Bodrum Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bodrum 34°C
Parçalı Bulutlu

  Yüz Yüze Eğitim Bir Yıl Ertelenmeli

  29.08.2020
  A+
  A-

  Okulların açılmasına bir aydan az bir zaman kalmışken,yetkililer bu konuda enine boyuna konuyu tartışmalı,yeni sağlıklı,insanı yaşatmaya yönelik kararlar almalıdır.

  Bodrum’da ve ülkede pozitif vakalar çığ gibi büyürken okulların açılması ölüme davetiye çıkarmaktır.40 yıla yakın bir zaman öğretmenlik yaptım.Okulları,yönetilme biçimlerini ve prosedürleri çok iyi bilirim.İlk zamanlar alınan sıkı önlemler,zamanla gevşetilir,esnetilir,bize bir şey olmaz moduna girilir.

  O nedenle kesinlikle bu yıl okullar açılmamalıdır. eğitim bir yıl dondurulmalıdır.Ancak uzaktan yapılan eğitim-öğretimden de tüm öğrencilerin yararlanabileceği ağ,sistem,teknik donanım her öğrenciye mutlaka sağlanmalıdır.Ezber yöntemi değil de çağdaş öğrenmeyi öğretme metoduyla çocuklarımızı öğretiyor olsaydık;hiçbir sorun yaşamazdık.

  Öğrenmeyi öğrenme sisteminde öğrenci kaynakları kendisi edinir öğrenmesine,yetişmesine gerekeni o kaynaktan alır.Ezber sistem de de mutlaka bir ezberletici,kontrol edici beklenir ve ona göre sağlıksız bir öğrenme ortamı oluşur.

  Gelişmiş ülkelerdeki çocuklarla bizim çocuklarımız arasındaki en büyük uçurum ve eğitim-öğretim kalitesizliğini hazırlayan bu iki sistemden kötüsünün seçilmiş olmasıdır.Bazı çocuklar fiziksel olarak güçlü,bazıları da zayıftır.Bu yanlış kararda ısrar edersek bu zayıf,hastalıklı,dayanıksız çocuklarımızı bile bile ölüme götürürüz.

  Okuldan eve Virüs taşıyan öğrenciler ana-baba;dede-nine ölümlerine de sebep olabilirler.Çok zor değil önce oturulup sağlıklı,sağlıkla ilgili radikal bir karar alınacak.Sonrada tüm öğrencileri kapsayan teknik donanımı yüksek,ulaşımı kolay bir eğitim-öğretim ağı kurulacak.

  TRT’ NİN BİLMEM KAÇ TANE İŞE YARAMAZ KANALI VAR ONLAR BİR YIL SÜREYLE RAHATLIKLA EĞİTİMİN HİZMETİNE SUNULABİLİR.

  ÖĞRETMENLER DE OKULLARINDA GÜN BOYU ÖĞRENCİLERDEN GELEN SORU VE SORUNLARI ÇÖZÜMLEMEK İÇİN BİLGİSAYARLARININ BAŞINDA,AKILLI TELEFONLARININ BAŞINDA BEKLETİLİR,SORUN DA KENDİLİĞİNDEN ÇÖZÜLMÜŞ OLUR.TESTİ KIRILMADAN UMARIM DURUMUN VAHAMETİ ANLAŞILIR.

  Çocuklar ve gençler ülkemizin,dünyamızın umudu,geleceğimizin teminatı,ülkenin,dünyanın beklenen korucuları ve kurtarıcılarıdır. Onları korumak kollamak yalnızca ailelerin sorumluluğuna asla bırakılamaz.Onları bizim eşi benzeri olmayan hazinelerimizdir. Çocukları, gençleri korumak yönetimlerin,tüm ülke fertlerinin görev ve sorumluluğundadır.

  Gereken özen ve önem VERİLEREK HAZİNELERİMİZ KORUNMASI İÇİN NE GEREKİYORSA VAKİT GEÇİRİLMEDEN YERİNE GETİRİLMELİDİR.

  Bodrum Haber