logo

Bu İnşaat Kimin ?


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Geçmiş iki yazımın ardından ,Tavşan Burnu’nda yapılmaya devam eden inşaat’ la ilgili gelişmeler sürüyor. Her ne kadar yapılanlar, Bodrum’daki  yerel basın ve ulusal haberciler tarafından göz ardı edilse de, Bodrum Kent Konseyi konuyla ilgili hassasiyetini göstermektedir.

Konu kısaca neydi ; yaklaşık 550 dönümlük bir alanda, henüz imar uygulaması yapılmadan, ruhsat alınmadan inşaata başlanılması ve yetkililer tarafından görmezden gelinmesi idi. Olayın vahameti iki satırlık değil tabi ki.

Kent konseyi, son yazımızdan bu yana  ruhsatsız inşaat hakkında yerinde keşif yaparak,  Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuş, geçtiğimiz pazar günüde karadan ulaşımı zor olduğundan Tavşan Burnu’na tekneyle giderek olayın takipçisi olduğunu göstermiştir.

Konuya ilişkin haberlerimiz ve yazılarımızın ardından ,ayaklı gazeteler tarafından inşaatın mühürlendiği daha sonrada ruhsatlandırıldığı bilgileri ortalığa yayılmaya çalışılmış ancak insanları inandırmaktan uzak söylentiler ,başarıya ulaşamamıştır.

Böyle bir projenin, bu kadar kısa zamanda, imar uygulamasının yapılarak ruhsatlandırılması ihtimali yoktur. Öncelikle, arazi üzerinde terkler yapılıp yeniden tapular çıkarıldıktan sonra o tapulara göre imar durum belgesi alınıp, projelendirilmesi ,zemin etüdlerinin yapılması, projelerin kontrol edilip hiçbir eksiği gediği olmadan Bodrum Belediyesi İmar Müdürlüğü’nden geçmesi söz konusu dahi değildir. Bunlar bir çırpıda yapılmış ise İmar Müdürü’ne Üstün hizmet madalyası verilmelidir.

Bodrum’daki Meslek odalarının, konuya sessiz kalması ise düşündürücüdür.

Kent Konseyi’nin, Bodrum Halkıyla paylaştığı maddeler yabana atılır değil, üzerinde durmak lazım. Astay Gayrimenkul ve Halikarnas Turizm ve Yatırım A.Ş tarafından yapılmakta olan inşaatın sahipleri kimlerdir. Halikarnas Turizm hepimiz tarafından bilinmektedir.

Diğer yatırımcı kimdir.

Astay Gayrimenkul, medya tarafından bilinen Mesut Toprak’a ait bir firmadır.

Mesut Toprak Kimdir ?

Lüks konut projeleriyle tanınan, Mesut Toprak İstanbul’da Onaltıdokuz Gökdelenlerinin sahibidir. Uzun süre medyada konu olan gökdelenler, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la arasının açılmasına neden olmuş ancak Recep Tayyip Erdoğan imam hatip lisesinin restorasyonunu yapınca aralarında ki buzlar çözülmüştür.

Kent konseyi, yaptığı basın açıklamasında konuya biraz daha açıklık getirerek toplumu aydınlatmak istemiş.

Nedir Kent Konseyinin Açıklaması ;

Firma İstanbul merkezli Astay Gayrimenkul –Halikarnas Turizm ve Yatırım A:Ş dir.

