ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
28,9846
EURO
31,2142
ALTIN
1.864,65
BIST
7.913,76

Yalıkavak İmar Planlarının “İPTAL”‘ine Danıştaydan Onay

Danıştay 6. Daire’nin Bodrum Yalıkavak imar planlarının iptalini onayladı. Kararın detayları henüz bilinmiyor. İptal öncesi ve sonrası, Bodrum Belediyesi’nin yeni planlar için ihaleye çıkması ve yasalara aykırı inşaat faaliyetlerine göz yumduğu iddiaları gündeme geldi.

Yalıkavak İmar Planlarının “İPTAL”‘ine Danıştaydan Onay
A+
A-
Aktur tatil sitesi

Yalıkavak İmar Planlarının “İPTAL”‘ine Danıştaydan Onay

Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Danıştay 6. Daire Bodrum Yalıkavak’ta uygulama imar planlarının iptalini, Muğla 2. İdare Mahkemesi kararının dışında “değişik gerekçe” göstererek  onayladı.

İptal kararının detayları, Danıştay 6. Dairenin  kararı tebliğ etmesiyle belli olacak. Ancak bu kararın öncesinde Bodrum Belediye Başkanlığı’nın Yalıkavak için yeni imar planı çalışması başlatarak, ihale açmış olması dikkat çekici.

Muğla 2. İdare Mahkemesi’nin 2022/1180 esas ve 2022/1379 karar numarası ile 8 Kasım 2022 tarihinde iptal ettiği imar planları sonrasında, Bodrum Belediyesi’nin yasalara ve yönetmeliklere aykırı bir şekilde, inşaat faaliyetlerine göz yumduğu biliniyor. Belediye’nin yeni planlarını kim veya kimlere vereceği ve yatırımcı menfaatlerini neden gözettiği konusunda soru işaretleri var.

Mevcut iptal kararı sonrası, verilen yapı ruhsatlarının ne olacağı ise merakla beklenen bir diğer konu. Özellikle belediyenin kendi yetkisinde olmayan bir alanda neden plan çalışmalarına başladığı ve yatırımcıları neden korumayı tercih ettiği, kamuoyunun ilk akla gelen soruları arasında yer alıyor.

Bodrum Ev Emlak