logo

Şundan Bundan


Fikret Karataş
aslanbeg01@hotmail.com

Sineğin Kanadından

Otogardaki Belediyemiz Gıda Şirketine ait ücretsi konakladığım otoparkın çıkış noktasına geldiğimde her zamankinden farklı bir olgu gerçekleşti.

Çıkışa izin veren bariyer açılmadı ama , onu idare eden emekçi kardeşim üzgün ve telaşla yanıma geldi:

“Ağabey sana çok önemli bir haberim olacak, senin basın kartın iptal edilerek otopark konaklamasında geçersize aktarıldı.”

Anladım. Borcumu sordum . 6 lira dedi hemen ödedim O emekçiyi gerçekten çok üzgün gördüm.

Emekçi kardeşim biraz kendine gelince lafın gerisini söyleyebildi:

“Yanlış anlaşılmasın, buraya ücretsiz konuk olan tüm basın mensupları ve polislerinde kartları geçersiz hale aktarıldı.”

Park yerinin ücretsiz kullanma istemi bizim tarafımızdan yapılmadı elbet. Epey önceki başkanlardan biri tarafından basına bildirildi ve bir değil bir iki park yeri için “ücretsiz park” olayı geçerli oldu.

Kocadon tarafından olgu salt otogarla sınırlı hale getirildi. Şimdiki Başkan da tamamını haletti demek ki. Gıda şirketinde yönetim değişikliği oldu. Yeni sorumluluk alan iki kardeşimiz bir şeylerden başlama gereksinimi duymuş olmalılar ki böyle bir eylemi gerçekleştirmiş. Hayırlı olsun Başarılar dileriz.

Ancak şöyle bir hesap kitaba yönelirsek gülünç bir tablo çıkıyor önümüze. Ücretsiz park eden basın mensubu ile polislerin şirketin gelirleri içindeki payı nedir acaba?

Biz hesaplamaya kalktık , ancak “sineğin kanadından derlenecek yağ” bedeli kadar olabilire ulaştık.

Yazık! Şirket bu hale getirilmişse bu yönetimle umar arayanları da mahcup edebilir diyoruz…

Yine de hayırlı olsun!!!!

FOYA TAKVİYESİ

Geçen hafta Demokrat Partili eski başkan Kocadon’un son kesin hesabın içeriği yeni belediye meclisinde görüşülüp onaylanmış Her ne hikmetse basında bundan bahseden çıkmadı. Onaylayanlar da zaten bu olguyu basit bir işlem olarak değerlendirdiğinden ve arıza çıkara kendilerine zarar geleceğine inanmış olmalılar ki “gönülsüz de ola “ Basit olarak değerlendirmişler

Gerçek hiçte öyle değil elbet. Bu konuda köşemde yayımlanan önce ki yazımda olayın ciddiyetini analiz etmiştim. DEMEKKİ ÖNEMSENMEMİŞ. Fuzuli’nin şikayeti gibi değerlendirilmişiz Ne demiş Fuzili:

“Selam verdim rüşvet değildir diye almadılar,

Hüküm gösterdim (karar) faidesizdir diye mültefit olmadılar (ilgilenmediler)

Estağfurullah kimse bizden rüşvet istemedi ama nedense belediyenin yönetimde ana unsuru, temeli olan meclisin bu ciddi , açıklanmasına mutlak anlama gereksinim duyulan konularda Fuzili’ye ilgi göstermeyen memur psikolojisini tercih etmişler.

Meclisin görevlerini anlatan 5393 sayılı Belediye yasasının 18. maddesinde :” Bütçe ve kesin hesabı kabul etmek , bütçede kurumsal kodlama yaparken birimler ile fonksiyonel sınıflandırmanın birimler düzeylerin arasında aktarma yapmak”

Kocadon hesap tablosu ve içeriği onaylanırken demek ki ahbap çavuş , hemşeri duyarlılığı ilkenin , partiyi düşünmenin önüne geçmiş. Diyecek bir şey kalmamış . Bu gidişle yeni meclisimizin aldığı kararları beş yıl hasiyetle karşılamak ve değerlendirmek hemşeri kültürünü ırgalayacak veya sarsacak noktaya gelebilir.

