logo

Yol ve Yoldaş


Fikret Karataş
aslanbeg01@hotmail.com

İş başına gelişinden bu yana Bodrum Belediye Başkanını dikkat ve önemle izliyorum. Doğruyu söylemek gerekirse bu güne değin kafamda net bir düşünce oluşmadı.  Şimdiye dek “cek”, “ ceğiz le sonlanan anlatımları muhatabı olduk.  Elbette böyle geçirilen gönler önemli bir kayıp olarak değerlendirilmeli. Bodrumumuzun zaman yitirme hakkı ve lüksü olamaz.

Şimdi çok elzem ve tutarlı , önemli ve yaşamsal bir konu gündeme getirili.  Aslında erken ve a la minüt bir davranış  ne yapılmak istenen hiç değilse açıklanmış oldu.  Çünkü hareketin hiçbir ön hazırlığının olmamışa benziyor.  İlerde olabilecek başarısızlığa kapı aralama şeklinde  , anlatımların her cümlesi soru işaretiyle sonlanmamalı.

“Bazı telefonlar gelmeye başladı ama dik durmaya devam edeceğiz.” Lafının içeriği halka açıklanmalı diyoruz. Kim bu telefon edenler?… İstemleri ve karşılığında verecekleri ödün nedir.?

Bodrum’da yıkıma başlamak bir DEVRİM niteliğindedir. Devrim salt rejim değiştirmek değildir elbet. “Devrim, bir duruştan başka bir duruşa geçiş evrim. Dönüşüm toplumsal değişimlerin insan iradesiyle hızlandırılması .” demektir. Yani bir değişim ve dönüşüme doğru yola çıkıldığına göre , yapılan eylem ve çalışmaların en azından başlangıç olarak değerlendirilmesi düşünülebilir.  Ancak devrimlerin de kendine özgü kural ve halleri vardır. Başarı şansı zorlandıkça, veya olumsuzlaştıkça devrim siyaseten kalkışanı ve eyleme girişenleri yıpratmaya , çabucak eksiltmeyi gündeme getirir.

Devrimin en önemli özelliklerinden biri de kadrosudur. Lider ne derse desin, neye kalkışırsa kalkışsın kadronun içi boş  ve aynı şeyler düşünülmüyorsa   yapmaya kalkışanların  karşıt aramasına gerek yoktur.  Darbe içinden gelir.

Başkan bu hareketi gündeme getirdiğinde ön hazırlıkların  ne olması gerektiğini , hareketin program ve projesini tam olgunlaştırmamışa benziyor.  Kimdir bu aşamada karşı çıkanlar . Halkın bilgilendirilmesi gerekir. Bu aşamada karnından konuşma asla düşünülemez, yer bulmamalı.

Bize göre karşıtlar iki bölümdür.  1- halkımız, 2- Rantiyeler (kompradorlar. Mülti milyonerler, siyasal ağırlığını ana mal olarak kullananlar ağa babalar ve benzerleri.)

Kaçak bir bakıma hak gaspını   anlatır.  Halk,imar mevzuatının mağduru haline  getiriler ile elinden  hakkının gasp edilmesi  ve  gerçek hak sahibi olanları  anlatır.  Bunlarla yapılacak  anlaşmalara  sadakat gösterenlerdir.  Bunların tehdit ve baskıyla ilgisi olamaz.

Ancak iki numara verdiklerimiz, bir bedel (ekonomik siyasal ve dayılık)  ödeyenlerce  baskının, ve diğer tehdit ve  aykırılıların gündemlerinde, ajandalarında kayıtlıdır.

Sayın Başkanın:

Yoldaşları kimdir, Atamaları ne zaman gerçekleştirilmiştir.  Mesleki yeterlilikleri ne düzeydedir. Önceki dönemde bu konu konudaki etkinlikleri nedir. Önceki dönemde imarla ilgili önemli karar sahibi olmuşlarsa neler yapmışlar veya yanlışa karşı çıkmışlardır?…

Halk, yani Bodrum’un gerçek sahipleri neler düşünüyor, ne yapabilecektir.

Devrimlerin varoşlarda başladığı bu işin erbaplarınca çok net anlatılır. Olgunlaştıkça merkeze yönelir ve merkezde olgunlaşarak zirveye ulaşır.  Bu olayın da varoşlardan başladığı görülmektedir.Ancak ağababalar telefonla, aracı eliyle  tehditlerde bulunurken ve onlara  yönelik yapmaya kalkışılırken  mağdurları oynaması, devrimin veya hareketin sulandırılması gündeme gelir.

