logo

Züğürt Tesellisi…


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Akçeli işler, hep bizi bekler, diye sokakta dolaşanları şimdilik bir kenara bırakıp, yeni konular açmalı. Akçeli işlere dönmeyeceğim çıkarılmasın sözlerimden. Bermuda şeytan üçgeni, Belediye, müteahhit, müteahhidin yapı denetim firması, aracı kurumlar, ihaleli , ihalesiz işler konularına geleceğim.

Danışmanlar, danışılmayanlar, yasal olmayan yapı ruhsatları, neler neler, zamanımız var konumuz bol. Başkanını koruyanlar, korumayanlar, imardan anlamayıp her şeyi kendi yetkilerindeyken Bakanlığa soranlar.

Başkan Kocadon  yol tuttu Muğla’ya.

Bu yol, Bodrum’dan kaçışın hikayesi olarak not düşecek tarihe. Adama demezler mi “Bodrum’u hallettin sıra Muğla’ya mı geldi?” diye. Denize baktığı için ufku genişmiş, ufuk bakılan yerde değil, görülebilen yerdedir. Nereye bakarsanız bakın, ufkunuz algıladığınız kadardır.

Hepimizin bildiği gibi yerel seçimlere yedi aydan çok, sekiz aydan az kaldı, Kocadon Bodrum’dan aday olsaydı seçmenin karşısına geçip ne diyecekti?

Tahmin ediyorum ne diyeceğini, “Cumhurbaşkanı yatın yuvarlanın dedi, bizde yattık yuvarlandık.” Başkanlık sistemi ve Ak Parti Genel Başkanına övgüler yağdırmasının nedeni bu olmalı.

Soracak halk, “2014 te ne vaat ettin, ne yaptın?” Bunların içerisinden bir tekini yaptı, neydi o vaat “Sallansın Bodrum Kocadon la” sallandı mı, sallandı. Bodrum yarımadası güneyden kuzeye, doğudan batıya iş makinalarıyla sallandı, kazılmayan yer bırakılmadı.

Acı ama gerçek…

Neden Büyükşehir Belediye Başkanı olmak istiyor? Tüm yetki Büyükşehir Belediyesi’ndeymiş, yapması gerekenleri yapamıyormuş, Osman Gürün tüm işlere taş koyuyormuş.

Ne dedi seçimde “Hem Muğla, hem de Bodrum Belediye Başkanı CHP den olursa daha iyi hizmet yaparız.” peki neden yapmadınız. Zafer sarhoşluğu, halen büyük, küçük belediye başkanları olarak ayılmış değilsiniz, erkanınızla birlikte.. Ayılmaya da niyetiniz yok

Sizinki kör dövüşü.

Her yapılmayanın sorumlusu, Osman Gürün olamaz. Büyükşehir Belediyesinin yetki alanında olan en büyük konu nedir? RANT, yani imar planları. Konu bu kadar basit. Ulaşım, otopark, gayrimenkuller işin tali konuları, ama onlarda ayrı bir rant kapısı.

Her ne kadar Osman Gürün, fani olarak günahsız değilse de, ilçe belediyesi olarak kendi yetki alanınızda olup ta, yapmadığınız işlerin faturasını Büyükşehir Belediyesine kesip, halkı yanlış bilgilendirdiniz.

Çok bilmiş bazıları, ”Ya olur mu alt yapı, üst yapı, yani; su, kanalizasyon. Trafik, liman gibi konularda büyükşehrin konusu, bu bilmiyor anlatıyor.” ahkamını kesebilir. Önce imarı halledelim sonra geliriz o konulara.

Züğürt tesellisi…

Ne yaptığınızı bilmez ve başarısız olursanız, mazeret arar durursunuz. Gündemimizde olan bir çıkmazı anlatayım size. Sonucunu merakla bekleyenler hayal kırıklığına uğrayabilirler, fakat durum bu halde.

Bodrum Belediyesi tarafından, Müsgebi, Yahşi, Gürece, Yaka, Bitez, Konacık, ve Çırkan Mahalleleri 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 lik uygulama Revizyon ve İlave İmar Planı hazırlanıyor.

Planların hazırlanması ve henüz onaylanmama süreci yılan hikayesi gibi….

Büyükşehir Belediyesi den planın geçmeyeceği varsayımıyla ,BŞ Belediyesi’ ni  devreden çıkarılma operasyonu başlatılıyor. Planı yapan kişiye ve Bodrum Belediyesi’ne, Büyükşehir Belediyesi tepkiliymiş.

Devletin, milletin işini yapıyorsunuz, aranızdaki platonik aşk hikayeleri bizi ilgilendirmez de neyse, 644 sayılı KHK nin 13/A nın C bendi , dayanak gösterilerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderiliyor. Doğal olarak, Bakanlık bu manevrayı yemiyor ve Büyükşehir Belediyesine gönderilmesi gerektiğini bildiriyor.

Başarısız girişimin mimarı; Bodrum Belediyesi’ne imar konularında danışmanlık yapıp, imar ihaleleri alan, hızını alamayıp temel atma törenlerine dahi katılan Emine Semra Kutluay. Medarı iftarımızdır kendisi. Allah başımızdan eksik etmesin.

İş olsaydı, kahraman ilan eder, ne kadar becerikli derdik, beceremedi lakin; okuldaşı imar komisyon başkanı bu işin neresinde? Her komisyona gelen planı büyük bir gayretle onaylayıp, meclise gönderiyor anlaşılır gibi değil. Plandan anlamıyorsunuz onu anladık, yol yordamda mı bilmiyorsunuz?

Her konu meclise geldiğinde, anlayıp dinlemeden “Evet” ci CHP li meclis üyeleri, bu konu gelip gittikçe hep “evet” dediler ve yarışmayı kaybettiler. Bağımsız meclis üyeleri “Hayır” ,bağımsız imar komisyonu üyesi ise “Çekimserim.” dedi.

