DOLAR
32,8197
EURO
35,6435
ALTIN
2.552,86
BIST
11.089,53
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla
Az Bulutlu
34°C
Muğla
34°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
34°C
Cuma Açık
33°C
Cumartesi Açık
35°C
Pazar Açık
36°C

Bodrum Deniz Müzesi Çocuk Resim Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı

Bodrum Deniz Müzesi Çocuk Resim Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı
A+
A-

Bodrum Belediyesi Kültür A.Ş.’ye bağlı özel müze olarak faaliyetlerine devam eden Bodrum Deniz Müzesi’nin bu yıl dördüncüsünü düzenlediği “Atatürk ve Türk Denizciliği” konulu resim yarışmasının kazananları belli oldu. 12 Haziran Pazartesi günü saat 13.00’te Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ödül töreninde başarı ödülleri sahiplerini buldu, yarışmaya özel sergi açılışı gerçekleştirildi.

Bodrum denizcilik tarihine ışık tutan 3 ana koleksiyonun bulunduğu, müzeyi etkin bir öğrenme alanı olarak görerek hafta sonu atölyeleri, projeler ve müze gezileri ile her yaştan öğrenciyi destekleyen Bodrum Deniz Müzesi, cumhuriyetimizin 100. yılına yakışan bir konu ile resim yarışmasının şartnamesini ve ödüllerini açıklamıştı. Müze, 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı resim yarışması konusunu, şartnamede alt başlıkları da belirterek “Atatürk ve Türk Denizciliği” olarak belirleyerek öğrencileri araştırmaya ve öğrenmeye teşvik etti. Başarı ödüllerini kazananlar 26 Mayıs günü müze web sitesi ve sosyal medya hesaplarından duyuruldu.

Türk Deniz Kuvvetleri, Cumhuriyet Donanması Donanmada Bulunan Gemiler, 1 Temmuz Kabotaj Bayramı, Çanakkale Deniz Zaferi, Karadeniz Vapuru Projesi, Atatürk’ün Adını Verdiği Denizaltılar, Millî Mücadele’nin Tek Deniz Savaşı ve Alemdar Gemisi, Çanakkale’yi Destanlaştıran Nusret Mayın Gemisi, Mukavemet-i Millîye Gemisi ve Dumlupınar Denizaltısı’nın Hazin Sonu konularında çalışılmış 120 resim yarışmaya başvurdu. Yarışmaya ilkokul kategorisinden 50, ortaokul kategorisinden 66, lise kategorisinden 4 resim başvurdu. Bitez Gülümser Mehmet Danacı İlkokulu, Özel Bodrum Marmara Koleji, Yalıkavak Neşe Doğan İlkokulu, Bodrum Bahçeşehir Koleji, Atatürk İlkokulu, Tepecik Demir Topal İlkokulu, Dr. Mümtaz Ataman İlkokulu, Bilnet Bodrum Kampüsü, TED Bodrum Koleji, Konacık Cahit Özvezneci İlkokulu, Profilo Marina Ortaokulu, Gümüşlük Kemal Durmaz Ortaokulu, Mahinur Cemal Uslu Ortaokulu, Cumhuriyet Ortaokulu, Muharrem Eskiyapan Ortaokulu, Bodrum Uğur Anadolu Lisesi, Bodrum Doğa Koleji ve Cumhuriyet Halk Evleri yarışmaya katılan okullar oldu.

Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Musa Köksal, Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barış Yılmaz, Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Salih Akman ve Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu’nun seçici kurulda bulunduğu çalışmaların kazananları şu şekilde:

 1. KATEGORİ (İLKOKUL) BAŞARI ÖDÜLLERİ
 • Birinci Başarı Ödülü ve Sponsoru: Kerem Yalçın – Bisiklet – Bodrum Ticaret Odası
 • İkinci Başarı Ödülü ve Sponsoru: Defne Güleryüz – Sualtı Fotoğraf Makinesi – Bodrum Deniz Ticaret Odası
 • Üçüncü Başarı Ödülü ve Sponsoru:Alex Mert Çağlayan – 1500 TL Hediye Çeki – allkaria.com
 • Mansiyon ve Sponsoru: Aras Aydın – Ressam Seti – Volkan Boya Market
 • Mansiyon ve Sponsoru: Nil Oymak – Ressam Seti – Volkan Boya Market
 • Mansiyon ve Sponsoru: Mina Derin Güzel – Ressam Seti – Volkan Boya Market
 • Mansiyon ve Sponsoru: Mehmet Demir Kaşıkara – Ressam Seti – Volkan Boya Market

Bisiklet, Bodrum Ticaret Odası; Sualtı fotoğraf makinesi, Bodrum Deniz Ticaret Odası; 1500 TL hediye çeki, allkaria.com ve ressam setleri Volkan Boya sponsorluğunda verildi.

 1. KATEGORİ (ORTAOKUL)BAŞARI ÖDÜLLERİ
 • Birinci Başarı Ödülü ve Sponsoru: Halime Su Yılmaz –Bisiklet – Bodrum Ticaret Odası
 • İkinci Başarı Ödülü ve Sponsoru: Su Aydoğan – Sualtı Fotoğraf Makinesi – Bodrum Deniz Ticaret Odası
 • Üçüncü Başarı Ödülü ve Sponsoru: – Meltem Kodal – 1500 TL Hediye Çeki – allkaria.com
 • Mansiyon ve Sponsoru: Nur Aydoğan – Tüplü Keşif Dalışı – Dive Academy
 • Mansiyon ve Sponsoru: Havin Tan – Tüplü Keşif Dalışı – Dive Academy
 • Mansiyon ve Sponsoru: Nisan Sunar– Tüplü Keşif Dalışı – Dive Academy
 • Mansiyon ve Sponsoru: Selin Çimen – Tüplü Keşif Dalışı – Dive Academy

Bisiklet, Bodrum Ticaret Odası; Sualtı fotoğraf makinesi, Bodrum Deniz Ticaret Odası; 1500 TL hediye çeki, allkaria.com ve tüplü keşif dalışları, Dive Academy sponsorluğunda verildi.

LİSE KATEGORİSİ BAŞARI ÖDÜLLERİ

 • Birinci Başarı Ödülü ve Sponsoru: Seçilememiştir.
 • İkinci Başarı Ödülü ve Sponsoru: Seçilememiştir.
 • Üçüncü Başarı Ödülü ve Sponsoru: Irmak Gököz – 1500 TL Hediye Çeki – allkaria.com
 • Mansiyon ve Sponsoru: Ela Kaya – Tüplü Keşif Dalışı – Aşkın Diving
 • Mansiyon ve Sponsoru: Efsun Arslan Tüplü Keşif Dalışı – Aegean Pro Dive Center
 • Mansiyon ve Sponsoru: Mert Mehmet Baykan Tüplü Keşif Dalışı – Aquapro Dive Center

Bisiklet, Bodrum Ticaret Odası; Sualtı fotoğraf makinesi, Bodrum Deniz Ticaret Odası; 1500 TL hediye çeki, allkaria.com ve tüplü keşif dalışları Aşkın Diving, Aquapro Dive Center, Aegean Pro Dive Centre sponsorluğunda verildi.

ÖZEL ÖDÜLLER

 • SCA Yachting Özel Ödülü: Bilge Naz Gül – 1000 TL Hediye Çeki.
 • Barbaros Yachting Özel Ödülü: Ozan İnceöz – Mavi Yolculuk

İlkokul, ortaokul ve lise kategorilerinin tümünü kapsayan özel ödüller ilkokul ve ortaokul kategorisinden yarışmaya katılan öğrencilere uygun görüldü. SCA Yachting özel ödülünü kazanan öğrenci, SCA Yachting’ın belirlemiş olduğu kitap veya oyun mağazasında hediye çekini kullanacak. Barbaros Yachting özel ödülünü kazanan öğrenci ise, Barbaros Yachting’ın belirlemiş olduğu tarihlerde mavi yolculuğa çıkacak.

