logo

Yerleşim yeri kalıntılarına rastlandı. 

Özel Bodrum Hastanesi’nde yürütülen yenileme çalışmaları sırasında Geç Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen yerleşim yeri kalıntılarına rastlandı.

İlçenin Türkkuyusu Mahallesi’nde yıllardır faaliyet gösteren özel hastanede yaklaşık 10 gün önce başlatılan yenileme ve genişletme çalışmaları sırasında tarihi buluntulara rastlandı. Hastane yetkililerinin ve çalışmayı yürüten inşaat şirketinin haber vermesi üzerine bölgeye Bodrum Sualtı ve Arkeoloji Müzesi yetkilileri geldi.

2 Arkeolog gözetiminde onlarca işçi ile başlatılan ve yaklaşık 1 haftadır devam eden kurtarma kazıları sırasında, duvar kalıntıları, çömlek ve cam parçaları ile mozaik kalıntıları çıkarıldı. Titizlikle yürütülen kurtarma kazıları sırasında çıkarılan parçalar temizlenip tasnif edildikten sonra Müzeye götürülüyor.

Elde edilen ilk buluntulara göre bölgenin geç Roma dönemine ait bir yerleşim yeri olduğu değerlendiriliyor.

Hastane Başhekimi Dr. Yusuf Babayiğit, basın mensuplarına yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:

“Hastanede bir yenileme, tadilat süreci başladı. Bununla ilgili de özellikle altyapı ve yoğun bakımlardaki zaman zaman oluşan altyapı sorunları, nem ve kanalizasyon problemleri sebebiyle altyapının yeniden gözden geçirilmesi gerekliydi. Bölgenin bulunduğu yer itibariyle ilgili makamlardan Sualtı Arkeoloji Müzesine bu durumu bildirdik. Daha önce yapıyla ilgili alınan izinlerle birlikte bir dilekçe sunduk. Onların denetiminde ki sağ olsun müze müdürümüzü ve görevlendirdiği iki arkeolog arkadaşla birlikte çalışmalar devam ediyor” dedi.

Hastanenin bulunduğu bölge başta olmak üzere Türkkuyusu Mahallesi, antik Halikarnassos’un en önemli yerleşim ve sosyal alanlarını içerisinde bulunduran bölge olarak biliniyor. Ünlü Mars Mabedi kalıntıları da hemen Özel Bodrum Hastanesi’nin yanındaki arazide bulunuyor.

Kent Haber

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?