logo

Bu İnşaat Kimin ?


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Geçmiş iki yazımın ardından ,Tavşan Burnu’nda yapılmaya devam eden inşaat’ la ilgili gelişmeler sürüyor. Her ne kadar yapılanlar, Bodrum’daki  yerel basın ve ulusal haberciler tarafından göz ardı edilse de, Bodrum Kent Konseyi konuyla ilgili hassasiyetini göstermektedir.

Konu kısaca neydi ; yaklaşık 550 dönümlük bir alanda, henüz imar uygulaması yapılmadan, ruhsat alınmadan inşaata başlanılması ve yetkililer tarafından görmezden gelinmesi idi. Olayın vahameti iki satırlık değil tabi ki.

Kent konseyi, son yazımızdan bu yana  ruhsatsız inşaat hakkında yerinde keşif yaparak,  Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuş, geçtiğimiz pazar günüde karadan ulaşımı zor olduğundan Tavşan Burnu’na tekneyle giderek olayın takipçisi olduğunu göstermiştir.

Konuya ilişkin haberlerimiz ve yazılarımızın ardından ,ayaklı gazeteler tarafından inşaatın mühürlendiği daha sonrada ruhsatlandırıldığı bilgileri ortalığa yayılmaya çalışılmış ancak insanları inandırmaktan uzak söylentiler ,başarıya ulaşamamıştır.

Böyle bir projenin, bu kadar kısa zamanda, imar uygulamasının yapılarak ruhsatlandırılması ihtimali yoktur. Öncelikle, arazi üzerinde terkler yapılıp yeniden tapular çıkarıldıktan sonra o tapulara göre imar durum belgesi alınıp, projelendirilmesi ,zemin etüdlerinin yapılması, projelerin kontrol edilip hiçbir eksiği gediği olmadan Bodrum Belediyesi İmar Müdürlüğü’nden geçmesi söz konusu dahi değildir. Bunlar bir çırpıda yapılmış ise İmar Müdürü’ne Üstün hizmet madalyası verilmelidir.

Bodrum’daki Meslek odalarının, konuya sessiz kalması ise düşündürücüdür.

Kent Konseyi’nin, Bodrum Halkıyla paylaştığı maddeler yabana atılır değil, üzerinde durmak lazım. Astay Gayrimenkul ve Halikarnas Turizm ve Yatırım A.Ş tarafından yapılmakta olan inşaatın sahipleri kimlerdir. Halikarnas Turizm hepimiz tarafından bilinmektedir.

Diğer yatırımcı kimdir.

Astay Gayrimenkul, medya tarafından bilinen Mesut Toprak’a ait bir firmadır.

Mesut Toprak Kimdir ?

Lüks konut projeleriyle tanınan, Mesut Toprak İstanbul’da Onaltıdokuz Gökdelenlerinin sahibidir. Uzun süre medyada konu olan gökdelenler, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la arasının açılmasına neden olmuş ancak Recep Tayyip Erdoğan imam hatip lisesinin restorasyonunu yapınca aralarında ki buzlar çözülmüştür.

Kent konseyi, yaptığı basın açıklamasında konuya biraz daha açıklık getirerek toplumu aydınlatmak istemiş.

Nedir Kent Konseyinin Açıklaması ;

Firma İstanbul merkezli Astay Gayrimenkul –Halikarnas Turizm ve Yatırım A:Ş dir.

