logo

Ya Medet, Kocadon


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Ya Medet, Kocadon

Başımıza taşlar yağacak siyasette daha neler göreceğiz bakalım. Kocadon’un Büyükşehir Belediye Başkan Aday adaylığı üzerine yapılan, dünkü iki açıklama şaşırttı mı beni, hayır şaşırtmadı. Ancak siyasetin olağan akışına ters olan bu açıklamalar, kimilerinin egosunun tavan yapmasını bırakın, tavanı delip geçtiğinin göstergesidir.

Bodrum İYİ Parti İlçe Başkanı yaptığı basın toplantısında ;

“Muğla Büyükşehir Belediye başkanının Bodrum’dan olmasını çok isteriz. Bodrum’dan çıkacak bir başkan adayını destekliyoruz.”

Muğla’nın bir köşesinden yapılan açıklamaya, başka bir köşesinden destek geliyor.

Fethiye İYİ Partili Belediye Başkanı Behçet Saatcı ;

“Mehmet Başkan, Cumhuriyet Halk Partisi’nden Muğla Büyükşehir adayı olursa bizim için hiçbir problem yok. Fakat, Başkanım ola ki aday olmaz veya aday yapılmazsa, şuan hali hazırdaki arkadaşımız devam edecek olursa da, biz kartları tekrar karacağız ve masaya tekrar dağıtacağız”

Her iki açıklamada ne tesadüf ki aynı gün.

Yapılan açıklamaları masa üzerine yatıralım bakalım, kim ne demiş, nasıl olmuş. Hepsinden önce atalarımız ne demiş “Elden Gelen Öğün Olmaz, O da Vaktinde Bulunmaz”  Mehmet Kocadon’un açıklamalarda dahli var mıdır yok mudur, başka bir konu, şimdilik işin bu tarafını çekmecede saklayacağım.

Siyaseten buna “Cin Olmadan Adam Çarpmak” denir.

Her iki açıklamanın geldiği yer İYİ Parti, peki bu açıklamalar İYİ Parti Genel Merkezinin haberi olmadan yapılabilir mi ?

Yanıtınızı duyar gibiyim HAYIR…

Henüz aday olmamış, aday adaylığı gündemde olan “CHP’li Kocadon’u destekliyoruz” denmesi Başka bir siyasi partinin iç işlerine müdahale değil midir?

Evet müdahaledir.

Henüz kendi adaylarını belirlememiş İYİ Parti, yarın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı çıkardığında, CHP ‘nin adayı da Kocadon olursa, yine Behçet Saatcı ve Bodrum İYİ Parti ilçe Örgütü, CHP ‘ye oy mu verecekler? Parti binalarına Kocadon’nun dev posterlerini asacaklar mı?

Tabi ki Hayır…

Var sayalım ki desteklediler, ait oldukları partiye ihanet etmiş olmayacaklar mı?

Tabi ki olacaklar.

Yapılan açıklamalar, her ne kadar siyasi söz olarak görünse bile, İYİ Parti’nin Muğla Büyükşehir’de başarı elde edemeyeceğini bildiklerinden, sanki “yetim malı” paylaşıyorlar. Biz Büyükşehirde Kocadon’u, küçük şehirlerde CHP bizi desteklesin. Dikkat ederseniz; CHP’yi değil Kocadon’u destekliyor,  CHP’nin desteğini istiyorlar.

CHP Üyelerinin ve parti örgütünün tasarrufunda olan, aday belirleme yetkisi üzerinde hüküm verme hakkını nereden buluyorsunuz?

Sayın Mehmet Kocadon’a kastınız mı var yoksa kendinizi siyasi otoritemi görüyorsunuz? Her iki açıklamanın geldiği noktanın özü aynı, MHP’den ayrılanlar Sayın Devlet Bahçeli’ye muhalif olan gruplar, lakin bu taktiğin Bahçeliye ait olduğu herkes tarafından bilinmektedir.

Kendin başaramıyorsan müdahil ol, küçükte olsa pay al.

Cumhuriyet Halk partisi, Muğla adayını belirlemiş olsa yapılan açıklamayı anlayabilirim, dört aday adayı varken, yapılan bu söylemin nedenini anlamak hiçte zor değil.

Bodrum İYİ Parti tarafına baktığımızda şu soru geliyor aklıma, Kocadon Muğla’dan aday olamaz tekrar Bodrum’dan aday olursa, yine destekler misiniz? Yoksa başımızdan gitsin, alan bize mi kalsın diyorsunuz.

Gelelim İYİ Parti’nin Hallerine…

Ya Medet Kocadon

Mehmet Kocadon üzerinden kendinizi kurtarmaya çalışmayın;

Fethiye’de, Behçet Saatcı önemli bir faktör olarak gösterilmekte, sanırsınız ki en yakın partiye, çok büyük oy farkı atarak, Belediye Başkanlığını kazanmış.

2014 yerel seçimlerinde, aldığı oy oranı ile CHP’nin oy oranı arasında yüzde 4,6 gibi bir fark var. 2018 Genel seçimlerinde, yüzde 34 ile CHP birinci parti ve İYİ Parti yüzde 20 ile üçüncü parti. Siz karar verin kimin kime ihtiyacı var. Behçet Saatcı, CHP’nin desteğini alamaz ise, Belediye Başkanlığını hayal dahi edemez.

