logo

“Yap, Sat ve Kaç.”


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Başkan Ahmet Aras, Ayşe Arman’a içini dökmüş. Sever bizim başkanlarımız Ayşe Arman’a içlerini dökmeyi. Sanırım huzuru orada buluyorlar. Bizimle dertleşecek değiller elbet, böyle bir zorunlulukları da yok. Ben de olsam dertleşmek için Ayşe Arman’ı tercih ederdim.

“Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı’na beni, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras götürdü.” Onun sayesinde o müthiş merkezle ve onu yaşatan insanlarla tanışmış oldum. Başkan, o vakfın çok büyük destekçisi. O vakfın, her sorununa yetişen de o. “

Başkan Aras; basınımızın değerli kalemi Ayşe Arman’ı, Bodrum Engelliler Sağlık Vakfına götürüyor. Bu aralar Sayın Arman kendisini meme kanseri ile mücadeleye adadığı için, bağlantı oradan kuruldu sanırım.

Sayın Arman’a bir uyarıda bulunmak lazım, yazılarınız okurlarınızı yanıltmasın. Bodrum Sağlık Vakfı 1996 yılından bu yana faaliyet göstermekte olup, geldiği noktada, başarılı olmasında en büyük pay, iş insanı Ahmet Zırh’ın dır.

Bunu belirtmemin amacı Başkan Aras’ı parlatmak için kaleme aldığınız yazıda “O vakfın her sorununa yetişen de o. “ diyerek, bu vakıfa yıllardır hiçbir beklentisi olmadan destek vermiş ve halen destek veren arkadaşlarımızın hakkının yenmemesi dir.

Keşke bunları kaleme alırken, biraz bilgi alarak gerçeği yazsaydınız vakıf için daha değerli olurdu. Gerçi vakıf kurucuları ve yöneticileri bu sözlerinizden alınmamışlardır, onlar her koşulda vakfın geleceğini önemsemekteler.

Beş aylık bir başkan, “Başkan o vakfın çok büyük destekçisi. O vakfın her sorununa yetişen de o. “ bu işi nasıl gerçekleştiriyor bilmek isteriz.

Yazının girişinde aslı olmayan bu bahsi kapatalım biz nasıl olsa gerçeği biliyoruz. Vakıf için, kimin ne yaptığını anlatarak, arkadaşlarımı utandırmak istemem. Şu ana kadar çıkıp biz şunu,bunu yaptık vakıf için demediler.

ve devam edelim…

Ayşe Arman aynı paragrafta…

“Turgutreis’e giderken, Bodrum’da ki belalı kaçak yapılaşma sorununu da konuştuk. Açık sözlü ve direkt biri Ahmet Aras. Ben bu mücadelede samimi olduğuna inanıyorum.” Diyor.

Sayın Arman, gerçekten merak ettim Gürece’den Turgutreis’e gidene kadar bu kadar lafı nasıl konuştunuz da bu yazıyı kaleme aldınız, sizi tebrik etmemek haksızlık olur. Toplam 8 km lik yolda teknik veriler içeren bir sohbet ve kaleme alınışı, mutlak tecrübenin başarısıdır.

Sayın Aras’ı Ayşe Arman yazdı artık diğerleri sıraya girer, Ertuğrul Özkök neden geç kaldı, anlamış değilim. Rahmi Turan’da küstü gibi. Ertuğrul Özkök’te küsmüş olabilir, Kocadon Başkan olduğu dönemde yapılan projeleri entelektüel birikimleriyle bize aktararak, “Köleler, haddinizi bilin!” dememiş miydi?

Ayşe Arman, sekiz kilometrelik yol boyunca Başkan Aras’a soruyor, başkan soruları yanıtlıyor ve detaylar veriyor.

Turizm+konut, sit alanları, Çed gereklidir ,değildir, dere yatakları, yatırımcıların yaptıkları dümenler Poseidon çayırlar, fokların üreme alanları v.s bu konudaki engin deneyim ve bilgilerini paylaşıyor ve kaçak yapılarla amansız mücadelesine Güvercinlikten başladığını ve yıkımların devam edeceğini söylüyor.

Sayın Aras

İlk yaptığınız yıkım Şafaktan Öztürk’e ait idari yargıya gittiği halde, yargı sonucunu beklemeden adamın başına yıkarcasına binasını yıktın. Yık, bence de sakıncası yok.

Lakin

Besa A.Ş THE BO VİERA projesinde yıkmak için, bula bula asansör kulesini buldun. Yıkımına geçtiğimiz hafta başlandı. 5 gündür bir metre dahi yıkılmış değil, sizin adalet anlayışınız bu mudur?

Soldaki fotoğraf asansör kulesini yıkamadığınız Besa A:Ş nin sahibi, yıkım ekipleri oradayken sosyal medya paylaşımı. Sağdaki bizim gariban, sizin rantiyeci dediğiniz, anlamadan dinlemeden evini başına yıkar gibi yıktığınız yerin sahibi. 

