DOLAR
32,1748
EURO
34,9334
ALTIN
2.423,74
BIST
10.690,50
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla
Az Bulutlu
24°C
Muğla
24°C
Az Bulutlu
Salı Az Bulutlu
25°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
24°C
Perşembe Açık
25°C
Cuma Açık
29°C

Trafik Cezalarında Ödeme Süresi Uzatıldı: Artık 1 Ay İndirimli Ödeme İmkanı

Yapılan bu düzenlemenin trafik kurallarına uymaya teşvik edici bir önlem olduğu belirtilirken, sürücülerin daha bilinçli hareket etmeleri ve cezalardan kaçınmaları amaçlanıyor.

Trafik Cezalarında Ödeme Süresi Uzatıldı: Artık 1 Ay İndirimli Ödeme İmkanı
A+
A-
velux

Trafik Cezalarında Ödeme Süresi Uzatıldı: Artık 1 Ay İndirimli Ödeme İmkanı

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan bir yönetmelik değişikliği ile trafik idari para cezalarının ödeme süresinde önemli bir değişiklik yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, trafik cezalarında uygulanan indirimli ödeme süresi 15 günden 1 aya çıkarıldı.

Yapılan düzenleme ile sürücülere, trafik cezalarını daha uzun bir süre içinde indirimli ödeme imkanı tanınmış oldu. Artık ceza kesildikten sonra ödeme süresi, daha önceki 15 gün yerine 1 ay olarak belirlendi.

Ayrıca, cezalarda kullanılan “dörtte bir” ifadesi değiştirilerek, “cezadan yüzde 25” şeklinde netleştirildi. Bu değişiklikle birlikte sürücüler, cezalarının tamamından yüzde 25 oranında indirimli olarak faydalanabilecekler.

TRAFİK İDARİ PARA CEZASI KARAR TUTANAKLARININ DÜZENLENMESİNDE, TAHSİLİNDE VE TAKİBİNDE UYGULANACAK USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1- 6/4/2011 tarihli ve 27897 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanaklarının Düzenlenmesinde, Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 14 üncü maddesinin dördüncü fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “onbeş gün” ibaresi “bir ay” şeklinde, “dörtte bir” ibaresi “cezadan %25” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2- Aynı Yönetmeliğin 21 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 21- (1) Bu Yönetmelik hükümlerini İçişleri, Hazine ve Maliye, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanları birlikte yürütür.”

MADDE 3- Aynı Yönetmeliğin Ek-1’i, Ek-2’si, Ek-3’ü, Ek-3/A’sı, Ek-4’ü ve Ek-6’sı ekteki şekilde değiştirilmiştir.

MADDE 4- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 5- Bu Yönetmelik hükümlerini İçişleri, Hazine ve Maliye, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanları birlikte yürütür.

polat-galle