logo

Yıkın Bodrum’u


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Ara verdim biraz yazılara, haber sitemizin alt yapısını güçlendirme çalışmaları vardı. Uzun zamandır siber saldırılara mağruz kalıyorduk. Kim ve kimler tarafından yapıldığını merak dahi etmedim, yapılan saldırılara göğüs geremiyorsanız, elbet bu işi yapmayacaksınız.

Memleketimizde her gün bir şeyin günü, bir şey bulamasak da “boş geçen günler günü” olarak kutlamaya hazır bir potansiyele sahibiz. Her gün kutlanmamalı, yaşam içerisinde geçen günlerimizi insanlık günü olarak değerlendirilip, insanca yaşamak için çaba sarf etmeliyiz diye düşünüyorum.

Aksi halde, merasim mangasından öte gitmeyen davranışlar sergileriz. Ya da illaki “anacağız, kutlayacağız” diyorsak, önemli olduğunu düşündüğümüz günlerin içeriklerine uygun davranmalıyız. Laf olsun diye yaptığımız fiiller, amacının dışına çıkacağı gibi ayrıca zarar da verecektir kutsadığımız günlere.

İnsanın içi acıyor bazı anma törenlerini görünce, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan’ı anma töreni düzenleyen Bodrum CHP İlçe Örgütü, Deniz’lerin anısına belediye meydanına begonvil dikiyor, ardından Akyarlar Mahallesinde denize çelenk bırakma merasimi yapıyor.

“Yapsınlar ne var bunda en azından hatırlamışlar.” diye düşünebiliriz elbet, ancak denize çelenk bırakılacaksa Mustafa Suphi’nin ölüm yıl dönümünde anlamlı olabilir. Bu eylemde “deniz,” DENİZ GEZMİŞ’le karışmış gibi. Hele hele üç adet begonvili meydana dikmek, olayı iyice basitleştirmek demektir.

Her işi basitleştirmek ya da göklere çıkarmak gibi huylarımız maalesef mevcut. 3 Mayıs “Dünya Basın Özgürlüğü Günü” olarak belirlenmiş, çeşitli mesajlar aldık, gördük ki her insan basın özgürlüğünden yana.

Ne Mutlu Basın Mensuplarına…

Basın mensuplarının özgürlüğü hakim sınıfın veya kendimizin çizdiği sınırlar içerisinde kaldığı sürece problem yok. Yani bana dokunmadığın sürece özgürsün, dokunursan yanarsın. Özgürlük anlayışımız bundan ibaret.

2 Mayıs 2019 tarihinde Bodrum Belediyesi, kaçak yapılarla ilgili bir haber geçiyor. Bu haberde, yıkımları haber yapan gazeteci arkadaşları “yanlı ve mesnetsiz” haber yapmakla suçluyor. Çok haklı buldum kendilerini. Yanlı, haktan yana, mesnetsiz çünkü mesnet belediye…

Bence yanlı ve mesnetsiz belediye aleyhinde haber yapan bu basın mensubunu “asın”, hatta önce taşlayıp sonra asın ki ibret olsun ve gazeteciler belediye aleyhinde yapacakları haberi önceden onaylatmadan yayınlayamasınlar.

Önceki dönem ve bu dönemde belediye bir çok gazeteciyi bünyesine alarak, sanki personelleştirmemiş de, dışarda kalan arkadaşların yanlı olduklarını dillendirmeye başlamışlar. Sormak lazım, yanlı olan kimdir? Belediye bünyesinde kaç gazeteci çalışmaktadır?

Sizler sanırım Bodrum’da yayın yapan kuruluşları, Anadolu Ajansı’yla karıştırdınız, bizler belediyenin resmi yayın kuruluşları değiliz.

İsterseniz bir kampanya düzenleyin belediye aleyhinde haber yapan yayın kuruluşlarını ihbar edene, belediye kafelerinde “çay, simit” bedava olsun, yok yapmazsınız biliyorum. Nasıl olsa alıştınız kaçak inşaatları ihbar edenleri, bedava çalıştırmaya.

Söz kaçak yapılardan açılmışken…

Başkan Aras geçtiğimiz Belediye Meclis Toplantısı’nda “kaçak yapıları ihbar edin” sözünü tekrarladı. Söylediğinde ısrar eden Başkan’a ben de ısrarla diyorum ki milleti bir birine düşüreceksiniz ve keyfi ihbarlarla uğraşacaksınız. “Elimizdeki personelle, ancak ön planda olan kaçak yapılarla mücadele edebiliyoruz” demek benim kaçak yapılarla uğraşmaya niyetim yok demektir.

Neden mi…

Personel sayısının fazlalığını bildiğimiz belediyede” yeterli personel yok” demeniz hiçte mantıklı değil. Yok, hayır “yetişmiş eleman yok” diyorsanız haklısınız, ama muhbirlik görevi verdiğiniz halkın, bu konudaki yeterliliğiyle çelişmektedir söyleminiz.

Güvercinlikte ilk yıkıma başlanılan yerin sahibi Şafaktan Öztürk diyor ki :

“Kendime yaptığım ev yasalara uygun olmayabilir, ancak adil yargılanma sürecini beklemeden yıkmaları düşündürücüdür. Ayrıca bana yıkımı tebliğ edenler “kaçak yapı yapmak, mühür fekki ve görevi kötüye kullanmaktan” işlem görmüş ve ceza almış olanlar varken, bu işler kurda kuzu teslim etmeye benzemektedir”

Genel olarak kaçak yapı ve yıkım işleri, Bodrum Halkına SMS yolu ile duyurularak çığırtkanlık yapılıp, aslen linç girişimini andıran uygulama, doğru değildir. Belediye yapacağı işleri, yaptım diyerek duyurabilir. Ancak; “Yıkım yapıyorum, falanca saatte” derseniz niyetin ne olduğu tartışılır.

