logo

“Yayalaştırma ve peyzaj projesi”

Kent Haber

Bodrum Tepecik Camii ve Gümrük Binası arasında “Yayalaştırma ve peyzaj projesi” gerçekleştirilecek. Bölgenin dokusuna uygun olarak yeniden düzenleneceği proje ile bölgede altyapı ve fonksiyonlara uygun çevre düzenlemelerinin yanında, yayaların daha rahat biçimde kullanacağı bir güzergah haline getirilmesi amaçlanıyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, sorumluluk alanları olan Bodrum Limanı’nda “Yayalaştırma ve peyzaj projesi”ne başlayacak. Bodrum Tepecik Camii ve Gümrük Binası arasında gerçekleştirilecek çalışmanın iki etap halinde tamamlanması planlanıyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından konu ile ilgili Kent Haber’e yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bodrum Tepecik Camii ve Gümrük Binası arasında peyzaj ve yayalaştırma projemiz var. Onu yapmayı planlıyoruz. Orası kentsel SİT bölgesi olduğu için izinleri alma aşamasındayız. Koruma kuruluna başvurumuzu yaptık. O bölgede yenileştirme, iyileştirme yatırımına gireceğiz. Çalışmaların tamamlanması turizm sezonuna yetişmeyeceği için iki etaba ayıracağız. Projemiz tam netleştiği zaman görselleri ile birlikte tanıtımını yapacağız. Aslında projemiz hazır ancak görsellerin 3 boyutlu olarak hazırlanması süreci sürüyor.”

“Yayalaştırma ve peyzaj projesi”nin geniş kapsamlı bir çalışma olacağının da ifade edildiği açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

“Oradaki çalışma geniş kapsamlı olacak. Altyapısını yenileceğiz. İçme suyu hatları, yağmur suyu hatları, elektrik hatları, teknelere verilen hizmetin altyapısı yenilenecek. Çocuk oyun grupları, yeşil alanların düzenlenmesi, var olan heykellerin daha çok ortaya çıkarılması, görsel olarak zemin kaplamalarının iyileştirilip dokuya uygun malzemelerle yapılması, aydınlatma ve yürüyüş yolu o bölgenin dokusuna uygun olarak 2018 içinde düzenlenecek. Bizim aklımızdan geçen Tepecik Camii ile meydan arasındaki kısmı 2018 Nisan ayına yani turizm sezonuna kadar yetiştirmek. Ondan sonraki dönemde de gümrük alanına kadar olan kısmı yapmak. Aslında bir yayalaştırma projesi de olacak. Oradaki araç girişlerini disipline edeceğiz, motosikletleri disipline edeceğiz, teknelerin alacağı servis hizmetlerini disipline edeceğiz. Yayalaştırma ve peyzaj projesi diyebiliriz. Mesela motosikletlerin park edeceği alanları düzenleyeceğiz, yat limanına giriş çıkışlarını engellemeye çalışacağız. Yani yayalar daha rahat biçimde yürüyüşlerini yapacak” denildi.

Projenin önümüzdeki haftalarda Anıtlar Kurulundan gerekli izinlerin alınmasının ardından başlaması bekleniyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?

gaziantep escort