DOLAR
8,7150
EURO
10,3638
ALTIN
497,65
BIST
1.394

  Yaz sezonu öncesi turist kapma yarışı başladı

  Yaz sezonu öncesi turist kapma yarışı başladı
  12.04.2021
  A+
  A-

  The Times gazetesi, İngiliz turistlerin en gözde seçeneklerinden biri olması beklenen Türkiye’yle ilgili yaklaşan turizm sezonu öncesi çarpıcı bir analiz yayınladı.

  Corona virüsü dünya genelinde can almaya devam ederken, salgını bitirmek için başlatılan aşılama kampanyaları tüm hızıyla sürüyor. Vatandaşlarını aşılamaya başlayan ilk ülkelerden İngiltere’de yaklaşan turizm sezonu öncesi gözler tatil fırsatlarında.

  ‘Trafik ışığı’ sistemini devreye sokması beklenen İngiltere, tatil için gidilebilecek ülkeleri, aşılama, hastalık ve mutasyon oranlarına göre değerlendirecek.

  The Times gazetesinin yaklaşan turizm sezonu öncesi Türkiye analizi şöyle:

  Geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy havacılık ve turizm sektörü çalışanlarını aşılamaya başladıklarını açıklamıştı. Hannah Lucinda Smith imzalı makaledeTürkiye’nin bu noktada Covid-19’a karşı turizm sezonu öncesi bir yarış başlattığına dikkat çekildi.

  UÇUŞLAR BAŞLADIĞINDA TÜRKİYE İNGİLİZ TURİSTLERDEN AŞI SERTİFİKASI YA DA TEST İSTEMEYECEK

  • Yazıda, önümüzdeki ay sonuna kadar Türkiye’de 1 milyonu aşkın turizm sektörü çalışanının aşılanmasının hedeflendiği belirtildi.
  • Türkiye’nin İngiliz turistlerden aşı sertifikası ya da negatif test sonucu şartı aramayacağını aktaran The Times, 2019 yılına kıyasla geçtiğimiz yıl turizmdeki kaybın yüzde 65’i bulduğunu vurguladı.Aşılamanın yanı sıra turizm sektörü çalışanları ve oteller için hijyen ve sosyal mesafe sertifika programları uygulandığı da haberde verilen bilgiler arasında.
  • Türkiye’nin kırmızı listede olmasının büyük sıkıntılar doğurabileceği ifade edilen yazıda, İngiltere’den Türkiye’ye an itibarıyla uçuş bulunmadığı belirtildi.
  • Türkiye’nin salgında üçüncü dalgayla mücadele ettiğine dikkat çekilen haberde, Hindistan, ABD ve Brezilya’dan sonra en yüksek günlük yeni vaka sayılarına sahip olduğu anlatıldı.
  • Ramazan ayı itibarıyla bar ve restoranların kapanacağı, ülke genelindeki yoğun bakım servislerinin Sağlık Bakanlığı verilerine göre yüzde 66.5 oranında dolu olduğu öne sürüldü.