logo

Sorun adaylarınıza ne diyecekler…


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Gazeteci tarafsız olmalı, “Safınızı belli ediyorsunuz.” diye bazen eleştirenler oluyor. Gazeteci tarafsız değil, özgür olmalıdır. Kişilerin karşı oldukları görüşlerle ilgili, olumlu yazarsanız “yandaş”, olumsuz yazarsanız “yoldaş” oluyorsunuz. Kendimizce belirlediğimiz standart budur.

Evet ben tarafım, toplumsal olandan tarafım. Şu ya da bu kişilerin tarafı değilim. Benim iki tane oyum var, birincisi vermeyeceğim oy, ikicisi vereceğim oy.  Vermeyeceğim oyum her zaman bellidir. Vereceğim oy, benle vicdanım arasındadır.

Bodrum AKP Adayı Tahir Ateş, bir toplantıda ecrimisil hakkında  “Ecrimisiller maalesef turizmcilerin en büyük sorunu. Bu sorunu,  sayın bakanımız, milletvekilimiz ve il başkanımız ile birlikte çok güzel bir çalışma ile ortadan kaldırıyoruz. Bu sıkıntılı sorunun şimdilik bir nebze çözülmesi, ileride ise tamamen sorun olmaktan çıkarılması için yürüttüğümüz çalışmalarda sona doğru geldik. Turizmcilerimizin sırtında bir kambur gibi duran ecrimisil fiyatların yüzde 30 aşağıya çekilmesini sağladık. Peşin ödemelerde ise yüzde 50 indirim olması içinde şartları zorluyoruz. Bu müjdeyi de ilk kez buradan açıklıyorum.” diyor.

Beni suçlamak için vakit harcayanlar, bu açıklama da talanın bir parçasıdır. Kimsenin sesi çıkmıyor. Ecrimisil, haksız işgal demektir. Haksız işgalin meşrulaştırılmasına, doğru gibi gösterenlere ses çıkarmayanlar, yarın “Sahiller, halkın malıdır.” dememelidir.

Birkaç yazımda ifade ettim, sahiller her ne kadar “Devletin hüküm ve tasarrufunda” olsa dahi, bu alanlar kiraya verilemez. Çünkü; Devletin tapulu malı değil, halkın malıdır. Devlet kendine ait olmayan yeri, kiraya veremez. Sahillerin işgalinden dolayı ödenen bedel, yani ecrimisil, geçmişe yönelik kullanım bedeli olup, gelecek tarihleri içermez. İşlem yapılan alan eski haline çevrilerek, halkın kullanımına açılır.

Hadi buyurun, desteklediğiniz adaylara sorun, ecrimisili kira olarak gösterenlere karşı ne yapacaklar. Başkan ve meclis adayları arasında, ecrimisil ödeyerek sahili kiraladıklarını iddia edenler var mıdır? Halk plajı yapacağım diye söylemlerde bulunanlar, halkın sahilleri kullanımlarını sınırlamak mı istiyorlar? Alın size plaj, bunun dışına çıkmayın.

Evet halk plajları yapılmalı, ama “İşte halk plajı yaptık, sizde sahil işgallerine ses çıkartmayın.” gibi bir kılıfı olmamalıdır.

Sorun adaylarınıza ne diyecekler…

Halkın malına el koyanların peşinden mi gideceksiniz? Sorun bakalım imar barışından yararlanan kaç başkan ve meclis üyesi adayı var.

Sorun bakalım dün ve bu gün Belediye mülklerinden yararlanan, geçim dünyası bu işler olan, adaylar var mı?

Sorularınızın yanıtı şu olacak; “Var ama, başkası işgal edeceğine biz edelim. Biz işgal etmeyelim de başkaları mı işgal etsin? Herkes yapıyor biz yapsak ne olacak?” gibi, uzar gider.

Bakalım kaç kişi sorup, bu yazının altına yorum yapacak.

Kocadon propaganda filmi hazırlamış, sosyal medyada dönüyor…

“Halk ekmek yok!

Halk Süt yok!

Kooperatif yok!

Bu mudur Atatürkçülük!

2 milyonluk araca binmek,

Yaraştan arsa toplayıp,

Sonradan İmara açmak,

Bu mudur Atatürkçülük!

