logo

TRT sanatçısı Hamdi Özbay’ın heykeli dikildi

MUĞLA’nın Fethiye ilçesinde, geçen yıl hayatını kaybeden TRT sanatçısı Hamdi Özbay’ın anısına yaptırılan heykel törenle açıldı. Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi yanında Belediye tarafından yatırılan heykelin açılışında Özbay’a ait türküler çalındı.

DP’li Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, dün (çarşamba) yapılan açılışta, Özbay’ın anısına yaptırdıkları heykelin açılışını yapmaktan mutluluk duyduğunu belirtip, “Hamdi Özbay’a vefa duyduğumuz için heykelini yaptırdık. Bu heykel, insanları ‘Her canlı ölümü tadacaktır’ gerçeğinden uzaklaştıran, bedensel ölüm gerçekleşse bile kafalarda ve kalplerde yaşadığının göstergesidir” dedi.

Özbay’ın öğrencisi ses sanatçısı Ali Tunç da Özbay’ın Ege ve Teke yöresine hizmet ettiği gibi tüm Türkiye’de halk müziği alanında birçok eser kazandırdığını belirtti. Özbay’ın derlediği birçok türküyü TRT’ye kazandırdığını belirten Tunç, “Özbay emekli olup Fethiye’ye gelmesi bizler için çok büyük bir şans oldu. Dernekte birçok gence ışık olan, önünü açan bir üstattı. Bize ve Türk halk müziğine verdiği emekler dolayısıyla ona ve onun gibi üstatlara şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner ile Özbay’ın eşi Işık Özbay’ın da katıldığı törende konuşmaların ardından heykelin açılışı yapıldı.

Özbay, 25 Ocak 20017’de Fethiye’de lösemi tedavisi gördüğü hastanede yaşlılığa bağlı sağlık sorunmarı nedeniyle 83 yaşında hayatını kaybetmişti.

HAMDİ ÖZBAY KİMDİR?

1934’te Fethiye’de doğdu. Bağlama çalmayı radyo dinleyerek kendi kendine öğrendi. İstanbul Radyosu’nun açtığı saz sanatçısı sınavına girmek için İstanbul’a geldi. Ancak sınav gününü kaçırdığı için bir gazinoda çalışmaya başladı. Ertesi yıl İstanbul Belediye Konservatuvarı’nın sınavını kazandı. Sadi Yaver Ataman yönetimindeki Memleket Havaları Saz ve Ses Birliği’nde çalmaya başladı. Askerlik hizmetinden sonra İstanbul Radyosu’nun açtığı sınavı kazandı ve 1966’ya kadar burada görev yaptı. Emekli olunca Fethiye’ye yerleşti. Evli ve bir çocuk babasıydı.

Kıvanç Galip ÖVER / FETHİYE (Muğla), (DHA)

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?