logo

Yaşayarak göreceğiz…


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Telefonum çaldı, uzun zamandır yüz yüzü sohbet edemediğim bir arkadaşım telefonda idi, açar açmaz “Bir süredir Bodrum gündemiyle ilgilenemedim, yazılarını takip ediyorum, yerel yönetim eleştirilerine ara vermişsin gibi.” dedi.

Evet biraz beklemeye aldım dedim…

Mahallenin delisi olmak var işin içinde, kim kimseye bir şey söyleyemeyince, deli dillendirir gerçeği. Delilikle, zekanın arasında çokça bir fark yok, birinde doğrudan, diğerinde dolandırarak ifade edersiniz kendinizi. İki durumda normal bir davranış.

Normal olmayan, her türlü olumsuzlukta sessiz kalmaktır. Atalarımız “söz gümüş ise sukut altındır “demiş, ama niye demiş sor bir hele. Gereksiz konuşma demişler, biz ise sessizliği uyanıklık olarak algılamışız.

Sessiz kalanlar, aday adayı oldular, ses çıkaranlar elimine edildiler çünkü.

Uyum içerisinde çalışan, Bodrum Belediye Meclisi CHP grubundan kaç aday adayı var, sessiz ve derinden gelen, beş aday. Uyumsuzluğun uyumu, toplumun lehinde olması gereken durumlarda, gücü tercih ederek, gelecek endişesiyle boyun eğmişler ve şimdide irade ortaya koyarak cek ,cak peşindeler.

Mevcut iradenin gücüne karşı koyamayan, Belediye Başkanı olduğunda nasıl bir erk kullanacak bilinmez, içlerinde kalmışlıkları sergilerlerse, yazık olur Bodrum’a.

Bazı ulusal medya yazarları tarafından Bodrum aday adayları üzerinde yazılar yazılmakta, bazı köstebek gazetecilerde durumdan vazife çıkarıp, kendilerinin etkin olabileceği aday yaratma peşindeler.

Eleştirilerime neden ara verdiğim konusuna gelince…

Eleştirilerimin baş aktörü belli, şu an Muğla büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Mehmet Kocadon. Eleştiriler ve olayları yazmaya devam ettiğimde, aday adayı olmasından dolayı sanki Kocadon iyi Belediyecilik yapamadı, diğer aday adayları bu işin üstesinden gelebilir algısının oluşmasını istemediğimden dir.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığını sanan Osman Gürün, aday adayı olarak karşımıza çıktı. Diğer aday adayları ise, önceki dönem Milletvekili Nurettin Demir ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya.

Mehmet Kocadon Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığını yapamaz görüntüsü vermek, Osman Pardon DR Osman Gürün’ün yapabileceği hissini uyandırmak, kendi ilkelerime aykırı. Nurettin Demir’i milletvekilliğinden tanıyoruz, Oral Karakaya’yı hiç tanımıyoruz.

Kocadon haricindeki adaylardan henüz ses çıkmıyor. Genel Başkan’a ne kadar hoş görünürlerse, o kadar adaylıklarını garantileyebileceklerini düşünüyor olabilirler.

Bir bakıyorsunuz, Bodrum reklam tabelalarında adamın biri Cumhuriyet Bayramımızı kutluyor. Bodrum’da ilanla kutlama işini yapan, sanırım 13 ilçede de yapıyordur. Arkasında henüz partinin olmadığı aday adayı, bu finansmanı nereden buluyor ki Devlet Memurluğu’ndan henüz istifa etmemiş birisinin bunu yapması ne kadar normal. Tekirdağ ‘da yapsa anlayabilirim belki.

Arkada bir finans gücü olduğu belli; belki atadan, dededen belki kendi birikimleri, memur maaşından arta kalanlar. Ancak yerini garantilemeden, memurluğu devam ederken, boy boy ilan vermesi kaçak güreşmek anlamına gelir diye düşünüyorum.

Mevcut Başkan Osman Gürün ise sanki “oğlan bizim kız bizim” türküsünü söyler gibi. İlçe Yönetimlerinin oluşumu, İl Yönetimi ve Milletvekilliği adaylarının belirlenmesindeki rolü yadsınamaz. Nasıl olsa örgüt bende, Milletvekilleri de arkanda halaya devam edasıyla pozisyon almakta. Lakin aday olursa halkın karşısına nasıl çıkacak merak ediyorum. Yine ilçe Belediye Başkan adaylarını öne sürüp, kendisi arkada durup ortada görünmemeyi mi tercih edecek.

Osman Gürün deyince, açtığım musluktan gelen ses geliyor aklıma tıssssssssss…

Gel gelelim eski vekilimiz Nurettin Beye, onun pozisyonu biraz farklı, “değmen benim gamlı yaslı gönlüme” der gibi,Milletvekili olamayınca, Büyükşehir aday adayları birbirine düşer de, aradan sıyrılabilir miyim ,Yazı tura onbaşılık peşinde gibi.

Büyükşehir’in aday adaylarında Mehmet Kocadon’dan başka kimse yok ortada. Mevcut yerel yönetim anlayışını eleştiriyor, ne olması gerekeni söylüyor ve farklılık ortaya koyuyor. “Kavaklıdere, Seydikemer kazanılmadan seçimi kazanılmış saymam.” diyerek “Yüzde 65 oy alacağım.” diyor. “Partililiğimi kimse sorgulayamaz, bürokratların değil, halkın Belediyeciliğini yapacağım.” diyor.