Neden mi…

AKP’nin Fethiye’deki oy oranı yüzde 32, İyi Partinin oy oranı ile arasında, yüzde 12 fark var. Evet, yerel seçimde kişiler ön plandadır. Peki iyi Aday İYİ Parti’nin tekeli altında mıdır, yada Behçet Bey’den daha iyisi Fethiye’de yok mudur?

Bakalım Bodrum’da durum nedir…

Açmadan konuyu kapatıyorum, yerel ve genel seçim, CHP’nin oyları aynı, yüzde 50 + 1

Muğla geneline bakalım…

Yerel seçimlerde yüzde 49, genel seçimlerde yüzde 41 oy alan CHP, birinci partidir. AKP, MHP ittifak yapsa dahi, bu oy oranlarını aşamamaktadır. İYİ Parti’nin; kartları karıp tekrar dağıtmada ki kastı, AKP,MHP,İYİ Parti ittifakıysa, siyaseten hata olur. İYİ Parti, kendi adayının seçimi kazanacağını bilse, desteyi karmazdı. Destelerin karılmasında bir sakınca yok, yeter ki kağıtlar tırnaklanmasın.

Çünkü siyasette, iki kere iki dört etmediği gibi, iki boş bir dolu yapmaz…

Cumhuriyet Halk Partisi, kendi iç dinamikleriyle adaylarını belirleyecek yeteneğe sahiptir. Sıkıştıkları zaman CHP’nin koruma kalkanının arkasında duranlar, refaha erdiklerinde ise baş kaldıranlarla CHP’nin işi olmamalıdır. CHP’nin, ayarlarıyla oynamaya çalışanlar unutmayın ki, bu Ülkede solcular olmasa, siz mecliste temsil edilemiyordunuz.

Size sahip çıkan solcuları bertaraf edip, kerameti kendinizde görmeyesiniz. Ön koşulsuz gelin, memleketi dizayn edelim.

Kılıçdaroğluna katılıyorum, “CHP sandıkta, Halkla ittifak yapacaktır.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bu gün 19 Mayıs 2019

  19 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Atatürk ün Samsun a çıkışının Yüzüncü yıl dönümü.Çok az insan bu kadar zaman yaşıyor.Bir yüz yıl geçti.Anamla Babamın evlilik resmine bakıyorum ve o zamanla gurur duyuyorum.Bir yüz yıl içinde bana,çeyrek asırdan az bir zaman var. Allah nasip ederse görürüm.Etmese de yine şükür olsun iyisi ile kötüsü ile bu günlere geldim ve Bu üç çeyrek asırda bir kitaba konu olacak kadar çok şeyler yaşadım. Hayatımın son on sekiz senesini Türkiye de Bodrum da yaşıyorum. Bodrum kozmopolit bir sahil şehri. CHP'nin de kalesi gibi. Bu şehri CHP li beled...
 • Kimin Ne Kazancı Olabilir ki !

  18 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Her birey yaşadığı alanda olup bitenleri eleştirme hakkına sahiptir. Yapılan eleştirileri, karalama olarak değerlendirmek, eleştiriyi yapanları baskılamak anlamına gelir. Yazılanları enine boyuna düşünmeden, kanun, yönetmelik bilmeden eleştirinin ötesinde, suçlamak yanlıştır. “Görev süresi henüz iki ayı doldurmamış bir belediye başkanını eleştirmek de neyin nesi oluyor.” diye sitem edenlere; testi kırıldıktan sonra eleştirsek ne olacak, demek doğru olacaktır sanırım. Düşünün ki; bir kuaföre gidiyorsunuz, acemi usta saçınızı, bıyığınız...
 • Şundan Bundan

  15 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Sineğin Kanadından Otogardaki Belediyemiz Gıda Şirketine ait ücretsi konakladığım otoparkın çıkış noktasına geldiğimde her zamankinden farklı bir olgu gerçekleşti. Çıkışa izin veren bariyer açılmadı ama , onu idare eden emekçi kardeşim üzgün ve telaşla yanıma geldi: “Ağabey sana çok önemli bir haberim olacak, senin basın kartın iptal edilerek otopark konaklamasında geçersize aktarıldı.” Anladım. Borcumu sordum . 6 lira dedi hemen ödedim O emekçiyi gerçekten çok üzgün gördüm. Emekçi kardeşim biraz kendine gelince lafın gerisini söyleyebil...
 • “Bildiğini Bilme, Bilmediğini Bil”

  14 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Ne kadar eğitimli olursak olalım bir yanımız halen ilkel. Zaman zaman, toplumsal olaylarda şiddet gösterenlere veya iktidara karşı yapılan eylemlerde “Şunlardan iki tanesini sallandıracaksın, bak o zaman bir daha yapabiliyorlar mı?” sözleri bir çoğumuza yabancı değildir. Sallandırdılar, sallandık, konu hiç bitmedi. Gücü kendisinde görenler, her türlü yaptırımı sonsuz olarak görmekte. Kaçak yapılaşmada uygulanan ilkel yöntemle, nereye varacak sınız? Bodrum’da kaçak yapılaşmayı önlemek için yapılmak istenen, güç gösterisinden öte git...