logo

Turistler gördükleri manzara karşısında şok geçirdi.

Önceki gün Gümbet’e giden vatandaşlar ve ilçede tatilde bulunan turistler gördükleri manzara karşısında şok geçirdi.

Gümbet Koyunda çekilen bu fotoğraflardan birinde, koyun en ucunda bulunan iskeleden denize girmek isteyen vatandaşlar ve turistler denize dökülen arıtma suyu ile karşılaşırken, diğer fotoğrafta ise doğa yürüyüşüne çıkan turistler çevreye atılan çöpleri incelerken objektiflere takıldı.

Yıllardan beri Gümbet’te bulunan arıtma tesisinden zaman zaman atık suların tam arıtılmadan denize bırakıldığı biliniyor. Geçtiğimiz yıllarda da Kent Haber, Bodrum’un efsane süngercilerinden Aksona Mehmet’in sualtında çektiği arıtılmadan denize salınan atıkları ekranlarına taşımıştı. Son zamanlarda bu olumsuzlukla ilgili iddialar yine birkaç kez gündeme gelmiş ama görüntülenememişti.

Önceki gün Gümbet Koyunun en ucunda bulunan beton iskelenin bulunduğu alanda, denize arıtma tesisinden pis su bırakıldığı bilgisi üzerine bölgeye giden gazeteciler, gördükleri manzara karşısında şok yaşadılar. Bölgede yoğun olmamakla birlikte hafif bir pis kokuyla denize dökülen atık su, denizde de bulanıklığa yol açtı. Beton iskelenin bir yanındaki deniz dibi tüm berraklığıyla görünürken, diğer yanı ise atık su nedeniyle tamamen bulanıklığa büründü. Bölgeye denize girmeye gelen iki turist ise, denize dökülen bu suyu uzun süre inceledikten sonra bölgede denize girmekten vazgeçerek başka noktaya yöneldi. Bölgeye gelen bir vatandaş ise durumun yaklaşık 2 yıldır böyle olduğunu belirterek, “Her yağmur sonrası aynı manzara, yazın bile gördüm sabaha karşı dökülürken, Allah’tan bu sefer fazla kokmuyor” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediyesine bağlı Gümbet Atık Su Arıtma Tesisinden gelen atık suyun bölgeye bilerek mi bırakıldığı, yoksa tahliye borusunda kırılma olduğu için mi bölgeden aktığı bilinmezken, yaklaşık 2 yıldır aynı durumun belli periyotlarla yaşanması, durumun bilerek yapıldığı kuşkusunu güçlendiriyor.

Benzer bir durum Ağustos ayı boyunca Yalıkavak arıtmasında da yaşanmış, atık suların bırakıldığı Küdür yarımadasında yaşanan kirlilik ve buna bağlı balık ölümleri Kent Haber’de gündeme taşınmıştı.

BÖLGEDEKİ ÇÖPLER ÇİRKİN GÖRÜNTÜLER OLUŞTURUYOR!

Bölgede doğa yürüyüşüne çıkan turistlerin, çevreye gelişi güzel atılan çöpleri incelediği anlar da gazetecilerin objektifine takıldı. Hergün yüzlerce turist ile birlikte Bodrum’da yaşamını sürdüren vatandaşların spor yaptığı, doğa yürüyüşüne gittiği ve balık tuttuğu bölgede çevreye atılan çöpler de dikkatlerden kaçmıyor. Gümbet Koyunun en ucundan Değirmenler bölgesine kadar yapılan incelemede bölgenin neredeyse tamamında bu çöpler bulunurken, bölgede çöpleri çektiğimizi gören bir vatandaş, “Belediye ne yapsın, insanımız insan olmayı öğrenmedikçe” diyerek çevre bilincine dikkat çekti.

DENİZİN RENGİ DEĞİŞTİ…

Öte yandan önceki gün yağan yağmur sonrasında Gümbet Koyu’nun rengi de değişti. Dere yataklarından gelen çamurlu su denizin rengini değiştirirken, koyun bir kısmı dere yataklarından gelen pisliklerle doldu. Çok sayıda plastik ve cam şişe atığı dışında, boru, çöp tenekesi, tahta parçaları ve hatta bir ağaç yağmur sularıyla birlikte Gümbet koyuna ulaşırken, yine istenmeyen görüntüler oluştu.

Son yıllarda hızla artan Bodrum nüfusu ile birlikte Bodrum’da bu tür manzaralar da hızla artarken, yetkililerin bu konularla ilgili nasıl bir önlem alacağı ise bilinmiyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

gaziantep escort