Büyükşehir yasasından ve Osman Gürün’den kaynaklı, görevini yapamadığının öz eleştirisini yapıyor, bahane olarak ta kabul edebiliriz.

Gözü kara, yürekli, ele avuca sığmıyor.

Lakin…

Ne demiş Hacı Bektaşi Veli…

“Hararet nardadır sacda değildir
Keramet baştadır tacda değildir”

“Sakın bir kimsenin gönlünü yıkma
Gerçek erenlerin sözünden çıkma”

Ufak bir dokunuştan sonra devam edelim söylemimize. Bodrum, her şeye rağmen Mehmet Kocadon’un arkasında duracak mı, durmayacak mı karar vermelidir. Bu işler üç, beş meslek odası arkamda görüntüsüyle olmaz.

Bodrum, Kocadon’un Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı konusunda arkasında durursa ne kazanır, ne kaybederiz’ in hesabını yapmalıdır. Tarihinde iki Milletvekili çıkarmış, Bodrum siteminden uzaklaşıp, siyaset arenasında söz sahibi olacak mı, olmayacak mı karar vermelidir.

Kocadon ise ;

Gerçekten Belediye Başkanı mı olmak istiyor, yoksa makam, şan, şöhret peşinde mi karar vermelidir. Belediye Başkanı olmak istiyorsa, bunu açıkça beyan etmelidir. Bu işler, kadro işidir, bilgi işidir, emek işidir.

Halkçı Belediyecilik anlayışını önemsemeli, özümsemeli ve yaşama geçirilmeyi planlamalıdır. Yatırımcının önünü açacağım diye, yaşam alanlarımızı talan ettirmemelidir. Belediye’yi bürokratlardan kurtaracağım derken, iş bilmez, yol bilmezlerin eline bırakmamalıdır.

Goygoycularından ve kolpacılar dan kurtulmalıdır.

Her şeyi yaşayarak göreceğiz…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?
#

Yaşayarak göreceğiz…” için 1 yorum

 1. Selçuk Tuzkaya : diyor ki:

  Bodrum belediye başkanlığına aday olan kişileride biraz tanıtsaydınız bilgilenirdik. İyi günler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “Yıkıyoruz.” Neyi yıkıyorsunuz ?

  25 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Bodrum’da bazı konut ve otel projeleri için başlatmış olduğu kanuni işlemlerin getireceği sonuçlar tartışıla dursun, sonuca ulaşılmış görüntüsü vermek neyin nesi sizce ? Dün “Bodrum’da Yıkım Başladı” haberi, konuyu bilmeyenler için olumlu görünse de, içerik açısından tam bir hayal kırıklığı. İktidar yanlıları Bodrum Belediyesi’ni suçluyor, bazı CHP ‘liler ve (geçmiş yada şu anki) Belediye Başkanı yanlıları iktidarı suçluyorlar. Bu işler yapılırken göz yumanlar "yıkım kararı aldık" diye övüne dursun...
 • Bodrum İmar Planlarını Kim Yaptı ?

  24 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Bilgi doğru aktarılmıyorsa veya konu üzerinde bilgimiz olmadan yorumlamaya kalkıp bunu etrafımızla paylaşıyorsak, var olan karışıklığa katkı sunmaktan öte bir şey yapmıyoruz demektir. Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın Bodrum çıkarması çok değişik yorumlara neden olmuştur. Büyük projeler, koca koca iş adamları, koca koca firmalar, inşaat kaçakçısı durumuna düştüler. Konut sattıkları müşterilerine ne diyeceklerini kara kara düşünmekteler. Bir taraftan da kendi projelerinde bir şey olmadığı, eksiklerin tamamlanmasından sonra faaliyetlerine ...
 • Şaka Gibisin Sayın Gürün…

  23 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum Belediyesi ’nden, basın toplantısı daveti aldık, gönderilen davet metni ; Değerli basın mensupları, “Bodrum Belediye Başkanlığı tarafından 22 Ağustos 2019 Perşembe günü saat 16.00'da Bodrum Belediyesi Trafo Kafe'de geniş katılımlı bir basın toplantısı düzenlenecektir.” “Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan basın toplantısına Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün'ün yanı sıra Bodrum'daki meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katılacaktır. Gündeme dai...
 • O Zaman Başbakandı, Şimdi Cumhurbaşkanı…

  22 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Gülmeli mi ? Ağlamalı mı? Bilemedim. Bodrum’da birkaç gündür süren ve gösteriye dönüşen imara aykırı yapılarla ilgili yapılan işlemler, pek inandırıcı gelmedi. Biz bu filimi daha önce görmüştük... Bir çoğumuz hatırlar, denizden, havadan Cennetkoy, Torba, Güvercinlik, 2013 yılında imara aykırı yapılaşma var diyerek, bugün olduğu gibi tespitler, mühürlemeler yapılmıştı. O zaman Başbakandı, şimdi Cumhurbaşkanı... 2013 yılında basında çıkan haber şöyle diyordu ; “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Ba...

gaziantep escort