logo

Üç davanın akıbeti

TMMOB Bodrum İKK Yönetim Kurulu Bodrum’un üç farklı bölgesinde devam eden çevre ve imar sorunlarına ilişkin son gelişmeleri değerlendirdi. İKK Yönetim Kurulu adına bir açıklama yapan Şahabettin Doğan oda olarak açtıkları üç davanın akıbetini kamuoyu ile paylaştı. Doğan’ın gündeminde ilk olarak Yalıkavak Geriş tepelerindeki rüzgar enerji santralleri vardı. Geriş’teki RES türbinleri için yıkım kararı verildiğini hatırlatan Doğan, “Belediye,yıkım işlemini  mevcut yapıda enerji olması nedeni gerçekleştiremediğini söylemiştir.  Ancak, bu gerçek uygulamaya son verilmesi anlamına gelmez. Enerjinin kesilmesi için ne düşünülmektedir, bu konuda belediyeden hassasiyet ve bir açıklama beklemekteyiz.” ifadelerini kullandı.

Bir diğer gündem maddesi ise Ortakent’teki külliye oldu. Ortakent Camel Beach koyu sırtlarında geçtiğimiz yıllarda yapılmak istenen külliye için, TMMOB tarafndan açılan davanın devam ettiğini söyleyen Doğan, “Daha önce sökülen tabelalar, şimdi yine farklı bir yapı şeklinde yenilenerek tekrar asılmış ve aynı yerde hareketlenme başlamıştır . Biz olaya dini boyutu olarak değil, yapısal boyutu olarak bakıyor ve o boyuta ihtiyaç var mıdır diyoruz. Mahkeme sürecine diyanet te müdahil oldu.Ancak, sundukları raporda sıkıntı var. İtirazımızı yapacağız.” diye konuştu.

Aspat koyunda özel bir firma tarafından yapılmakta olan inşaat ile ilgili de dava açtıklarını kaydeden Doğan, burada da doğal ve arkeolojik açıdan yapılaşmaya aykırı durum olduğunu söyleyerek “Bizler, hala bağımsız mahkemelerimiz olduğuna inanıyor ve doğru kararlar verileceğini bekliyoruz.” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?