DOLAR
32,8426
EURO
35,6685
ALTIN
2.545,46
BIST
11.089,53
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla
Az Bulutlu
36°C
Muğla
36°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
34°C
Perşembe Az Bulutlu
34°C
Cuma Açık
33°C
Cumartesi Açık
36°C

Sosyal Medya Reklamları Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Reklamları Nasıl Yapılır?
A+
A-
polat-galle

Sosyal medya reklam yönetimi günümüz koşullarında en dikkatli olunması gereken alanlardan biridir. Her yaştan kitleye kolayca ulaşım sağlayan sosyal ağların kullanım oranı giderek artmaktadır. Hal böyle olunca bu kanalları kullanarak doğru kitleye ve dolayısıyla popülerliğe ulaşabilmek dikkat isteyen bir süreçtir.

Şahsi ya da ticari kullanımlarla ön plana çıkan sosyal medya kanalları kısa sürelerde isminizi duyurabileceğiniz mecraların başında gelir. Özellikle ürün ya da hizmet pazarlayan firmalar için hayati önem taşıyan sosyal ağlar, doğru reklamlarla kısa sürelerde hedefe ulaşmayı sağlar.

Sürekli güncellenen algoritmalarla karşınıza çıkan sosyal kanallarda başarıyı yakalayabilmek için alanının en iyi sosyal medya yöneticileriyle çalışmak gerekir. Keza değişen algoritmalara uyum sağlayabilmek ve doğru kitleye hitap edebilmek ancak bu şekilde mümkündür. Bu alanda hizmetlerine devam eden Dopinger sayesinde dijital kaynaklarda etkin reklamlar verebilirsiniz.

Sosyal Medyada Reklam Verirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Facebook, Instagram, LinkedIn, YouTube, Twitter gibi dünya çapında çok kullanılan sosyal ağlar günümüz koşullarında pazarlamanın en hızlı yapılabildiği mecralardır. Klasik pazarlama yöntemlerini etkisiz hale getiren sosyal mecralar firmaların rekabet koşullarını da zorlaştırır. Hal böyle olunca en etkili ve doğru pazarlama stratejisini arayan firmalar için sosyal medya reklam yönetimi bir zorunluluk haline dönüşür.

Bu konuda alanının en iyi sosyal medya yöneticilerini bünyesinde barındıran firmalar sosyal medyada reklam verirken şu kriterlere dikkat çeker:

Reklam Hedefini Belirlemek

Sosyal medya kanalları ürün ya da hizmet tanıtımı için en uygun maliyetli ve en hızlı sonuç veren mecralardır. Ancak bu kanalları kullanarak verilecek reklamlar için ilk yapılması gereken hedef belirlemektir. Netleştirilen hedef, etkileşimi artırmak mı yoksa potansiyel müşterilere ulaşmak mı öncelikle bunu bilmek gerekir. Bu hedefi ilk adımdan yanlış planlamak reklam için harcanan bütçenin ve emeğin çöpe gitmesine neden olur.

Reklam Bütçesinin Doğru Belirlenmesi

Sosyal ağlarda verilebilen reklamlar için günlük ya da toplam bütçe belirlemesi seçenekleri bulunur. Bu seçenekler kişilerin vereceği reklamların toplam tutarını ve süreyi belirler. Doğru bir sosyal medya reklam yönetimi için bütçe belirlemenin önemini kavramak gerekir.

Hedef Kitleyi Doğru Belirlemek

Firmalar için hedef kitle belirlemek bazen yanlışları beraberinde getirebilir. Keza seçim yapamayıp geniş bir kitleyi seçmek ya da tam tersi daha dar bir kitleye odaklanmak doğru bir hamle değildir. Yapılan yanlış seçimler reklam bütçesini artırdığı gibi hedefin şaşmasına da neden olabilir. Böyle durumlarda hedef kitleyi genel olarak 4 – 5 özellikle sınırlamak daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Reklam Gönderi Formatlarını Dikkate Almak

Sosyal medya reklam yönetimi için önemli olan detaylardan biri de reklam gönderi formatıdır. Post, Reels, akış gibi çeşitli alanlarda sunulan bu reklamlar için ideal ölçülere uymak gerekir. Ölçüleri dikkate almadan çıkılan reklamlar beklenen etkiyi yaratamayacaktır.

Call To Action Seçiminde Dikkatli Olmak

Dijital pazarlama alanında call to action sanılandan çok daha önemli bir hamledir. Özellikle reklam içeriklerinde sıkça kullanılan bu harekete geçme çağrısını doğru seçmek gerekir. Hedef kitleden ne yapılması bekleniyorsa harekete geçme sözcüğü ya da mesajı buna uygun olmalıdır. Örneğin sitenize üye olmasını beklediğiniz kitleye “Satın Al” mesajı vermek beklenen etkiyi yaratamaz.

Dönüşüm Oranlarını Doğru Değerlendirmek

Sosyal medya reklamlarının amaçlarından biri dönüşüm oranlarını sürekli artırabilmektir. Yerinde sayan, beklenilen etkiyi yaratmayan reklamlar sadece zaman kaybı yaratacağı için dönüşüm oranlarını doğru değerlendirmek gerekir. Bu konuda Dopinger gibi alanının uzman sosyal medya yöneticilerinden destek almakta fayda vardır.

İyi Bir Sosyal Medya Reklamı Nasıl Olmalıdır?

Önemi giderek artan sosyal medya reklamları firmaların rekabet koşullarını zorlaştıran kanalların başında gelir. Bu kanallarda başarı sağlayarak rakipleri alt edebilmenin en doğru yolu da sosyal medya reklamlarında en iyisi olmaktan geçer. Faaliyet gösterilen alanda en iyilerden biri olmak için sosyal medya reklamlarında başarılı olmak gerekir. Buna göre iyi bir sosyal medya reklamını iyi yapan en önemli kriterler şunlardır:

  • Doğru hedef kitleye ulaşabilmek
  • Ürün ya da hizmet satışını artırabilmek
  • Marka bilinirliğini yükseltebilmek
  • Düşük bütçelerle etkin sonuçlar alabilmek
  • İlgi çekici, beğeni toplayan ve rakiplerce yakın markaja alınan reklamları hazırlayabilmek
  • Reklam türlerini çok iyi öğrenmek ve size en çok fayda sağlayanları etkin kullanabilmek
  • Müşteri istek ve beklentilerini karşılayabilmek
  • Sürekli güncellenen ve birkaç adım öteye taşınan yeniliklere kolay adapte olabilmek
  • Sosyal medya reklam yönetimi konusunda uzman kadrolarla iş birliği yapmak

Dopinger sayesinde artık sosyal medyada fark edilir olmak sanıldığı kadar zor değildir. Alanının en iyi sosyal medya yöneticileriyle çalışan Dopinger, reklam bütçelerini zorlamayan yenilikleriyle dikkat çekmektedir. Güncel trendleri hedef kitleyle buluşturan uzman sosyal medya yöneticileriyle tanışarak kısa sürelerde fark edilir olabilirsiniz. Sosyal medya reklam yönetimi için firmadan destek alabilirsiniz.

polat-galle