CHP bu seçimde azınlığa düşmüştür. Bu duruma neden olanların yandaşlarından bu gün hala görev alıyorsa bu bir düşkünlüğün (zaaf) başlangıçta olayı sakatlaması demektir.

Alınan%45 oyun önümüzdeki dönemlerde  ne hale gelebileceğidir. Elbette %45, %55 ten küçüktür.

Bizim bu duruma olumlu bir hareket diyebilmemiz için saydam görüntünün sürekliliğine bağlıdır. Şu aşamada hareketin merkeze  çekilmesi, imar planları ve halkın hakkına saldırılırken  yıkımın , yani başlanılan hareketin konusu olmalıdır.aksi halde Güvercinlik’te ki spekülasyon ve bilgi eksikliğiyle yola çıkanlar , mağdur  yaratan olarak değerlendirilir. , Mağdur olan insanlar Bodrum’u sömürenler , yani kaşıt olduklarının yanında yer alabilir.

Şimdi halk merak ediyor. Yoldaşlar kadrosunda önceden kaçak yapılara el altından olur veren, teşvik eden var mıdır?…

Doğrusu ben de çok merak ediyorum… açıklama bekleniyor, bekliyoruz!…

Sayın başkan bu işi başlattın , saydamlığı hep gündemde tut, Alkışlayalım seni…. Hadi dendi gari….

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bu gün 19 Mayıs 2019

  19 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Atatürk ün Samsun a çıkışının Yüzüncü yıl dönümü.Çok az insan bu kadar zaman yaşıyor.Bir yüz yıl geçti.Anamla Babamın evlilik resmine bakıyorum ve o zamanla gurur duyuyorum.Bir yüz yıl içinde bana,çeyrek asırdan az bir zaman var. Allah nasip ederse görürüm.Etmese de yine şükür olsun iyisi ile kötüsü ile bu günlere geldim ve Bu üç çeyrek asırda bir kitaba konu olacak kadar çok şeyler yaşadım. Hayatımın son on sekiz senesini Türkiye de Bodrum da yaşıyorum. Bodrum kozmopolit bir sahil şehri. CHP'nin de kalesi gibi. Bu şehri CHP li beled...
 • Kimin Ne Kazancı Olabilir ki !

  18 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Her birey yaşadığı alanda olup bitenleri eleştirme hakkına sahiptir. Yapılan eleştirileri, karalama olarak değerlendirmek, eleştiriyi yapanları baskılamak anlamına gelir. Yazılanları enine boyuna düşünmeden, kanun, yönetmelik bilmeden eleştirinin ötesinde, suçlamak yanlıştır. “Görev süresi henüz iki ayı doldurmamış bir belediye başkanını eleştirmek de neyin nesi oluyor.” diye sitem edenlere; testi kırıldıktan sonra eleştirsek ne olacak, demek doğru olacaktır sanırım. Düşünün ki; bir kuaföre gidiyorsunuz, acemi usta saçınızı, bıyığınız...
 • Şundan Bundan

  15 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Sineğin Kanadından Otogardaki Belediyemiz Gıda Şirketine ait ücretsi konakladığım otoparkın çıkış noktasına geldiğimde her zamankinden farklı bir olgu gerçekleşti. Çıkışa izin veren bariyer açılmadı ama , onu idare eden emekçi kardeşim üzgün ve telaşla yanıma geldi: “Ağabey sana çok önemli bir haberim olacak, senin basın kartın iptal edilerek otopark konaklamasında geçersize aktarıldı.” Anladım. Borcumu sordum . 6 lira dedi hemen ödedim O emekçiyi gerçekten çok üzgün gördüm. Emekçi kardeşim biraz kendine gelince lafın gerisini söyleyebil...
 • “Bildiğini Bilme, Bilmediğini Bil”

  14 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Ne kadar eğitimli olursak olalım bir yanımız halen ilkel. Zaman zaman, toplumsal olaylarda şiddet gösterenlere veya iktidara karşı yapılan eylemlerde “Şunlardan iki tanesini sallandıracaksın, bak o zaman bir daha yapabiliyorlar mı?” sözleri bir çoğumuza yabancı değildir. Sallandırdılar, sallandık, konu hiç bitmedi. Gücü kendisinde görenler, her türlü yaptırımı sonsuz olarak görmekte. Kaçak yapılaşmada uygulanan ilkel yöntemle, nereye varacak sınız? Bodrum’da kaçak yapılaşmayı önlemek için yapılmak istenen, güç gösterisinden öte git...