logo

Yol ve Yoldaş


Fikret Karataş
aslanbeg01@hotmail.com

İş başına gelişinden bu yana Bodrum Belediye Başkanını dikkat ve önemle izliyorum. Doğruyu söylemek gerekirse bu güne değin kafamda net bir düşünce oluşmadı.  Şimdiye dek “cek”, “ ceğiz le sonlanan anlatımları muhatabı olduk.  Elbette böyle geçirilen gönler önemli bir kayıp olarak değerlendirilmeli. Bodrumumuzun zaman yitirme hakkı ve lüksü olamaz.

Şimdi çok elzem ve tutarlı , önemli ve yaşamsal bir konu gündeme getirili.  Aslında erken ve a la minüt bir davranış  ne yapılmak istenen hiç değilse açıklanmış oldu.  Çünkü hareketin hiçbir ön hazırlığının olmamışa benziyor.  İlerde olabilecek başarısızlığa kapı aralama şeklinde  , anlatımların her cümlesi soru işaretiyle sonlanmamalı.

“Bazı telefonlar gelmeye başladı ama dik durmaya devam edeceğiz.” Lafının içeriği halka açıklanmalı diyoruz. Kim bu telefon edenler?… İstemleri ve karşılığında verecekleri ödün nedir.?

Bodrum’da yıkıma başlamak bir DEVRİM niteliğindedir. Devrim salt rejim değiştirmek değildir elbet. “Devrim, bir duruştan başka bir duruşa geçiş evrim. Dönüşüm toplumsal değişimlerin insan iradesiyle hızlandırılması .” demektir. Yani bir değişim ve dönüşüme doğru yola çıkıldığına göre , yapılan eylem ve çalışmaların en azından başlangıç olarak değerlendirilmesi düşünülebilir.  Ancak devrimlerin de kendine özgü kural ve halleri vardır. Başarı şansı zorlandıkça, veya olumsuzlaştıkça devrim siyaseten kalkışanı ve eyleme girişenleri yıpratmaya , çabucak eksiltmeyi gündeme getirir.

Devrimin en önemli özelliklerinden biri de kadrosudur. Lider ne derse desin, neye kalkışırsa kalkışsın kadronun içi boş  ve aynı şeyler düşünülmüyorsa   yapmaya kalkışanların  karşıt aramasına gerek yoktur.  Darbe içinden gelir.

Başkan bu hareketi gündeme getirdiğinde ön hazırlıkların  ne olması gerektiğini , hareketin program ve projesini tam olgunlaştırmamışa benziyor.  Kimdir bu aşamada karşı çıkanlar . Halkın bilgilendirilmesi gerekir. Bu aşamada karnından konuşma asla düşünülemez, yer bulmamalı.

Bize göre karşıtlar iki bölümdür.  1- halkımız, 2- Rantiyeler (kompradorlar. Mülti milyonerler, siyasal ağırlığını ana mal olarak kullananlar ağa babalar ve benzerleri.)

Kaçak bir bakıma hak gaspını   anlatır.  Halk,imar mevzuatının mağduru haline  getiriler ile elinden  hakkının gasp edilmesi  ve  gerçek hak sahibi olanları  anlatır.  Bunlarla yapılacak  anlaşmalara  sadakat gösterenlerdir.  Bunların tehdit ve baskıyla ilgisi olamaz.

Ancak iki numara verdiklerimiz, bir bedel (ekonomik siyasal ve dayılık)  ödeyenlerce  baskının, ve diğer tehdit ve  aykırılıların gündemlerinde, ajandalarında kayıtlıdır.

Sayın Başkanın:

Yoldaşları kimdir, Atamaları ne zaman gerçekleştirilmiştir.  Mesleki yeterlilikleri ne düzeydedir. Önceki dönemde bu konu konudaki etkinlikleri nedir. Önceki dönemde imarla ilgili önemli karar sahibi olmuşlarsa neler yapmışlar veya yanlışa karşı çıkmışlardır?…

Halk, yani Bodrum’un gerçek sahipleri neler düşünüyor, ne yapabilecektir.

Devrimlerin varoşlarda başladığı bu işin erbaplarınca çok net anlatılır. Olgunlaştıkça merkeze yönelir ve merkezde olgunlaşarak zirveye ulaşır.  Bu olayın da varoşlardan başladığı görülmektedir.Ancak ağababalar telefonla, aracı eliyle  tehditlerde bulunurken ve onlara  yönelik yapmaya kalkışılırken  mağdurları oynaması, devrimin veya hareketin sulandırılması gündeme gelir.

