DOLAR
32,4904
EURO
34,8915
ALTIN
2.404,95
BIST
10.391,89
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla
Az Bulutlu
37°C
Muğla
37°C
Az Bulutlu
Cuma Parçalı Bulutlu
33°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
34°C
Pazar Parçalı Bulutlu
34°C
Pazartesi Açık
33°C

Bodrum Ranta Kurban Ediliyor…

velux

Bodrum Ranta Kurban Ediliyor...

Bodrum Ranta Kurban Ediliyor…

Memleket yerel seçimle uğraşırken, her parti kıyılar, zeytin alanları, çevre, imar planları üzerine nutuk ata dursun, gerçek bam başka.

Bodrum’da kıyıların, derelerin, zeytin alanlarının, doğanın nasıl korunduğunu gündem yapalım bugün.

Memleket sahipsiz…

Muğla İli, Bodrum İlçesi, Kızılağaç Mahallesi 305 ada 1 parsel ve çevresine ilişkin hazırlanan Koruma Amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planları, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 29.08.2023 tarihinde onaylanarak, 07.09.2023 tarihinde askıya çıkarılmış ve onaylanmıştır.

Siz Nasıl Uygun Görürseniz Efendim…

Bodrum Belediyesi plan hakkında olumlu görüş vermiştir. “Diğer kurumlar için uygunsa, bizim için de uygundur.” demesinin nedenini birazdan fark edeceksiniz.

Gelelim hikayemize…

Aynı parsel ve çevresi için hazırlanan, Koruma Amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 29.01.2024 tarihinde onaylanmış ve Muğla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’nün, Duyurular Sayfasında 13.02.2024 tarihi itibariyle, 1 ay süre ile askıya çıkarılmıştır.

 

Planın adı Koruma amaçlı…

Planı yaptıranlar, ilkini sanırım toplumun, meslek odaları ve sivil toplum örgütlerinin tepkisi ölçmek için yaptırdılar. İtiraz eden oldu mu? Oldu. Dikkate alındı mı ? Alınmadı. Ancak mülk sahibinin plana itirazı dikkate alınmış ve yeni bir planlama yapma gereği duyulmuş.

Kim mi bunlar acele etmeyelim…

Planlama alanı; 30 bin metrekare Orman Alanı, 102 Bin metrekare özel mülkiyet üzerine kurulu, sipariş üzerine adrese teslim olarak yapıldı.

İmarsız olarak alınan yer, bir anda uygulama planına kadar yapılıverdi.

İlk planda, Orman alanı yüzde 30, diğer alan zeytinli tarla, emsal yüzde 10, sahil şeridinin ilk 50 metresi özel rekreaktif alan, ikinci 50 metresi günübirlik tesis alanı olarak planlandı.

Önceki koruma amaçlı imar planına göre:

102.320 metrekare yüzölçümlü zeytinlik vasıflı, 305 ada 1 parselde inşaat alanı hesabı yapıldığında,

102.320 metrekare yüzde10 dan (zeytincilik kanunu gereği) 10.232 metrekare olan- 8911 metrekare (kamuya terkler) İnşaat alanı 1321 metre kare

Güzel bir planlama…

İkinci planda ise, uçtu uçtu zeytinli tarla uçtu,” Tarım Dışı Alan” oluverdi. Orman alanı yüzde 30, “Tarım Dışı Alan” emsal yüzde 30, sahil şeridinin ilk 50 metresi özel rekreaktif alan, ikinci 50 metresini günübirlik tesis alanı olarak planlandı

Askıdaki koruma amaçlı imar planı değişikliğine göre;

Tarım görüşünün değiştirilmesi (zeytinlik vasfının kaldırılması) ile: Turizm Tesis Alanında (27005 metrekare) + Günübirlik (4019 metrekare) İnşaat Alanı 31.024 metre kare imkanı verilmiştir.

Rant büyük, İki plan arasında, yaklaşık 30.000 Metrekare İNŞAAT ALANI KAZANILMIŞTIR.

Yeter mi Yetmez…

“Arı İni Deresi” parsel dışına alınarak, ranta rant katılmış.

Yeter mi Yetmez…

Sahildeki “Reaktif Alan” değiştirilerek “Rekreasyon Alanı”(planlama esaslarına aykırı) yapılarak yapılaşmaya açılmış.

Merak edilenler…

Orman alanı tahsis yapılarak mı planlanmış, yoksa “Kervan Yolda Düzülür” diyerek halkın malına göz mü dikilmiş?

Yapılan planda bulunan yol nereden gelir, nereye gider belli değil. Orman Alanlarında yol açılamazken, bu plan nasıl yapılmış?

Kanunen zeytin alanları daraltılamaz. Vasfı değiştirilen tapu iptal edilecek mi?

Kanalizasyon geçen alanın, kamuya terk edilmesi gerekir.

Planlama esaslarına aykırılığı, elbet bu işin ehilleri tarafından değerlendirilecektir.

Sizce kimin bu yer…

Yalıköy Turizm Yatırım ve İşletme Anonim Şirketi İstanbul Ticaret Odasına kayıtlı. Şirket Hüseyin Şeherli’ ye ait.

Kimdir Hüseyin Şeherli?

Bir aralar Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, sesiz sedasız “Cannes’ da düzenlenen, Dünyanın önde gelen gayrimenkul fuarlarına katılmıştı. 100 Davetliden biriydi.

İşte o fuara Başkan Aras’ı davet eden, Gayrimenkul Yatırım Ortakları Derneği Başkanı(dönemin) Mehmet Kalyoncu dur.

Hüseyin Şeherli Kalyon Holding ve Kalyon İnşaatın Damadıdır.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’inde, Başkan Aras’ın da sözde eleştirdikleri ve 5’li Çete dedikleri, çetenin üyesi Kalyon Holding, Kalyoncu İnşaat bu işin arkasındadır.

Bakalım planlama hakkında itiraz edilecek mi? Dava açılacak mı?

İşin rantı büyük, başkan adaylarımız bu konuda ne düşünüyor dersiniz?

Vesselam…

Bodrum Ranta Kurban Ediliyor...

polat-galle