ahmet Aras beyden başkasına oy için gider mi? Tek seçeneğe mahkum eden bir yazı olmuş. İyi de olmuş. Okuduğum en güzel yerel seçim yazısı.

 3. BAKİ ERDOĞAN : diyor ki:

  Çok net görülüyor. Ahmet Aras rakipsiz aday. Aklın yolu birdir.İyi Parti Muğla adayımız Osman Gürün diyor.Ama bu konuda kendilerinden samini çaba görmüyorum.Yazı tek kelime ile Bodrum”un 31 Mart fotoğrafını sunmuş bize.Yazarın kalemine sağlık.

 4. Müge SAVAŞ : diyor ki:

  Yazıdan, Ahmet Aras’ın yazılı belgelerinden ve söylemlerinden anladığım Bodrum’u 31 Martta çağdaş, şeffaf, demokratik bir yerel yönetim anlayışı bekliyor. Denenmişi denememek gerek. Konacık’ın hali ortada.Kaçak yapı cenneti olmuş. İmar barışından çok bina yararlanamıyor Konacık’ta.Çünkü hazine arazileri üzerine yapılan binalar imar barışı kapsamı dışında. Yazarı bu edebi yazısı nedeni ile kutlarım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Vesaik.

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Türkiye S400 leri satın aldı ve ilk parti geldi,ve gelmeye devam ediyor.Bu bütün Dünya ya hükmetmek için uğraşan  USA ya ve nato ya ciddi bir tokattır.Erdoğan a nasip oldu. Ecevit te Kıbrıs' a çıktı kara oğlan oldu. Erbakan olmasa idi çıkacakmıydı,buda soru işaretidir.O zamandan bu zamana bizi seven allahın hiç bir memleketi bunu tanımadı.Pakistan ve bengladeş tanımıştı onlarda baskılardan dolayı vaz geçtiler.Orada haklarımızı koruyor ve enerji arıyoruz.Yılmayacağız. Şimdi ne olacak.Hep beraber göreceğiz.Şunu Devlet olarak kavramak zorun...
 • Helal olsun Başkan Aras…

  13 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz günlerde, Bodrum Antik Tiyatro'da Belediye meclisi toplantısı yapıldı. "Bodrum’da bir ilk" olarak duyuruldu. Çok sevindik elbette, nede olsa demokrasinin çıktığı bu topraklarda eskiden halk meclisi olarak kullanılan bu yapının, birazda gerçek anlamda kullanılması gerekiyordu. Bu toplantıyı akıl eden, üstün yetenekli kişilere teşekkür etmemiz gerekir. İyiki varlar, yoksa nasıl yaşayacaktık böyle bir nostaljiyi. Her başkana nasip olmuyor bu duyguları yaşamak. Belediye Başkanımız Ahmet Aras, bu duyguları yaşadı ve yaşattı bizlere...
 • Bodrum İşgal Altında…

  11 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Sapla samanı karıştırmamak lazım. Bazen yazılarıma sosyal medyadan dokundurma yapıp, pozitif olmam konusunda öneride bulunanlar oluyor. Ne yapalım yani, tecavüz kaçınılmazsa zevk mi alalım? Tecavüz ister bedeninize olsun, ister hak ve özgürlüklerinize olsun karşı durmak gerekiyor ki, bu ister aile içinden gelsin, ister dışından. Tecavüzcünüze kendinizi bırakıp "ne var canım ihtiyaçtan yapıyor, aslında kötü bir niyeti yok" demek, tecavüzcüyü teşvik etmek anlamına gelir. Diğer yandan; kendi dışınızda kişilerin haksızlığa maruz kalmasına...
 • Muğlalı Dolmuşa-Dolduruşa Gelmez…

  07 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  31 Mart yerel seçimlerinde Muğla özel bir önem ve hedef olmuştu. Çok yönlü siyasi manevra, Osman Gürün'e kaybettirme üzerinden ince ince hayata geçirildi. Seçim bu yönüyle Muğla özelinde Osman Gürün ve diğerleri arasında geçti gibi... "Bu defa kesin" beklentisi içersinde olan diğerleri cephesinde ciddi bir siyasi hazım sorunu yaratmıştır 31 Mart sonuçları. Hazımsızlığın yarattığı sendrom 31 Mart sonrasına katmerlenerek sarktı. , Büyük Şehir yönetemiyor feryat figanı esasen Karabağlar Yaylası'nın rüzgarlarının boşluğunda sallanmaktaydı. Bu y...

gaziantep escort