Burada büyük bir turizm işletmesi ile lüks rezidanslar yapılmaya başlanmıştır.1000 dönümlük arazide 500 civarı rezidans, otel vb…Şirket sahibinin dediğine göre müşteriler Katarlıdır.
Bölgenin Koruma Amaçlı İmar Planları kesinleşmediğinden inşaata başlanması kanunlara aykırıdır.
Avan projenin onaylanmış olması, nazım ve uygulama imar planlarına sadece altlık teşkil edebilir. Bu süreç, koruma amaçlı nazım ve uygulama imar planlarının kesinleşmiş ve onaylanmış olmasını gerektirir.
Öte yandan, bu tip projeler ÇED’e tabidir; ancak 30.10.2017 tarihli bir “Çed Gerekli Değildir” belgesi alınmış olduğunu yeni öğrendik. .
Yaptığımız araştırma sonucu bu “Çed Gerekli Değildir” kararınnı bakanlığın  sitesinde ılan edilmemiş olduğunu öğrendik. Bu, şu demektir; bu belge ya sahtedir, ya da ÇED yönetmeliği hükümlerine uygun olarak verilmemiştir.Dolayısıyla butlandır; yani baştan geçersizdir.  Bu konuda gerekli girişimleri yapacağız…
Bu arada, 03.05.2018 tarihinde İnşaat sahasında yaptığımız tehlikeli keşif sırasında üzerinde “Burası inşaat alanıdır” yazılı boş bir tabela, altında da Halikarnas Turizm Tic. A.ş yazılı bir unvandan başka bir şeye rastlamadık.. Ruhsat, ada pafta, mühendis adı, İmar izni vs gibi bilgiler bu tabelada yoktu ve ilişikte paylaşılmıştır.,
Dilekçelerimiz ve belgelerimizle birlikte Cumhuriyet Savcılığına gidip suç duyurusunda bulunduk. İhbarımız yerinde görülerek tahkikata başlanmıştır.
Ancak, aynı gün tuhaf biçimde başka bir gelişme cereyan etmiştir. Ne tuhaftır ki, yaklaşık 2 ay önce başlayan inşaat için bu ayın olağan Belediye Meclis Toplantısında, yani 03 Mayıs 2018 de verilmiş bir ruhsatı dün öğrenmiş bulunuyoruz.
Keşif gezimizin ertesi günü verilen bu ruhsatın kaçak olarak başlamış bir inşaatı yasal kılması elbette mümkün değildir.. Çünkü, bu ruhsat bizce geçerli hukuksal dayanaklardan yoksundur. Bunu ispatı için gereken idari ve adli süreçleri başlatacağız.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bu gün 19 Mayıs 2019

  19 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Atatürk ün Samsun a çıkışının Yüzüncü yıl dönümü.Çok az insan bu kadar zaman yaşıyor.Bir yüz yıl geçti.Anamla Babamın evlilik resmine bakıyorum ve o zamanla gurur duyuyorum.Bir yüz yıl içinde bana,çeyrek asırdan az bir zaman var. Allah nasip ederse görürüm.Etmese de yine şükür olsun iyisi ile kötüsü ile bu günlere geldim ve Bu üç çeyrek asırda bir kitaba konu olacak kadar çok şeyler yaşadım. Hayatımın son on sekiz senesini Türkiye de Bodrum da yaşıyorum. Bodrum kozmopolit bir sahil şehri. CHP'nin de kalesi gibi. Bu şehri CHP li beled...
 • Kimin Ne Kazancı Olabilir ki !

  18 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Her birey yaşadığı alanda olup bitenleri eleştirme hakkına sahiptir. Yapılan eleştirileri, karalama olarak değerlendirmek, eleştiriyi yapanları baskılamak anlamına gelir. Yazılanları enine boyuna düşünmeden, kanun, yönetmelik bilmeden eleştirinin ötesinde, suçlamak yanlıştır. “Görev süresi henüz iki ayı doldurmamış bir belediye başkanını eleştirmek de neyin nesi oluyor.” diye sitem edenlere; testi kırıldıktan sonra eleştirsek ne olacak, demek doğru olacaktır sanırım. Düşünün ki; bir kuaföre gidiyorsunuz, acemi usta saçınızı, bıyığınız...
 • Şundan Bundan

  15 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Sineğin Kanadından Otogardaki Belediyemiz Gıda Şirketine ait ücretsi konakladığım otoparkın çıkış noktasına geldiğimde her zamankinden farklı bir olgu gerçekleşti. Çıkışa izin veren bariyer açılmadı ama , onu idare eden emekçi kardeşim üzgün ve telaşla yanıma geldi: “Ağabey sana çok önemli bir haberim olacak, senin basın kartın iptal edilerek otopark konaklamasında geçersize aktarıldı.” Anladım. Borcumu sordum . 6 lira dedi hemen ödedim O emekçiyi gerçekten çok üzgün gördüm. Emekçi kardeşim biraz kendine gelince lafın gerisini söyleyebil...
 • “Bildiğini Bilme, Bilmediğini Bil”

  14 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Ne kadar eğitimli olursak olalım bir yanımız halen ilkel. Zaman zaman, toplumsal olaylarda şiddet gösterenlere veya iktidara karşı yapılan eylemlerde “Şunlardan iki tanesini sallandıracaksın, bak o zaman bir daha yapabiliyorlar mı?” sözleri bir çoğumuza yabancı değildir. Sallandırdılar, sallandık, konu hiç bitmedi. Gücü kendisinde görenler, her türlü yaptırımı sonsuz olarak görmekte. Kaçak yapılaşmada uygulanan ilkel yöntemle, nereye varacak sınız? Bodrum’da kaçak yapılaşmayı önlemek için yapılmak istenen, güç gösterisinden öte git...