logo

Taşeronların hâli ne olacak?

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı‘nın 2018 Yılı Merkezi Bütçesi’nin görüşülmesi sırasında söz alan Prof. Dr. Nurettin Demir, Bakan Jülide Sarıeroğlu’nun şunları yanıtlamasını istedi.

2023 yılında ilk 10’a giremediğiniz zaman suçlu yine Kemal Kılıçdaroğlu mu olacak ?

Demir; Sayın Bakan, genel politikada zora düştüğünüz zaman Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun SSK Genel Müdürlüğü dönemini siyasi polemik konusu yapıyorsunuz. 2023 yılında  ilk 10’a giremediğiniz zaman suçlu yine Kemal Kılıçdaroğlu mu olacak ?  Gidişat onu gösteriyor . Bugün, AKP döneminde SGK ( Kemal Kılıçdaroğlu dönemini dikkate aldığımız zaman) 138-140 kat daha fazla açık vermiş. O dönem yüzlerce müfettiş didik didik araştırmış, beş kuruşluk bir açık bulamamış. Bu kadar açık  siyasi bir zayıflık değil mi? Bugünkü açığın nedeni eğer SGK Başkanıysa yan tarafınızdaki genç arkadaşımızın, sizin  ne işiniz var orada?

Emekliler için 2013 yılında getirilen intibak uygulamaları birçok sorunu ortaya çıkmıştır

Demir; 24’üncü Dönem emeklilerin intibakları yapıldı, yapılan intibak sonrası bir grup emeklinin intibak uygulamalarıyla ilgili birçok sorun ortaya çıkmıştır. Örnek: 2000 yılı sonrası emekli olanlar önceki döneme göre 400 lira kadar daha az emekli almaktadır. Hatta, emekliliğine bir günü olan insanlar bile bu intibaktan yararlanamadı ve şu anda mağdur kesim oldukça büyük; bu konuda bir çalışma yapılacak mı?

Engellilerde işsizlik oranı nedir?

CHP’li Demir; Taşeronların hâli ne olacak? Engelli istihdamında pek çok çalışmalara karşın, oransal baktığımızda istenilen oranlara ulaşılamamıştır. İşsizlik herkes için çok önemli olmasına rağmen engelliler için çok daha önemlidir. Son açıklanan resmî rakamlara göre işsizlik oranı 10,6 ; engellilerde işsizlik oranı nedir?

 

Orman sektöründe sigortasız çalışan işçi sayısı nedir?

Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir; Türkiye’de orman sektöründe, orman yetiştirme, kesme, tomruklama, orman ürünlerinin taşınması, depolama gibi iş alanlarında sigortasız çalışan işçi sayısı epey çok; bunun sayısı nedir? Orman işçisi olarak çalışan ve beş ay, yirmi dokuz gün çalıştırılanların sosyal güvenceleri yok. İş sağlığı ve güvenliği açısından da yüzde 80’lere varan riskli bir iş konusudur.

 

 

Son on yılda iş kazası, yaralanma ve ölüm sayıları nedir?

CHP’li Demir; 2003 yılında 107 iş kazası meydana gelmiş ve 1 işçi felç kalmış, 4 işçi de ölmüştür. Son on yılda iş kazası, yaralanma ve ölüm sayıları nedir? Sosyal güvencesiz çalışan bu işçilerimizin sorununun çözülmesi konusunda herhangi bir çalışma var mıdır?

Türkiye’de işsizlik sorunu önemini sürdürüyor, birçok önlem alınmasına karşın işsizlik rakamlarında çift hane devam ediyor. İstihdamı artırmak için asgari ücretlilerin sigorta primlerinin devlet tarafından karşılanma uygulaması devam edecek mi 2017’de?

Şırnak’ta ruhsatsız maden ocağı için bir yetkili çıkıyor “kaçak” diyor, bir başkası çıkıyor “Yok, yok; kaçak değil, ihaleyle verildi.” diyor ve dile kolay, 14 kişi göz göre göre yaşamını kaybediyor, sorumlular ortada yok

Demir; Şırnak’ta ruhsatsız maden ocağında son üç yılda 14 işçi hayatını kaybetmiştir, bir maden ocağı için çok yüksek bir sayı. Sayın Bakan, bir yetkili çıkıyor “kaçak” diyor, bir başkası çıkıyor “Yok, yok; kaçak değil, ihaleyle verildi.” diyor ve dile kolay, 14 kişi göz göre göre yaşamını kaybediyor. Hangisi doğru? Kaçak değilse bu kadar kişinin ölmesinden kimler sorumlu? Valiler, diğer sorumlular hâlâ görevlerinde duruyorlar.

CHP’li Demir; Sayın Başbakan bugün Şırnak’ta cami açılışına gitti daha sonra Cizre’ye geçti, acaba geçerken o maden ocağına uğrayıp da o ölenler için bir dua okudu mu, inceleme yaptı mı?

Türkiye’de Mülteciler ve Afrika ülkeleri başta olmak üzere komşu ülkelerden gelen göçmenlerin istihdam sayısı kaçtır?

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?

gaziantep escort