Toplamda 120 çalışmanın katıldığı yarışmanın ödül töreni, 12 Haziran 2023 Pazartesi günü saat 13.00’de Herodot Kültür Merkezi’nde başladı ve sergisini açtı. Ödül törenine Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummuhan Yurt, İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Başkanı Orhan Dinç, Bodrum Ticaret Odası Meclis Başkanı İlhan Ersan, Bodrum Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Zeynep Göztepe, Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu, allkaria.com kurucusu Engin Kaplan, Volkan Boya Market sahibi Volkan Doğer, SCA Yachting sahibi Cenk Avdan, Barbaros Yachting’i temsilen Melahat Eroğlu katılım gösterdi. Sergide yarışmaya katılan tüm resimler yer aldı ve katılım gösteren her bir öğrenciye sertifikaları verildi. Ödül törenine katılım gösteremeyen öğrenciler ise sertifikalarını ve hediyelerini Bodrum Deniz Müzesinden teslim alabilecek.

Yarışmada başarı ödülü almaya hak kazanan öğrenciler, Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası, IMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi, Barbaros Yachting, SCA Yachting, Volkan Boya Market, AllKaria, Aşkın Diving, Aegean Pro Dive Center, Aquapro Dive Center ve Dive Academy sponsorluğu ile ödüllerini aldı. Ayrıca yarışmaya katılan resimler dijital olarak kataloglandı. Detaylı bilgi almak ve kataloğu incelemek isteyenler bodrumdenizmuzesi.org adlı müze web sitesini veya müze sosyal medya hesaplarını ziyaret ederek çalışmaları inceleyebilecek.

Bodrum Deniz Müzesi Hakkında:

Bodrum Belediyesine bağlı özel müze olarak faaliyet gösteren Bodrum Deniz Müzesi, Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum Belediyesinin önemli katkılarıyla 15 Ekim 2011 tarihinde ziyarete açılmış; Cevat Şakir Kabaağaçlı Özel Koleksiyonu, Geleneksel Tekne Modelleri Koleksiyonu ve 6.000’e yakın kabuğun yer aldığı Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonları ile Bodrum denizcilik tarihinin geçmişten günümüze intikal eden belgeleri, objeleri ve değerleri üzerinde deniz tarihimizi aydınlatacak bilimsel araştırmaları yaparak deniz ve denizcilik kültürüne sahip çıkmak amacıyla çalışmalarına devam etmektedir.

Müze, Bodrum ile özdeşleşmiş entelektüel yaşam ustası Halikarnas Balıkçısının albümünden seçilmiş özel fotoğraflarıyla yaşamından kareler, tarihi belgeler, kendi kaleminden yazdığı yazıları, çizdiği resimleri ve kişisel eşyaları ile kızı İsmet Kabaağaçlı ve Halikarnas Balıkçısı’nın manevi oğlunun Prof. Dr. ŞadanGökovalı’nın bağışları ile zengin bir arşive sahip. Bodrumlu sanatkâr/usta Ali Kemal Denizaslanı tarafından yapılan 48 adet geleneksel tekne modelleri müzede süngercilik, balıkçılık ve nakliyecilik koleksiyonları olarak sergilenmekte. Portal üzerinden arşivini ve koleksiyonlarını araştırmacılara ve meraklılara sunmak için faaliyetlerine ve çalışmalarına devam etmekte olup eğitim programları, çocuk atölyeleri, etkinlikler, programlar, birçok proje sahipliği ve proje ortaklığını yürütmektedir. BDM Yayınları Yayınevi olarak da çalışmalarına devam etmekte ve yayınlarını okuyucuyla buluşturmaktadır.

Daha fazla bilgi için:

Adres: Çarşı Mah. Nazım Hikmet Sokak No.4/1 

Tel.: 0 530 232 14 83

https://bodrumdenizmuzesi.org/

[email protected]