logo

Züğürt Tesellisi…


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Akçeli işler, hep bizi bekler, diye sokakta dolaşanları şimdilik bir kenara bırakıp, yeni konular açmalı. Akçeli işlere dönmeyeceğim çıkarılmasın sözlerimden. Bermuda şeytan üçgeni, Belediye, müteahhit, müteahhidin yapı denetim firması, aracı kurumlar, ihaleli , ihalesiz işler konularına geleceğim.

Danışmanlar, danışılmayanlar, yasal olmayan yapı ruhsatları, neler neler, zamanımız var konumuz bol. Başkanını koruyanlar, korumayanlar, imardan anlamayıp her şeyi kendi yetkilerindeyken Bakanlığa soranlar.

Başkan Kocadon  yol tuttu Muğla’ya.

Bu yol, Bodrum’dan kaçışın hikayesi olarak not düşecek tarihe. Adama demezler mi “Bodrum’u hallettin sıra Muğla’ya mı geldi?” diye. Denize baktığı için ufku genişmiş, ufuk bakılan yerde değil, görülebilen yerdedir. Nereye bakarsanız bakın, ufkunuz algıladığınız kadardır.

Hepimizin bildiği gibi yerel seçimlere yedi aydan çok, sekiz aydan az kaldı, Kocadon Bodrum’dan aday olsaydı seçmenin karşısına geçip ne diyecekti?

Tahmin ediyorum ne diyeceğini, “Cumhurbaşkanı yatın yuvarlanın dedi, bizde yattık yuvarlandık.” Başkanlık sistemi ve Ak Parti Genel Başkanına övgüler yağdırmasının nedeni bu olmalı.

Soracak halk, “2014 te ne vaat ettin, ne yaptın?” Bunların içerisinden bir tekini yaptı, neydi o vaat “Sallansın Bodrum Kocadon la” sallandı mı, sallandı. Bodrum yarımadası güneyden kuzeye, doğudan batıya iş makinalarıyla sallandı, kazılmayan yer bırakılmadı.

Acı ama gerçek…

Neden Büyükşehir Belediye Başkanı olmak istiyor? Tüm yetki Büyükşehir Belediyesi’ndeymiş, yapması gerekenleri yapamıyormuş, Osman Gürün tüm işlere taş koyuyormuş.

Ne dedi seçimde “Hem Muğla, hem de Bodrum Belediye Başkanı CHP den olursa daha iyi hizmet yaparız.” peki neden yapmadınız. Zafer sarhoşluğu, halen büyük, küçük belediye başkanları olarak ayılmış değilsiniz, erkanınızla birlikte.. Ayılmaya da niyetiniz yok

Sizinki kör dövüşü.

Her yapılmayanın sorumlusu, Osman Gürün olamaz. Büyükşehir Belediyesinin yetki alanında olan en büyük konu nedir? RANT, yani imar planları. Konu bu kadar basit. Ulaşım, otopark, gayrimenkuller işin tali konuları, ama onlarda ayrı bir rant kapısı.

Her ne kadar Osman Gürün, fani olarak günahsız değilse de, ilçe belediyesi olarak kendi yetki alanınızda olup ta, yapmadığınız işlerin faturasını Büyükşehir Belediyesine kesip, halkı yanlış bilgilendirdiniz.

Çok bilmiş bazıları, ”Ya olur mu alt yapı, üst yapı, yani; su, kanalizasyon. Trafik, liman gibi konularda büyükşehrin konusu, bu bilmiyor anlatıyor.” ahkamını kesebilir. Önce imarı halledelim sonra geliriz o konulara.

Züğürt tesellisi…

Ne yaptığınızı bilmez ve başarısız olursanız, mazeret arar durursunuz. Gündemimizde olan bir çıkmazı anlatayım size. Sonucunu merakla bekleyenler hayal kırıklığına uğrayabilirler, fakat durum bu halde.

Bodrum Belediyesi tarafından, Müsgebi, Yahşi, Gürece, Yaka, Bitez, Konacık, ve Çırkan Mahalleleri 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 lik uygulama Revizyon ve İlave İmar Planı hazırlanıyor.

Planların hazırlanması ve henüz onaylanmama süreci yılan hikayesi gibi….

Büyükşehir Belediyesi den planın geçmeyeceği varsayımıyla ,BŞ Belediyesi’ ni  devreden çıkarılma operasyonu başlatılıyor. Planı yapan kişiye ve Bodrum Belediyesi’ne, Büyükşehir Belediyesi tepkiliymiş.

Devletin, milletin işini yapıyorsunuz, aranızdaki platonik aşk hikayeleri bizi ilgilendirmez de neyse, 644 sayılı KHK nin 13/A nın C bendi , dayanak gösterilerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderiliyor. Doğal olarak, Bakanlık bu manevrayı yemiyor ve Büyükşehir Belediyesine gönderilmesi gerektiğini bildiriyor.

Başarısız girişimin mimarı; Bodrum Belediyesi’ne imar konularında danışmanlık yapıp, imar ihaleleri alan, hızını alamayıp temel atma törenlerine dahi katılan Emine Semra Kutluay. Medarı iftarımızdır kendisi. Allah başımızdan eksik etmesin.

İş olsaydı, kahraman ilan eder, ne kadar becerikli derdik, beceremedi lakin; okuldaşı imar komisyon başkanı bu işin neresinde? Her komisyona gelen planı büyük bir gayretle onaylayıp, meclise gönderiyor anlaşılır gibi değil. Plandan anlamıyorsunuz onu anladık, yol yordamda mı bilmiyorsunuz?