CHP bu seçimde azınlığa düşmüştür. Bu duruma neden olanların yandaşlarından bu gün hala görev alıyorsa bu bir düşkünlüğün (zaaf) başlangıçta olayı sakatlaması demektir.

Alınan%45 oyun önümüzdeki dönemlerde  ne hale gelebileceğidir. Elbette %45, %55 ten küçüktür.

Bizim bu duruma olumlu bir hareket diyebilmemiz için saydam görüntünün sürekliliğine bağlıdır. Şu aşamada hareketin merkeze  çekilmesi, imar planları ve halkın hakkına saldırılırken  yıkımın , yani başlanılan hareketin konusu olmalıdır.aksi halde Güvercinlik’te ki spekülasyon ve bilgi eksikliğiyle yola çıkanlar , mağdur  yaratan olarak değerlendirilir. , Mağdur olan insanlar Bodrum’u sömürenler , yani kaşıt olduklarının yanında yer alabilir.

Şimdi halk merak ediyor. Yoldaşlar kadrosunda önceden kaçak yapılara el altından olur veren, teşvik eden var mıdır?…

Doğrusu ben de çok merak ediyorum… açıklama bekleniyor, bekliyoruz!…

Sayın başkan bu işi başlattın , saydamlığı hep gündemde tut, Alkışlayalım seni…. Hadi dendi gari….

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Vesaik.

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Türkiye S400 leri satın aldı ve ilk parti geldi,ve gelmeye devam ediyor.Bu bütün Dünya ya hükmetmek için uğraşan  USA ya ve nato ya ciddi bir tokattır.Erdoğan a nasip oldu. Ecevit te Kıbrıs' a çıktı kara oğlan oldu. Erbakan olmasa idi çıkacakmıydı,buda soru işaretidir.O zamandan bu zamana bizi seven allahın hiç bir memleketi bunu tanımadı.Pakistan ve bengladeş tanımıştı onlarda baskılardan dolayı vaz geçtiler.Orada haklarımızı koruyor ve enerji arıyoruz.Yılmayacağız. Şimdi ne olacak.Hep beraber göreceğiz.Şunu Devlet olarak kavramak zorun...
 • Helal olsun Başkan Aras…

  13 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz günlerde, Bodrum Antik Tiyatro'da Belediye meclisi toplantısı yapıldı. "Bodrum’da bir ilk" olarak duyuruldu. Çok sevindik elbette, nede olsa demokrasinin çıktığı bu topraklarda eskiden halk meclisi olarak kullanılan bu yapının, birazda gerçek anlamda kullanılması gerekiyordu. Bu toplantıyı akıl eden, üstün yetenekli kişilere teşekkür etmemiz gerekir. İyiki varlar, yoksa nasıl yaşayacaktık böyle bir nostaljiyi. Her başkana nasip olmuyor bu duyguları yaşamak. Belediye Başkanımız Ahmet Aras, bu duyguları yaşadı ve yaşattı bizlere...
 • Bodrum İşgal Altında…

  11 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Sapla samanı karıştırmamak lazım. Bazen yazılarıma sosyal medyadan dokundurma yapıp, pozitif olmam konusunda öneride bulunanlar oluyor. Ne yapalım yani, tecavüz kaçınılmazsa zevk mi alalım? Tecavüz ister bedeninize olsun, ister hak ve özgürlüklerinize olsun karşı durmak gerekiyor ki, bu ister aile içinden gelsin, ister dışından. Tecavüzcünüze kendinizi bırakıp "ne var canım ihtiyaçtan yapıyor, aslında kötü bir niyeti yok" demek, tecavüzcüyü teşvik etmek anlamına gelir. Diğer yandan; kendi dışınızda kişilerin haksızlığa maruz kalmasına...
 • Muğlalı Dolmuşa-Dolduruşa Gelmez…

  07 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  31 Mart yerel seçimlerinde Muğla özel bir önem ve hedef olmuştu. Çok yönlü siyasi manevra, Osman Gürün'e kaybettirme üzerinden ince ince hayata geçirildi. Seçim bu yönüyle Muğla özelinde Osman Gürün ve diğerleri arasında geçti gibi... "Bu defa kesin" beklentisi içersinde olan diğerleri cephesinde ciddi bir siyasi hazım sorunu yaratmıştır 31 Mart sonuçları. Hazımsızlığın yarattığı sendrom 31 Mart sonrasına katmerlenerek sarktı. , Büyük Şehir yönetemiyor feryat figanı esasen Karabağlar Yaylası'nın rüzgarlarının boşluğunda sallanmaktaydı. Bu y...

gaziantep escort