Ballandıra ballandıra anlattığınız kaçak inşaatlarla nasıl mücadele ettiğinizi, Ayşe Arman’a anlattığınız gibi bize de anlatın, anlayalım.

Başkan olduğunuz beş aylık dönemde, kaç yapı tatil zabtı düzenlediniz, kaç inşaatı mühürlediniz. Yüzsüzler listesi olarak bunları yayınlayın,

Yıkımını gerçekleştirdiğiniz ve veya yıkacağım dediğiniz kaç yapının yıkım kararı sizin döneminize aittir. Yoksa, her zaman suçladığınız geçmiş dönem belediye başkanının aldığı kararlarımı, uygulamaya sokmaya çalışıyorsunuz. Bunları bilmek en doğal hakkımız.

Şeffafız diyorsunuz ya….

Bilmeliyiz, 19 Mayıs’ta Okul Gemisinin Samsuna gidişinin bedeli kim, ve kimler tarafından karşılandı?

Survivor’ı Bodrum’da yaptırmanın maliyeti nedir ve ödemeler kim ve kimler tarafından yapıldı?

Antik Tiyatroda yaptığınız belediye meclisi toplantısının maliyeti nedir, sponsorlar kimlerdir?

Ortakent Hizmet binasının tadilat maliyeti nedir?

Merkez ana binasında yapılan ve aslen daha önce var olan (belki depoda duruyordur.) Kocadon döneminde sökülen engelli asansörü yeniden kim ve kimler tarafından yaptırıldı? Belediye demirbaş kayıtlarına nasıl girildi?

Kaçak yapılaşmada detay olarak sürekli iki yerden bahsediliyor. Açıklayın diğer yerlerin yaptıkları imar suçlarını, bilelim.

“Bakanlık geldi de mühürledi, elimiz kolumuz rahatladı.” açıklaması yerine, bakanlığın mühürlü yerleri, nasıl mühürlediğini anlatın bize, mühürlü yerler pekişsin diye üst üste mühür mü yapıştırıyorsunuz?

Biz sayalım Mühürledik dediğiniz yerleri…

Epique island,

Yapı ruhsatına aykırılık ve İmar Kanununa muhalefet…

Bo viera,

Yapı ruhsatına aykırılık ve İmar Kanununa muhalefet, kıyı kanununa muhalefet, mühür fekki. İmar Barışı Başvurusu

Mesa Bodrum Demirbükü,

Açıklama yaptı, “Bakanlık tarafından tatil zabtı düzenlenmemiştir. Tarafımıza ulaşan bilgi ve belge yoktur.”

Nef Gökçebel,

Yapı ruhsat ve eklerine aykırılık, İmar kanununa muhalefet.

Mandarin,

Kaçak yapılaşma, imar barışı başvurusu

Varyap Yalıkavak,

İmar kanununa muhalefet, yapı ruhsat ve eklerine aykırılık. İmar Barışı başvurusu bulunmakta.

Le Chic Gümbet..

Yapı ruhsat ve eklerine aykırılık, İmar kanununa muhalefet, denizde ve karada kamusal alanın işgali.

Four Seasons

İmar planı iptal, çivi çakamaz, var olan yapıların seviye tespiti yapıldı mı, bilinmiyor.

Daha detaylarda yazabilirim, gelelim ANT inşaat ANTHAVEN projesine…

Ayşe Arman’a anlatmışsınız.

“Devlet Su İşleri’ n den “dere ıslahı” diye izin almışlar. Nasıl verilmiş bilmiyorum ama verilmiş. Bunlar ne mi yapmak istiyorlar? Azmağın yanındaki sazlıkları falan olduğu gibi betona çevirecekler, oradan suları içeri verecekler ve sokaklar Venedik gibi sözde kanal olacak. Böyle bir rezalet yok dünyanın hiçbir yerinde! Orası balıkların üreme merkezi bir azmak. Orayı ağır şekilde tahrip ediyorlar. Biz projeye onay vermemişiz. Onlar Devlet Su İşleri’ n den alıyorlar. Bize tadilata getirecekler, tabii ki kabul etmeyeceğiz ve yargıya taşıyacağız.”

Dere ıslahları veya derelerle ilgili yapılacak her türlü işlem, Büyükşehir olan yerlerde kanunen Büyükşehir Belediye’si yetkisindedir. Bu alanlarla ilgili yapılacak her türlü tasarruf Büyükşehir Belediyesinin teklifiyle, Devlet Su İşleri’ nin onayından geçirilerek yapılır.

Büyükşehir Belediyesi yani Osman Gürün, bu yapılan işlemlere basında yer verilirken başka işlerle mi uğraşıyordu.