Feto’dan tutuklu damadı olanı

Baş danışman yapmak

Bu mudur Atatürkçülük!

Ne din istismarı

Ne Atatürk istismarı

Yetti gari

Ver oyunu, boz oyunu!”

Sayın Kocadon, kimi hedeflediğiniz belli. Hedefinizdeki CHP Muğla Büyükşehir Başkan Adayı Osman Gürün yanlış bir aday doğru, ancak kişisel çekişmelerinizi siyasallaştırmayın, belden aşağı siyaset yapmak, söylenecek sözü olmayanların işidir.

Siz Bodrum’da bu saydıklarınızın hangisini yaptınız? Hiçbir resmi törende Ata’ya saygı duruşunda bulunmadınız. Halk ekmek, halk süt Bodrum’da varda bizim haberimiz mi yok?

Kendinize Büyük Atatürkçü algısı yaratmanız, beyhude.

Peki bir soruyla sonuçlandıralım yazıyı, bu kadar olumsuzlukları olan Osman Abinizin omuzunda neden ağladınız?

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?
#

Sorun adaylarınıza ne diyecekler…” için 1 yorum

 1. ateşşşşş : diyor ki:

  müjdeyi halka ver ateş,işgalcilere değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İmar suçu varsa, suç ortağı da vardır…

  17 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Ak Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan Kurban Bayramında Bodrum, Gündoğan Malhallesin'de halen yapımı devam etmekte olan, eski Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci’ye ait Besa Grup'un THE BO VIERA otel projesine bir göz attı. Umarım, kendisine bağlı Çevre ve Şehircik Bakanlığının, İmar Planı değişikliğiyle yarattığı bu ucube proje, nasıl kurtulur düşüncesiyle gelmemiştir. Sayın, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın ziyaretinin hemen ardından, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras , sosyal medyadan ; “Dağlarımızı, tepelerimizi, bitki örtümüz...
 • Neden bu hale geldik…

  08 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Rahmi Turan tokmak ta sormuş. Neden bu hale geldik.Milliyetçi duygularımız neden kayboldu.Tokmak 2 de devam etmesini isterdim ama etmemiş. Dilimin döndüğü kadar ben anlatayım. Yıl 1938  10 kasım Atatürk artık yok.Başbakan İsmet İnönü.Türkiye nüfusu yaklaşık 17 milyon. Okuma yazma oranı % 10  yani memlekette okuma yazma bilen 2 milyon kişi. Yıl 2019  nüfus 80 milyon okuma yazma oranı % 98 yani  2,4 milyon okuma yazma bilmeyen.Buda zaten okul öncesi çocuklar.Nerede ise Türkiye'nin tam nüfusu okuma yazma biliyor. Şimdi ne oldu d...
 • Halka Efendilik Yapmayın!

  06 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Dün bir davetiye geçti elime, Bodrum Belediye Başkan'ı Ahmet Aras imzalı. “Bodrum İçin Elele” “konulu tanışma ve dayanışma yemeğine teşriflerinizden onur duyarım” Yer: Nikki Beach Torba 07 Çarşamba 2019,saat 20 ve eklenmiş "lütfen cevap verin." Bu davetiye sanırım el altından belirli kişilere dağıtılıyor. Kısa davet yazısını birkaç kere okudum, bir anlam veremedim. Bodrum için kimler elele verecek? Tanışıp, dayanışıp, onur duyulacaktı. Davet edilen yer Nikki Beach olunca, belediye kasasından bir kuruş çıkmayacağına kanaat getirip raha...
 • Sayın Gürün, Sadaka mı Veriyorsun?

  30 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta sonu Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkanlarını kampa alarak, ne yapmaları gerektiği konusunda, en üst düzeyde uyarıda bulundu. Doğruda yaptı. Sayın Kılıçdaroğlu’nun belediye başkanlarına yönelik yaptığı konuşma, son derece yerinde, uyarıcı ve yol göstericiydi. CHP ‘ne yapsın... Bazen serzenişte bulunuyoruz kendi kendimize, bu CHP’ li belediyelerden bir şey olmaz diye. Haklı tarafımız var Ancak; CHP’ne yapsın. İnsan malzemesi, maalesef hangi siyasi parti olursa olsun, bu. Devleti kuran partiden, gelinen nokta açık....

gaziantep escort