Her konu meclise geldiğinde, anlayıp dinlemeden “Evet” ci CHP li meclis üyeleri, bu konu gelip gittikçe hep “evet” dediler ve yarışmayı kaybettiler. Bağımsız meclis üyeleri “Hayır” ,bağımsız imar komisyonu üyesi ise “Çekimserim.” dedi.

Lakin;

Gel gelelim BŞ Belediyesi’ne, konuyu anlamamış olacaklar ki, Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu ve acar imar müdür vekilimiz konuyu bizzat yerinde anlatmaya gitti. Anlatamadılar sanırım, konu ortada duruyor. Soranlara “Planlar BŞB sinde, onay bekliyor, işimizi geciktiriyorlar.” serzenişinde bulunsalar da beyhude ;

Bakın ne diyor Muğla Büyükşehir Belediyesi

“İlimiz, Bodrum İlçesi, Müsgebi, Yahşi, Gürece, Yaka, Bitez, Konacık, ve Çırkan Mahalleleri 1/5000 ölçekli Nazım Revizyon ve İlave İmar Planı teklifine
yönelik bilgi talep edilmiştir.

Dosyasına ilişkin yapılan incelemede; 09.03.2018 tarih 14057/40797 sayı ile
Başkanlığımız evrağına kayıtlı, 3804/5332 sayılı Bodrum Belediye Başkanlığı yazısı ile Belediye Başkanlığımıza bahse konu plan teklifinin iletilmesi üzerine 1/5000 ölçekli Nazım Revizyon ve İlave İmar Planı teklif dosyası genelinde idaremizce saptanan eksiklikler 09.04.2018 tarih E.2111/9092 sayılı ve 07.06.2018 tarih ve E.3401/14434 sayılı yazılarımız ile Bodrum Belediye Başkanlığına iletilmiştir”

Belgenin Tamamı için yazının üstüne tıklayınız

Yarın Kocadon çıkıp  “Beni yanımdakiler kandırmış, Allah beni affetsin.” Der ise şaşmayın.

Basiretli bir siyasetçi, nereye adaysa, aday oldu görevle ilgili kanun ve yönetmelikleri iyi bilmek zorundadır. Bilerek ve isteyerek, aday olduğu yere seçildi ise başarısızlığına bahane bulmamalı, bulduğu her bahane “Züğürt tesellisi” olmaktan öteye gitmez.

Yarın, Büyükşehir Belediye Başkanı olursa, başarısızlıklarına bahane olarak ilçe belediyelerini, Bakanlıklarımı gösterecek.

Ne demiştik “Yeni gelin oynamayı bilmeyince, yerim dar dermiş”  

Soruyorum size…

Bodrum’a faydası olmayanın, Muğla Büyükşehir’e ne faydası olur?

 

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Başkan Aras’tan, Bir Yenilik…

  15 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Toplum yararına yapılan bir işi, yaptıran veya yapan kim olursa olsun desteklemek gerekir. Bodrum Belediyesinin uygulamalarını her eleştirimde, bana göre karşılık verilmemesi gereken eleştirinin de ötesinde, ipe sapa gelmez söylemlere maruz kaldım. Şaşırdım mı, elbetteki HAYIR. Yerel iktidara duygusal, veya tamamen duygusal bağlarla bağlı olanların tepki göstermesini doğal olarak kabul ediyorum. Gereğinden fazla sevinç, üzüntü, kana fazla karışmış alkol etkisi yaratır, insanlar iradesi dışında hareket ederler. İnsanın kimyasında var o...
 • “Sevgi diline ihtiyaç var”

  14 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,30 Büyükşehir Belediye Başkanı’nı Ankara’ya davet etti, haberi “kırık sandalye” olayıyla Ülke gündemimizde yer aldı. Toplantının içeriği ne olursa olsun, sandalyenin kırılmasıyla hep hatırlanacak. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’de davete katılanlar arasındaydı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan toplantıyı, mugla.bel.tr 'den yayınlattırdığı haber üzerinden yorumladı. Muğla Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesinde yer alan açıklama; “Başkan Gürün; Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayy...
 • Sayın Aras, Şimdi Tam Zamanı

  12 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Bir önceki yazım uzun ve sıkıcı gelmiş olabilir, durumun irdelenmesi, sonuçları v.s derken ipin ucu kaçabiliyor. Konu önemliydi, bu yazımda onun devamı gibi lakin, lafı uzatmayacağım. Cennet Koy’da satışı gündeme gelen, Bodrum Belediyesine ait taşınmaz. Yasal bazı gerekçelere dayanarak, "imar planı değişikliğinden kaynaklı bir durum ve önceki sahibine aslen bedelsiz dönmelidir." denilmişti, bende alınan bu karar kaosa yol açar demiştim. Mahkemelerin verdiği hükümler, her zaman adaleti sağlamaz, adalet kamu vicdanıdır. Eğer vicdanımız ...
 • LEZGİNKA

  11 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Gurbette yorgun düştüm be ceylan, Hasret tüketti bittim be ceylan. Ayna Grubu Rock stilinde aplike etmiş bu ve benzer sözleri özgün adı Lezginka olan Şeyh Şamil dedikleri ritme. Peki, o melodi nasıl oluşmuş? Serüvenini okuyalım beraber. Düzce K.K.K. Derneği Tızeğus’undan. Kuzey Kafkasya’nın dağlık bölgelerinden birinde kahraman bir delikanlı vardı, kabile reislerinden birinin kızını gördü. Beğendi, sevdi, evlenme teklifinde bulundu. Genç kız; Seni denemeliyim; bazı arzularım var, onları yaparsan razı olurum. Dedi. Delikanlı...

gaziantep escort