DOLAR
8,7150
EURO
10,3638
ALTIN
497,65
BIST
1.394

  Hobi odası tasarımı için 6 ipucu

  Hobi odası tasarımı için 6 ipucu
  14.03.2021
  A+
  A-

  Evinizde en sevdiğiniz yer, hobi odanız ya da köşeniz olabilir. Bunun için hobi alanınızı iyi tasarlamanız yeterli. Hobi odası, yaratıcı işlerinizin merkezi olduğu için hobi odanızı tasarlarken, belli kurallara dikkat etmeniz de fayda var. Hobi alanınızın kullanışlı ve düzenli olması, hayal gücünüzü daha da artıracaktır. Yaratıcılığınızı en verimli şekilde kullanmak için 6 kuralı uygulamaktan asla vazgeçmeyin.

  1. Malzemelerinizi amaçlarına göre düzenleyin

  Kullandığınız malzemeleri kullanım alanlarına göre düzenleyin. Çalışma şeklinize uygun depolama alanlarını seçin. Kullandığınız ürünleri düzenli tutmak için uygun kutulara ya da kaplara yerleştirin. Masanızın üstünde mümkün olduğunca boş alan bırakmaya özen gösterin. Çalışma alanında geniş ve sağlam bir çalışma masası, verimli bir zanaat odasının anahtarıdır. Büyük ve dayanıklı bir masa seçin.

  2. Duvarları kullanın

  Hobi odanızın duvarları iyi bir depolama alanı olabilir. Boş bir duvara sahipseniz, malzemelerinizi istiflemek için duvar raflarını kullanabilirsiniz. Eğer yeterli alanınız varsa duvara monte kapaklı dolapları tercih edebilirsiniz. Böylelikle eşyalarınızın tozlanmasını engellemiş olursunuz.

  3. Renklere göre ayırın

  Hobi malzemelerinizi renklerine göre ayırmak işinizi büyük oranda kolaylaştıracaktır. Örneğin; iplik, yün, boncuk gibi malzemeleri renklerine göre saklamak, aradığınızı bulmanızda size kolaylık sağlayacak ve çalışmalarınız için vakit kazandıracaktır.

  4. İsimlendirin

  Hobi malzemelerinizi sakladığınız kutuları etiket yardımıyla adlandırın. Böylelikle ekstra bir çekmeceye ihtiyacınız olmayacak. Etiketli kutuları duvar raflarınıza yerleştirip, ihtiyacınız olduğunda kolaylıkla erişebilirsiniz. Ayakkabı kutuları, malzemelerinizi saklamak için iyi bir fikir olabilir.

  5. Aydınlatmayı doğru seçin

  Zayıf aydınlatma göz yorgunluğuna neden olur ve odadaki ortamın ışığı azsa, üretkenliğinizi düşürebilirsiniz. Doğal ışık idealdir ancak gün ışığı yeterli olmaz. Masa başı lambalar, odaklanmanıza yardımcı olur.

  6. Fazlalıklardan kurtulun

  Hobi odanızı, kullanım sıklığınıza göre yeniden düzenleyin. Kullanmadığınız malzemeleri ayırın ve atın. Tüm malzemelerinize göz atın, işinize yaramadığını düşündüklerinizi kaldırın, gözden kaçırdıklarınızı dikkatinizi çekecek alanlara yerleştirin.