Bodrum Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bodrum 35°C
Sıcak

  Turistik mekanlara sıkı denetim geliyor

  İçişleri Bakanlığı, özellikle turistik mekanlarda bakanlıkça belirlenen Covid-19 tedbirlerine aykırı davranıldığını belirterek, söz konusu mekanların daha sıkı denetlenmesi için genelge yayınladı.

  Turistik mekanlara sıkı denetim geliyor

  Turistik tesislerde fiziki mesafe kurallarına uyulmadığında ilişkin olarak medyaya yansıyan görüntüler sonrası bir genelge yayınlayan İçişleri Bakanlığı, söz konusu tesislerin daha sıkı denetlenmesi talimatını verdi.

  İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgede, şu ifadelere yer verildi:

  ‘’Bakanlığımızın ilgi (c) Genelgesi ile otel, termal/kaplıca otelleri, motel, apart otel, pansiyon, kamu kurum ve kuruluşlarına ait misafirhaneler/kamplar ile her türlü konaklama tesislerinin faaliyetlerine izin veren mevzuat hükümleri (Turizm Tesislerinin Niteliklerine İlişkin Yönetmelik, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik vb.) ile iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tedbirlere ilave olarak uyulması gereken tedbirler Valiliklerimize iletilmişti.

  İlgi (d) Genelgemiz ile restoran, ­lokanta, ­kafeterya vb. işyerleri ile konaklama tesislerinin haftada en az 2 kez olmak üzere denetlenmesi istenmişti.

  Ancak özellikle turistik yörelerdeki lokanta, restoran, kafe vb. yerlerde söz konusu Genelgeler ile belirlenen esasların ve Sağlık Bakanlığının yayımladığı rehberlerdeki kuralların (fiziki mesafe kuralı başta olmak üzere) ihlal edildiğine (yakın temasa neden olan dans/oyun, eğlence vb.) dair sosyal, yazılı veya görsel medyaya yansıyan görüntülerin yanı sıra konuya ilişkin bilgiler Bakanlığımıza ulaşmaktadır.

  Kişilerin toplu olarak bulunduğu ortamların salgının yayılım hızına olan olumsuz etkisi göz önünde bulundurulduğunda konaklama tesisleri, lokanta, restoran, kafe vb. yerlerde temizlik, maske ve fiziki mesafe genel tedbirleri ile bu yerler için belirlenen diğer tedbirlerin eksiksiz alınması ve yapılacak denetimlerle tedbirlere uyumda sürekliliğin sağlanması büyük önem arz etmektedir.

  Bu kapsamda, anılan yerlerde temizlik, maske, fiziki mesafe genel prensipleri ile Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından her bir faaliyet alanı için ayrıca belirlenen rehberlerde yer alan kural ve tedbirlere uyulmasının sağlanması hususunun başta Vali/Kaymakamlar olmak üzere il/ilçedeki sıralı/sorumlu amirler tarafından bizzat takip edilerek ilgili kurum ve kuruluşlarla gerekli koordinasyonun sağlanması, belirtilen faaliyetlerin yoğunlaştığı gün ve saatlerde bahse konu yerlerin denetlenmesi ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi hususunda bilgi ve gereğini önemle arz ve rica ederim.’’


  Bodrum Haber