logo

Vali Civelek, “Aile yapısı ne kadar sağlam olursa toplumun temeli bir o kadar güçlü olur”

 Aile birliğini korumak, aile içi sağlıklı iletişim sağlamak, Muğla’daki gençlerin sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunabileceği mekanlar sunarak sorumluluk duygularını geliştirmek,  milli ve manevi değerleri korumak amacıyla Muğla Kadın, Aile ve Gençlik Merkezi Derneği tarafından hayata geçirilen “Huzura Er, Huzur Ver” projesinin açılış töreni Muğla Valisi Esengül Civelek’in katılımı ile  Aile ve Dini Rehberlik Bürosu’nda gerçekleştirildi.
Projenin açılış törenine Vali Civelek’in yanı sıra Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Muğla Müftüsü Abdurrahman Koçak, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İlyas Sarıyerli, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İlkay Türkoğlu, İl Dernekler Müdürü Cengiz Demirci, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve pek çok davetli katıldı.
Açılış konuşmasını yapan Kadın Aile ve Gençlik Merkezi Derneği Başkanı Sevdegül Çekiç proje hakkında katılımcılara bilgi verdi.
İl Dernekler Müdürü Cengiz Demirci ise, Muğla’da faaliyet gösteren dernekler hakkında konuşma yaptı.
Muğla’da vatandaşların sosyal yaşamına zenginlik katmak, toplumsal değerlerin korunması amacıyla projeleri hayata geçirmek istediklerini dile getiren İl Müftüsü Abdurrahman Koçak  ise konuşmasında şunları kaydetti:
“Aile yapısı büyük önem arz ediyor. Aile yapısını daha nasıl güçlendirebiliriz, nasıl katkı koyabiliriz bu konuda kendimizi mesul addediyoruz. Aile toplumun temelidir.  Aile güçlü olursa toplum güçlü olur. Ailede huzur olursa toplumda da huzur olur. Bu projenin amacı ailelerimize, insanımıza, ilimize huzur anlamında bir nebzede olsa katkıda bulunabilmektir.”
Törende yaptığı konuşmada toplumlara millet olma özelliğini kazandıran en önemli unsurun manevi değerlerin olduğuna dikkat çeken Vali Civelek, “Manevi değerlerimizdir ki bizleri birbirimize bağlar, sosyal yaşantımızı düzenler ve geleceğimizi belirler. Manevi değerlerimiz olmaksızın toplum olamayız. Toplumun en temel taşı ailenin yapısının korunması, toplumun aile yapısı hakkında doğru bilgilendirilmesi, manevi değerlerimize aile içinde sahip çıkılması, yaşatılması ülke geleceğimiz açısından büyük önem taşımaktadır” diye konuştu.
Aile yapısı ne kadar sağlam olursa toplumun temelinin bir o kadar güçlü olacağını vurgulayan Vali Civelek, sözlerine şu şekilde devam etti:
“Koşulsuz sevginin var olduğu, doğru bilgilerin verildiği, kendimizi en çok güvende hissettiğimiz, güven dolu, birliğin, beraberliğin, saygının, sevginin olduğu aynı zamanda da uyum, anlayış ve hoşgörü gibi güzel davranışların sergilendiği aile ortamı şüphesiz ki aileyi güçlü, sağlıklı ve sağlam kılacaktır.  Bunun için bizlere, annelere, babalara ve eşlere düşen görev ve sorumluluklar öncelikle aileyi sarsacak, aile bağlarını zedeleyecek her türlü tutum ve davranıştan kaçınmaktır.  Diğer yandan, çocuklarımızı sağlıklı, mutlu bireyler olarak yetiştirmek, onlara saygıyı, sevgiyi, paylaşmayı, dayanışmayı, yardımseverliği, iyilik yapmayı öğretmek, dürüstlüğün, doğruluğun önemini hissettirmek kısacası değerler eğitimini ailede başlatmak ama sadece ve sadece bunları öğretmek değil çocuklarımıza ve aile bireylerimize güzel örnek olmak zorundayız.”

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

gaziantep escort