Burada büyük bir turizm işletmesi ile lüks rezidanslar yapılmaya başlanmıştır.1000 dönümlük arazide 500 civarı rezidans, otel vb…Şirket sahibinin dediğine göre müşteriler Katarlıdır.
Bölgenin Koruma Amaçlı İmar Planları kesinleşmediğinden inşaata başlanması kanunlara aykırıdır.
Avan projenin onaylanmış olması, nazım ve uygulama imar planlarına sadece altlık teşkil edebilir. Bu süreç, koruma amaçlı nazım ve uygulama imar planlarının kesinleşmiş ve onaylanmış olmasını gerektirir.
Öte yandan, bu tip projeler ÇED’e tabidir; ancak 30.10.2017 tarihli bir “Çed Gerekli Değildir” belgesi alınmış olduğunu yeni öğrendik. .
Yaptığımız araştırma sonucu bu “Çed Gerekli Değildir” kararınnı bakanlığın  sitesinde ılan edilmemiş olduğunu öğrendik. Bu, şu demektir; bu belge ya sahtedir, ya da ÇED yönetmeliği hükümlerine uygun olarak verilmemiştir.Dolayısıyla butlandır; yani baştan geçersizdir.  Bu konuda gerekli girişimleri yapacağız…
Bu arada, 03.05.2018 tarihinde İnşaat sahasında yaptığımız tehlikeli keşif sırasında üzerinde “Burası inşaat alanıdır” yazılı boş bir tabela, altında da Halikarnas Turizm Tic. A.ş yazılı bir unvandan başka bir şeye rastlamadık.. Ruhsat, ada pafta, mühendis adı, İmar izni vs gibi bilgiler bu tabelada yoktu ve ilişikte paylaşılmıştır.,
Dilekçelerimiz ve belgelerimizle birlikte Cumhuriyet Savcılığına gidip suç duyurusunda bulunduk. İhbarımız yerinde görülerek tahkikata başlanmıştır.
Ancak, aynı gün tuhaf biçimde başka bir gelişme cereyan etmiştir. Ne tuhaftır ki, yaklaşık 2 ay önce başlayan inşaat için bu ayın olağan Belediye Meclis Toplantısında, yani 03 Mayıs 2018 de verilmiş bir ruhsatı dün öğrenmiş bulunuyoruz.
Keşif gezimizin ertesi günü verilen bu ruhsatın kaçak olarak başlamış bir inşaatı yasal kılması elbette mümkün değildir.. Çünkü, bu ruhsat bizce geçerli hukuksal dayanaklardan yoksundur. Bunu ispatı için gereken idari ve adli süreçleri başlatacağız.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Danışıklı Dövüş mü ?

  18 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Bilginin doğruluğuna emin olmadan, basında çıkan haberler üzerine yorum yapmak ne kadar doğrudur sizce. Haberin başlığına bakarak veya içeriğindeki açıklamaları doğru kabul ederek yapacağımız her yorum, bir başkasına haksızlık yapabileceğimiz kuşkusuyla yapılmalıdır. Dün yaygın ve yerel basında çıkan “Bodrum’da tartışılan proje için yargı devam dedi” başlıklı haber gerçeği yansıtmadığı gibi, değişik yorumlara neden olmaktadır. Çıkan haberin başlıktan sonraki özet kısmı şöyle ; “Yoğun yapılaşma nedeniyle kamuoyunda tartışılan Bodrum...
 • “MAZİYE BİR BAKIVER!!!”

  18 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Almış eline mikrofonu güzel sanatçı, Bestesi Selahattin Altınbaş, Güftesi Orhan Arıtan Makamı hüzzam şarkıyı okuyor, Özgüven, Özen yerinde , ses güzel: “Ömrümüzün son demi, son baharıdır artık Maziye bir bakıver neler, neler bıraktık!” Evet, Mazi/geçmiş, insanların, halkları, kentlerin ortak alanı ortak paysıdır. Bu geçmişin kimisi karanlık, kimisi pırıl, pırıl, kimisi sıkıntı verici, kimisi utandırıcı, kimisi ayıplarla dolu kimsi onurlandırıcı. Kimsi statik kimisi başarı yükü. Ama hepsi de ayrı ,ayrı insanların geçmiş özel yapısı . Elbet...
 • İmar suçu varsa, suç ortağı da vardır…

  17 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Ak Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan Kurban Bayramında Bodrum, Gündoğan Malhallesin'de halen yapımı devam etmekte olan, eski Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci’ye ait Besa Grup'un THE BO VIERA otel projesine bir göz attı. Umarım, kendisine bağlı Çevre ve Şehircik Bakanlığının, İmar Planı değişikliğiyle yarattığı bu ucube proje, nasıl kurtulur düşüncesiyle gelmemiştir. Sayın, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın ziyaretinin hemen ardından, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras , sosyal medyadan ; “Dağlarımızı, tepelerimizi, bitki örtümüz...
 • Neden bu hale geldik…

  08 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Rahmi Turan tokmak ta sormuş. Neden bu hale geldik.Milliyetçi duygularımız neden kayboldu.Tokmak 2 de devam etmesini isterdim ama etmemiş. Dilimin döndüğü kadar ben anlatayım. Yıl 1938  10 kasım Atatürk artık yok.Başbakan İsmet İnönü.Türkiye nüfusu yaklaşık 17 milyon. Okuma yazma oranı % 10  yani memlekette okuma yazma bilen 2 milyon kişi. Yıl 2019  nüfus 80 milyon okuma yazma oranı % 98 yani  2,4 milyon okuma yazma bilmeyen.Buda zaten okul öncesi çocuklar.Nerede ise Türkiye'nin tam nüfusu okuma yazma biliyor. Şimdi ne oldu d...

gaziantep escort