Bu projenin iyi incelendiğinden emin misiniz?

Tüm projeleri tek tek ele alıp, yazmaya devam edeceğim. Özellikle “Le Chic Gümbet” bu proje Denizbank tarafından yapılmakta, günlerce kadrolarınız bu yeri incelemiş sanırım, bir şey bulamamış, bulduysa da kamuoyunun haberi olmadı.

Yoksa Bodrum Belediyesi tarafından,Denizbank’ tan kullanılan kredide sorun mu çıkarmak istediler…

Bütün bunlar olurken bu işin belediye,yapı denetim, bakanlık ayağı nerede, FETÖ’nün siyasi ayağının bulunmayışına benziyor bu iş. Belediye’de bu işlere göz yumanlar, halen maaşlarını çatır çatır alırken, doğa can çekişiyor. PKK Terör Örgütü Ormanları biz yaktık derken, Terör Örgütü başının gönüllü avukatlığını yapan kişi, Bodrum Belediye Başkanı tarafından en geniş yetkilerle donatılıyor.

Çözülür mü bu sorunlar? Kanaatim; mühürlenen veya işlem gören birkaç projenin, iş takipçileriyle verdiğiniz fotoğraflara bakılırsa biraz zor. Kadrolarınız istenilen gibi değil, etrafınızda oluşturduğunuz, Osman Gürün’lü ve Ankara merkezli kadrolaşma sizi çözüme değil, sorun yumağının içine sokacak ve bu sarmalda devam edeceksiniz.

Hele hele kırmızı çizgim dediğiniz kişi ve kişiler bakalım neler getirecek, neler götürecek. Geçmiş daima insanın önüne gelir. Geleceğiniz iyi olmalı ki, geçmiş tortularınız size yük olmasın.

Ayşe Arman’ın Yazısı

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ayse-arman/dunyanin-hicbir-yerinde-boyle-bir-rezalet-yok-41314030

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Başkan Aras’tan, Bir Yenilik…

  15 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Toplum yararına yapılan bir işi, yaptıran veya yapan kim olursa olsun desteklemek gerekir. Bodrum Belediyesinin uygulamalarını her eleştirimde, bana göre karşılık verilmemesi gereken eleştirinin de ötesinde, ipe sapa gelmez söylemlere maruz kaldım. Şaşırdım mı, elbetteki HAYIR. Yerel iktidara duygusal, veya tamamen duygusal bağlarla bağlı olanların tepki göstermesini doğal olarak kabul ediyorum. Gereğinden fazla sevinç, üzüntü, kana fazla karışmış alkol etkisi yaratır, insanlar iradesi dışında hareket ederler. İnsanın kimyasında var o...
 • “Sevgi diline ihtiyaç var”

  14 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,30 Büyükşehir Belediye Başkanı’nı Ankara’ya davet etti, haberi “kırık sandalye” olayıyla Ülke gündemimizde yer aldı. Toplantının içeriği ne olursa olsun, sandalyenin kırılmasıyla hep hatırlanacak. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’de davete katılanlar arasındaydı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan toplantıyı, mugla.bel.tr 'den yayınlattırdığı haber üzerinden yorumladı. Muğla Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesinde yer alan açıklama; “Başkan Gürün; Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayy...
 • Sayın Aras, Şimdi Tam Zamanı

  12 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Bir önceki yazım uzun ve sıkıcı gelmiş olabilir, durumun irdelenmesi, sonuçları v.s derken ipin ucu kaçabiliyor. Konu önemliydi, bu yazımda onun devamı gibi lakin, lafı uzatmayacağım. Cennet Koy’da satışı gündeme gelen, Bodrum Belediyesine ait taşınmaz. Yasal bazı gerekçelere dayanarak, "imar planı değişikliğinden kaynaklı bir durum ve önceki sahibine aslen bedelsiz dönmelidir." denilmişti, bende alınan bu karar kaosa yol açar demiştim. Mahkemelerin verdiği hükümler, her zaman adaleti sağlamaz, adalet kamu vicdanıdır. Eğer vicdanımız ...
 • LEZGİNKA

  11 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Gurbette yorgun düştüm be ceylan, Hasret tüketti bittim be ceylan. Ayna Grubu Rock stilinde aplike etmiş bu ve benzer sözleri özgün adı Lezginka olan Şeyh Şamil dedikleri ritme. Peki, o melodi nasıl oluşmuş? Serüvenini okuyalım beraber. Düzce K.K.K. Derneği Tızeğus’undan. Kuzey Kafkasya’nın dağlık bölgelerinden birinde kahraman bir delikanlı vardı, kabile reislerinden birinin kızını gördü. Beğendi, sevdi, evlenme teklifinde bulundu. Genç kız; Seni denemeliyim; bazı arzularım var, onları yaparsan razı olurum. Dedi. Delikanlı...

gaziantep escort