Lakin;

Gel gelelim BŞ Belediyesi’ne, konuyu anlamamış olacaklar ki, Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu ve acar imar müdür vekilimiz konuyu bizzat yerinde anlatmaya gitti. Anlatamadılar sanırım, konu ortada duruyor. Soranlara “Planlar BŞB sinde, onay bekliyor, işimizi geciktiriyorlar.” serzenişinde bulunsalar da beyhude ;

Bakın ne diyor Muğla Büyükşehir Belediyesi

“İlimiz, Bodrum İlçesi, Müsgebi, Yahşi, Gürece, Yaka, Bitez, Konacık, ve Çırkan Mahalleleri 1/5000 ölçekli Nazım Revizyon ve İlave İmar Planı teklifine
yönelik bilgi talep edilmiştir.

Dosyasına ilişkin yapılan incelemede; 09.03.2018 tarih 14057/40797 sayı ile
Başkanlığımız evrağına kayıtlı, 3804/5332 sayılı Bodrum Belediye Başkanlığı yazısı ile Belediye Başkanlığımıza bahse konu plan teklifinin iletilmesi üzerine 1/5000 ölçekli Nazım Revizyon ve İlave İmar Planı teklif dosyası genelinde idaremizce saptanan eksiklikler 09.04.2018 tarih E.2111/9092 sayılı ve 07.06.2018 tarih ve E.3401/14434 sayılı yazılarımız ile Bodrum Belediye Başkanlığına iletilmiştir”

Belgenin Tamamı için yazının üstüne tıklayınız

Yarın Kocadon çıkıp  “Beni yanımdakiler kandırmış, Allah beni affetsin.” Der ise şaşmayın.

Basiretli bir siyasetçi, nereye adaysa, aday oldu görevle ilgili kanun ve yönetmelikleri iyi bilmek zorundadır. Bilerek ve isteyerek, aday olduğu yere seçildi ise başarısızlığına bahane bulmamalı, bulduğu her bahane “Züğürt tesellisi” olmaktan öteye gitmez.

Yarın, Büyükşehir Belediye Başkanı olursa, başarısızlıklarına bahane olarak ilçe belediyelerini, Bakanlıklarımı gösterecek.

Ne demiştik “Yeni gelin oynamayı bilmeyince, yerim dar dermiş”  

Soruyorum size…

Bodrum’a faydası olmayanın, Muğla Büyükşehir’e ne faydası olur?

 

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “Bodrum’un Delisi”

  30 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Sözcü Gazetesi, birkaç gün önce Başkan Aras’ın önceki söylemlerini derlemiş, yeni bir habermiş gibi tekrar yayınlamış. Haberin başlığı “Bodrum’a bir deli lazımdı, o da geldi”. Eyvallah hoş geldi sefa geldi. Deli olduğunuzda cezai ehliyetiniz yok demektir. Her türlü kuralsızlığı kendinize kural edinebilirsiniz. Bir standardı olmadığına göre, bu durumda “delidir ne yapsa yeridir” kuralı geçerli olacaktır sanırım. “El deliye, biz akıllıya hasret” diyerek ,sitem edebiliriz. Delilik iyi bir şey midir ki koskoca Belediye Başkanı, Bodru...
 • Bodrum Kent Konseyi

  23 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum gibi rantın yüksek olduğunu yerlerde, adınız çıkmadan, iş takip ederek kazanç sağlamanın yollarından bir tanesi belediyeye yakın olmaktan geçiyor. İş takip etmenin iki yolu var. Ya belediyenin dışında olacaksınız, yada içerisinde. Dışında iseniz; belirli dernek ve kuruluşlarda aktif rol alacaksınız. Belediyenin içerisinde olarak iş takip etmenin en etkili yolu, belediye meclis üyesi olmaktan geçmektedir. Bugünkü konumuz belediye meclis üyeliği değil. Diğer bir yöntem ise ne içinde olacaksınız belediyenin, nede dışında. Ne dışın...
 • Penceremin Altındaki Balıkçılar

  22 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  37 yıl önce Kumbahçe Mahallesindeki Cevri Hasan Kaptanın evinde oturmak, bugün ve yarın Bodrum’da ayrıcalıklı yaşamakla eş anlamlıdır. Günümüzde bu değerlendirme geçerliliğini yitirmiş sayılabilir. Evin, yanı-yönü, üstü-altı, önü-akası ticari amaçla kullanılıp değerlendiriliyor da ondan yitirdi. Ev yerinde duruyor. Önemli ölçüde çarpıtılıp yamuklaştırılsa da iskelet sağlam özgün yapı hakkında fikir verecek görüntüler de var. Eski sessizliği, estetiği yok artık. Geride gelmez. Kaptan köşkü gibiydi. Görüş açısı 180 dereceyi aşıyord...
 • Bu gün 19 Mayıs 2019

  19 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Atatürk ün Samsun a çıkışının Yüzüncü yıl dönümü.Çok az insan bu kadar zaman yaşıyor.Bir yüz yıl geçti.Anamla Babamın evlilik resmine bakıyorum ve o zamanla gurur duyuyorum.Bir yüz yıl içinde bana,çeyrek asırdan az bir zaman var. Allah nasip ederse görürüm.Etmese de yine şükür olsun iyisi ile kötüsü ile bu günlere geldim ve Bu üç çeyrek asırda bir kitaba konu olacak kadar çok şeyler yaşadım. Hayatımın son on sekiz senesini Türkiye de Bodrum da yaşıyorum. Bodrum kozmopolit bir sahil şehri. CHP'nin de kalesi gibi. Bu şehri CHP li beled...