logo

Zorunlu Kentsel Dönüşüm Başlayacak

Kentsel dönüşümün aksayan noktaları için kanun teklifi üzerinde çalışıldığını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; kentsel dönüşümden, 2B alanlarına, mülkiyet sorunundan yarım kalan inşaatlara kadar pek çok alanda yeni bir döneme girildiğini belirtti. 

Acil Durumlarda Zorunlu Dönüşüm

Hürriyet’ten Gülistan Alagöz’e konuşan Bakan Kurum, “Kendiliğinden çöken veya zeminin kayması, heyelan, yangın gibi afetler veya patlama gibi olaylar neticesinde ağır hasar gören yapıların bulunduğu alanlara dair köklü bir çözüm getiriyoruz. Buralarda dönüşüm uygulamalarımızı maliklerin muvafakati aranmaksızın Bakanlığımızca resen yapacağız. Bu alanlarda daha önce imzalanmış olan sözleşmeler de feshedilecek. Vatandaşa ‘evi boşaltmak zorundasın, al taşınma yardımın ve kira yardımın’ diyerek sürece başlayacağız. Can riski olan yerde bekleme şansımız yok. Yeni ev yapılınca tapusunu alırken de borçlu mu alacaklı mı hesaplanacak. Mülkiyet hakkı ve mülkiyetin değeri göz ardı edilmeyecek” dedi.

Kamu Devreye Girecek

Yarım bırakılan inşaatlar için önemli bir düzenleme yapıldığını belirten Bakan Kurum, “Maliklerce anlaşma sağlanmasından sonra bir yıl içinde yeni yapının yapım işine başlanılmadığı durumlar var. Ya da yapım işi belirli bir seviyede durdurulmuş ve en az altı aydır inşai faaliyete devam edilmiyor. Bu durumlarda, sözleşmelerin feshi için maliklerin en az üçte iki çoğunluğu ile karar alınabilecek. Önce bakanlık müteahhit firmayı uyaracak, işine başla diyerek 30 gün süre verecek. İhtara rağmen başlamazsa sözleşmeler resen fesh edilecek. Sözleşme iptal edildikten sonra kimse vatandaştan kira yardımını geri isteyemeyecek” dedi. Peki vatandaş sözleşmeyi fesh ettikten sonra ne olacak? Bakan Kurum bu noktada vatandaşın müteahhitten aldığı teminat varsa bunu da kullanarak yeni bir anlaşma sürecine başlayacağını söyledi.

2B Sorunu Ne Olacak?

2B taşınmazlarında kimi zaman kayıtlı malik ve kullanıcının başka kişiler olduğunu belirten Bakan Kurum, “Hakkından yararlanamayanlar mağduriyet yaşıyor. Bu vatandaşlarımızın; 31 Aralık 2020 tarihine kadar başvuruda bulunmaları halinde, eş değer 2B arazisi vererek mağduriyetlerini gideriyoruz” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?

BENZER HABERLER

İlginizi Çekebilir
Led Ekran Çeşitleri Nelerdir?

Led Ekran Çeşitleri Nelerdir?

İlginizi Çekebilir
Bodrum Havuz Kimyasalları

Bodrum Havuz Kimyasalları

İlginizi Çekebilir
En Uygun Bodrum Otobüs Bileti

En Uygun Bodrum Otobüs Bileti

gaziantep escort