Belki de Bodrum Halkının kazmayı küreği alıp, yıkıma katkıda bulunmasını istiyorsunuz, bunu bilmek olası değil. Ancak iskele yıkımlarında göstermiş olduğunuz nezaketi, diğer yapılarda da göstermeniz gerekmez mi?

Nedir bu nezaket…

İskele üzerindeki paneller itinayla, belediye personeli tarafından bir kenara taşınıyor, demir profiller oksijen kaynağıyla kaynak yerlerinden koparılıyor. Birkaç işlem sonra, “Bu iskelenin tamamı kaçak değil, biz fazlalığını aldık, rutuş yaptık.” denilirse, ruhsatlı olduğu iddia edilen yerin, ruhsatını görmek incelemek isteriz.

Unutmadan ; Gümbet’te sahile yapılan havuzu yıkmak yerine üstünü kapatıp yıkım işlemini sonraya bırakıyorsanız, rant için bu yapılanı,halk içinde yapabilirdiniz.

Rant ile kendine başını sokacak ev yapmak, birbirinden farklıdır.

Sayın Başkan, kendine ev yapanın başına evini yıkar gibi yıkım işlemi yaparken, rant için iskele ve bina yapanlara nezaket göstermek doğru değildir. Her ikisine de nezaket gösterilmelidir, bu işler hassas işlerdir.

Hani “herkes kapısının önünü temizlesin” diyerek, kapınızın önünü karıştırıp, ada boğazında çöp topladınız ya, bu işler popülist işlere benzemez. Gerçekten kapınızın önünü temizlemek istiyorsanız, önce belediyeden başlamalısınız ki, biz de size inanalım.

Bunları yazmaktan geri adım atmayacağım biline, ister yanlı deyin, ister mesnetsiz. Ancak; açın bize arşivlerinizi, açın imar planlarını ve açın tüm ruhsat ve yapı kullanma izinlerini görelim, kuru kuruya ihbar edilmiyor.

Merak ediyorum…

Rant için Bodrum’da yatırım yapan ve planlar şöyle dursun, yapı ruhsat ve eklerine aykırı yapılarla ilgili bir çalışmanız oldu mu?

Ne gelirse insanın başına yoldaştan değil, yoldandır” demiş Taptuk Emre ve eklemiş “Yola çıkıp da varmayan yoktur, yoldan çıkıp da varan yoktur.”

Ne güzel söylemiş değil mi…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bu gün 19 Mayıs 2019

  19 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Atatürk ün Samsun a çıkışının Yüzüncü yıl dönümü.Çok az insan bu kadar zaman yaşıyor.Bir yüz yıl geçti.Anamla Babamın evlilik resmine bakıyorum ve o zamanla gurur duyuyorum.Bir yüz yıl içinde bana,çeyrek asırdan az bir zaman var. Allah nasip ederse görürüm.Etmese de yine şükür olsun iyisi ile kötüsü ile bu günlere geldim ve Bu üç çeyrek asırda bir kitaba konu olacak kadar çok şeyler yaşadım. Hayatımın son on sekiz senesini Türkiye de Bodrum da yaşıyorum. Bodrum kozmopolit bir sahil şehri. CHP'nin de kalesi gibi. Bu şehri CHP li beled...
 • Kimin Ne Kazancı Olabilir ki !

  18 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Her birey yaşadığı alanda olup bitenleri eleştirme hakkına sahiptir. Yapılan eleştirileri, karalama olarak değerlendirmek, eleştiriyi yapanları baskılamak anlamına gelir. Yazılanları enine boyuna düşünmeden, kanun, yönetmelik bilmeden eleştirinin ötesinde, suçlamak yanlıştır. “Görev süresi henüz iki ayı doldurmamış bir belediye başkanını eleştirmek de neyin nesi oluyor.” diye sitem edenlere; testi kırıldıktan sonra eleştirsek ne olacak, demek doğru olacaktır sanırım. Düşünün ki; bir kuaföre gidiyorsunuz, acemi usta saçınızı, bıyığınız...
 • Şundan Bundan

  15 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Sineğin Kanadından Otogardaki Belediyemiz Gıda Şirketine ait ücretsi konakladığım otoparkın çıkış noktasına geldiğimde her zamankinden farklı bir olgu gerçekleşti. Çıkışa izin veren bariyer açılmadı ama , onu idare eden emekçi kardeşim üzgün ve telaşla yanıma geldi: “Ağabey sana çok önemli bir haberim olacak, senin basın kartın iptal edilerek otopark konaklamasında geçersize aktarıldı.” Anladım. Borcumu sordum . 6 lira dedi hemen ödedim O emekçiyi gerçekten çok üzgün gördüm. Emekçi kardeşim biraz kendine gelince lafın gerisini söyleyebil...
 • “Bildiğini Bilme, Bilmediğini Bil”

  14 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Ne kadar eğitimli olursak olalım bir yanımız halen ilkel. Zaman zaman, toplumsal olaylarda şiddet gösterenlere veya iktidara karşı yapılan eylemlerde “Şunlardan iki tanesini sallandıracaksın, bak o zaman bir daha yapabiliyorlar mı?” sözleri bir çoğumuza yabancı değildir. Sallandırdılar, sallandık, konu hiç bitmedi. Gücü kendisinde görenler, her türlü yaptırımı sonsuz olarak görmekte. Kaçak yapılaşmada uygulanan ilkel yöntemle, nereye varacak sınız? Bodrum’da kaçak yapılaşmayı önlemek için yapılmak istenen, güç gösterisinden öte git...