logo

Taşınmaz Ticareti Yönetmelik Taslağı Çalıştayı Yapıldı.

Gayrimenkul sektörü açısından önem taşıyan ve herkesin merakla beklediği ‘’Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı’’ çalıştayı 27 Nisan 2018 tarihinde gerçekleşti.

Ev sahiplerini, kiracıları ve meslek odalarına kayıtlı 24.157 emlakçıyı ilgilendiren ’Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı çalıştayına katılım ve ilgi büyüktü. Emlak Müşavirleri Federasyonu (EMFED) Başkanı Rıza KAYMAKÇI , EMFED Başkan Yardımcısı Mehmet SERT, EMFED Bodrum Temsilcisi ve Coldwell Banker Artemis Broker’ı Metin Sığırtmaç, EMFED yöneticilerinden Adnan Yeşiltaş, Ahmet Kalay, Selami Gökçe, Mehmet Keklik ve birçok kurum ve kuruluş bir araya geldi.

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı Gümrük Ve Ticaret Müsteşar Yrd. İsmail Yücel, Genel Müdür Adnan Yankın, Genel Müdür Yrd. Adem Başar, TOBB Genel Sekreter Yrd. Cengiz Delibaş, Gümrük ve Ticaret Daire Başkanı Soner Kaya’nın sunumu ile başlayan oturumda Taşınmaz Ticareti ile iştigal edenlerin mesleki itibarının korunması, taşınmaz ticaretinin güvenli bir ortamda yapılmasının sağlanması, nitelikli insan kaynağı yaratılması, hizmet kalitesinin arttırılması, taşınmaz ticaretin yapıldığı iş yerlerinin niteliğinin arttırılması, tüketici memnuniyetinin arttırılması ve mağduriyetlerin önlenmesini hedefledikleri aktarıldı. Getirilen yeniliklerden bazıları taşınmaz ticareti tacirler ile esnaf ve sanatkarlar tarafından yapılabilecek, yetki belgesi alınması zorunlu olacak, taşınmaz ticareti kapsamında alınacak hizmet bedeli kurala bağlanacak (alım – satım işlemlerinde satış bedelinin KDV dahil belli bir oranı, kiralama işlemlerinde hizmet bedeli kira bedelinin KDV dahil bir aylık tutarından fazla olmayacak) , taşınmaz ticareti yapılan işletmelerin nitelikleri belirlenecek .

EMFED Bodrum temsilcisi ve Coldwell Banker Artemis Broker’ı Metin SIĞIRTMAÇ tüm bu yeniliklerle birlikte piyasalarda kabul gören alıcıdan %3+KDV, satıcıdan %3+KDV hizmet bedelinin korunmasının şart olduğunu aksi takdirde mevcut gelirin düştüğünü ve daha da düşeceğini, mesleki yeterliliği olanların mesleği yapma yetkisine sahip olması gerektiğini ve bu mesleği emekli olanların yada boşta olan vasıfsız kişilerin yapmaması için cezai müeyyide getirilmesinin önemli olduğunun altını çizdi.

EMFED Başkanı Rıza KAYMAKÇI yönetmeliğin hak ve hakkaniyete uygun olmadığını, yönetmeliğin bu şekilde çıkmaması gerektiğini, Dünya’da uygulanan  en iyi gayrimenkul yasalarının incelenerek devam edilmesini ve yönetmeliğin en faydalı haliyle çıkması için EMFED olarak çalışmalarına devam edeceğini belirtti.

EMFED Bodrum temsilcisi ve Coldwell Banker Artemis Broker’ı Metin SIĞIRTMAÇ hizmet bedelinin düşürülmesinin aynı zamanda hizmet kalitesini düşüreceğini ve sektöre kaliteli insan kaynağının kanalize edilemeyeceğini gerçek sorunun hizmet kalitesi ve vasıfsız kişilerin meslek içerisinde bulunması olduğunu dile getirdi. Gümrük ve Ticaret bakanlığının taslak ile ilgili yaptıkları çabaya ve çalışmaya teşekkür etti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?