DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla
Hafif Yağmurlu
36°C
Muğla
36°C
Hafif Yağmurlu
Pazartesi Hafif Yağmurlu
35°C
Salı Az Bulutlu
35°C
Çarşamba Az Bulutlu
36°C
Perşembe Az Bulutlu
36°C

İki seçim arası Cennet’i kiraladılar

İki seçim arası Cennet’i kiraladılar
A+
A-
Aktur tatil sitesi

Muğla’nın Bodrum ilçesinde çevrecilerin ve halkın özel şirkete peşkeş çekilmemesi için yıllardır mücadele ettiği, vatandaşların denize girmek için gittiği birkaç plajdan biri olan Cennet Koy’un iki seçim arasında özel bir şirkete kiralandığı ortaya çıktı. Mavi yolculuğun en önemli duraklarından bir olan Cennet Koy’un kiralanmasına Bodrumlular tepki gösterdi.

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Gölköy Mahallesi’nde mavi denizi, yemyeşil asırlık ormanları ile ünlü, mavi yolculuğun az kalan koylarından biri olan Cennet Koyu’nun iki seçim arasında Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile MUÇEV (Muğla Çevre Vakfı) tarafından özel bir şirkete kiralanması Bodrumluları ayağa kaldırdı.

ÇEVRECİLER VE VATANDAŞ YILLARCA EYLEM YAPIP KİRALANMASINI ÖNLÜYORDU

Sözcü kameraları, Cennet Koyu’nda şirketin çalışmaya başlayarak beach clup için bina, tuvaletler ve restoran için platform oluşturmasını görüntüledi. Çevrecilerin ve halkın özel şirkete peşkeş çekilmemesi için yıllardır mücadele ettiği, sık sık eylemler yaptığı ve turistik ilçede halkın denize girmek için gittiği, ücretsiz yararlandığı birkaç plajdan biri olan Cennet Koy’un iki seçim arasında kiralanmasına sert tepki gösterildi.

İki seçim arası Cennet’i kiraladılar

“HANGİ KOYU KORUYACAĞIMZI ŞAŞIRDIK”

Cennet  Koy’da SÖZCÜ‘ye açıklama yapan Bodrum Kent Konseyi Ekoloji Meclisi Sözcüsü Mirbahattin Demir, “Bodrum ve Muğla’da koyları, ormanları korumak için oradan oraya koşup, nöbet tutup, sürekli davalar açmaktan yorulduk. Son olarak da birileri seçimleri fırsat bilip elini hızlı tutmuş. Buradan Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum, anayasamıza göre kıyılar, sahiller devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kıyı Kanunu’na göre de kıyıları koruyamaz hale geldik. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu talandan haberi var mı? Herkes Cumhurbaşkanımıza sesleniyor, biz de Bodrum’dan sesleniyoruz. Bundan haberiniz var mı” diye konuştu.

İki seçim arası Cennet’i kiraladılar

DAHA ÖNCE YAPILAN KİRALAMALAR İPTAL EDİLMİŞTİ

MUÇEP (Muğla Çevre Platformu) Bodrum Meclisi Eşsözcüsü Umay Karabaş ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bodrum’un ranta peşkeş çekilmesiyle ilgili çilesi ne yavaşlıyor ne de duruyor. Cennet Koyu’nun Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı eliyle MUÇEV’e kiralandığı, bu yönde bir ihale yapıldığı hakkında ciddi duyumlarımız var. Oysa Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun 2022/1218 sayılı talep sonrasında da onadığı, Danıştay 13. ve 6. Daireleri’nin kararları ile ‘Tabiat Varlıkları ve Doğal Sit Alanları ile Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Bulunan Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altındaki Yerlerin İdaresi Hakkında Yönetmelik’te yürütmesi durdurulan madde ile bu tür işlemlerin sadece MUÇEV değil başka türlü kiralamalar için de önüne hukuki engel gelmiştir.

Bu yürütmeyi durdurma akabinde Muğla’nın başka yerlerinde iptal edilen sözleşmeler de var. Hal böyleyken ihale yoluyla yapıldığı iddia edilen kiralama da sonrasında varsa Belediye’nin verdiği ruhsat da hukuka aykırı olarak gerçekleşmiştir. Konuyu çok yakından takip edip gerekli tüm bürokratik ve hukuki işlemleri başlatacağımızın bilinmesini isteriz.

Öte yandan, yine Gökburun’da olduğu gibi künyesi dahi olmadan yapılan yapı da hem salt bu gerekçeyle dahi mühürlenmeli, dahası Kıyı Kanunu’na aykırılığı birden çok açıdan ortada olduğu için yıkılmalıdır. İnşaat yasakları da başlamışken bu yasaklar herkese eşit uygulanmak zorundadır. Bu konudaki ihbar, şikayet ve taleplerimizi derhal yaptık.”

İki seçim arası Cennet’i kiraladılar

“HALK PLAJI YAPIYORUZ ÜCRETSİZ OLACAK”

Cennet Koyu’nu işletmek için kiralayan şirketin avukatı Büşra Erol ise SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, “Şirketimiz burayı halk plajı yapmak için MUÇEV’den kiraladı. Kesinlikle yapılaşma olmayacağı gibi burada doğayı ve çevreyi korumak için temizliğe başladık. Güzel bir düzenleme yaparak buraya gelen halka hizmet vermek istiyoruz. Kesinlikle halk için giriş ücreti alınmayacak” diye konuştu.

Aktur tatil sitesi