Bu hesap tablosu şeffaf (saydam ) olarak sunuldu. Biz de aksini savunduk Bu tablonun CHPartimze zarar verdiğini bunun dikkate incelenip değerlendirilmesini önerdik Kabul görmedi. Olabilir iradeye saygı gösterme görevimiz var. Şeffaf olarak sunulan arkası karanlık bu tabloyu Belediye Meclisimiz parlattı. Aykırılıkların karanlık tarafına birer parça foya yapıştırarak.

Foyanın ne zaman döküleceğini dikkat ve önemle izleyeceğiz!!!!

FOYA. Ziynet eşyasını daha da parlak göstermek amacıyla eşyaya iliştirilen çok parlak malzeme.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bu gün 19 Mayıs 2019

  19 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Atatürk ün Samsun a çıkışının Yüzüncü yıl dönümü.Çok az insan bu kadar zaman yaşıyor.Bir yüz yıl geçti.Anamla Babamın evlilik resmine bakıyorum ve o zamanla gurur duyuyorum.Bir yüz yıl içinde bana,çeyrek asırdan az bir zaman var. Allah nasip ederse görürüm.Etmese de yine şükür olsun iyisi ile kötüsü ile bu günlere geldim ve Bu üç çeyrek asırda bir kitaba konu olacak kadar çok şeyler yaşadım. Hayatımın son on sekiz senesini Türkiye de Bodrum da yaşıyorum. Bodrum kozmopolit bir sahil şehri. CHP'nin de kalesi gibi. Bu şehri CHP li beled...
 • Kimin Ne Kazancı Olabilir ki !

  18 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Her birey yaşadığı alanda olup bitenleri eleştirme hakkına sahiptir. Yapılan eleştirileri, karalama olarak değerlendirmek, eleştiriyi yapanları baskılamak anlamına gelir. Yazılanları enine boyuna düşünmeden, kanun, yönetmelik bilmeden eleştirinin ötesinde, suçlamak yanlıştır. “Görev süresi henüz iki ayı doldurmamış bir belediye başkanını eleştirmek de neyin nesi oluyor.” diye sitem edenlere; testi kırıldıktan sonra eleştirsek ne olacak, demek doğru olacaktır sanırım. Düşünün ki; bir kuaföre gidiyorsunuz, acemi usta saçınızı, bıyığınız...
 • Şundan Bundan

  15 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Sineğin Kanadından Otogardaki Belediyemiz Gıda Şirketine ait ücretsi konakladığım otoparkın çıkış noktasına geldiğimde her zamankinden farklı bir olgu gerçekleşti. Çıkışa izin veren bariyer açılmadı ama , onu idare eden emekçi kardeşim üzgün ve telaşla yanıma geldi: “Ağabey sana çok önemli bir haberim olacak, senin basın kartın iptal edilerek otopark konaklamasında geçersize aktarıldı.” Anladım. Borcumu sordum . 6 lira dedi hemen ödedim O emekçiyi gerçekten çok üzgün gördüm. Emekçi kardeşim biraz kendine gelince lafın gerisini söyleyebil...
 • “Bildiğini Bilme, Bilmediğini Bil”

  14 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Ne kadar eğitimli olursak olalım bir yanımız halen ilkel. Zaman zaman, toplumsal olaylarda şiddet gösterenlere veya iktidara karşı yapılan eylemlerde “Şunlardan iki tanesini sallandıracaksın, bak o zaman bir daha yapabiliyorlar mı?” sözleri bir çoğumuza yabancı değildir. Sallandırdılar, sallandık, konu hiç bitmedi. Gücü kendisinde görenler, her türlü yaptırımı sonsuz olarak görmekte. Kaçak yapılaşmada uygulanan ilkel yöntemle, nereye varacak sınız? Bodrum’da kaçak yapılaşmayı önlemek için yapılmak istenen, güç gösterisinden öte git...