DOLAR
32,5007
EURO
35,0373
ALTIN
2.445,78
BIST
10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla
Hafif Yağmurlu
35°C
Muğla
35°C
Hafif Yağmurlu
Cuma Parçalı Bulutlu
36°C
Cumartesi Az Bulutlu
35°C
Pazar Az Bulutlu
35°C
Pazartesi Az Bulutlu
34°C

Turizm tesisleri için yeni düzenleme…

Turizm Tesislerinin Niteliklerine Dair Yönetmeliğin 20. maddesinin birinci fıkrasında yer alan “Konaklama ve yeme-içme hizmetinin yanında” ifadesi, asıl işlerini ifade etmektedir.

Turizm tesisleri için yeni düzenleme…
A+
A-
Aktur tatil sitesi

Yapılan değişikliğin en önemli yönü, binlerce pansiyonun yangın güvenliği belgesi alması gerekliliği, odalara yangın dedektörleri yerleştirmesi ve mutfak kriterlerinin getirilmesi olmuştur. Bu değişiklik ile birlikte, 1982 yılından 2000’li yılların ortalarına kadar belediyelerden aldıkları uygunluk belgesi ile faaliyet gösteren ve iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı muafiyeti bulunan konaklama tesisleri, yangın önlemlerinin yeterli olduğunu belgeleyen bir uygunluk yazısını ilgili kurumdan alarak, 31 Aralık 2023 tarihine kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iletmek zorundadır.

Turizm Tesislerinin Niteliklerine Dair Yönetmeliğin 20. maddesinin birinci fıkrasında yer alan “Konaklama ve yeme-içme hizmetinin yanında” ifadesi, asıl işlerini ifade etmektedir.

Bununla birlikte 24. maddenin ikinci fıkrasında yapılan değişiklikle

a) Giriş holü

b) Oturma, yemek ve kahvaltı ihtiyacını karşılayabilecek kapalı mahal (yazlık tesislerde bir kısmı açık olabilir)

c) Yemek ihtiyacının işletme tarafından verilmemesi durumunda, pansiyon mutfaklarında ihtiyacı karşılayacak sayıda buzdolabı, pişirme ve ızgara donanımı, bulaşık yıkama, hazırlık ve malzeme istif yerleri, servis malzemeleri ve dolapları, bulunur. ifadeleri (2) On oda ve üzeri kapasiteye sahip pansiyonlarda oturma, yemek ve kahvaltı ihtiyacını karşılayabilecek alan ve yemek ihtiyacının işletme tarafından karşılanmaması durumunda, yemek ihtiyacını karşılayabilecek basit mutfak düzenlemesi bulunur şeklinde değiştirildi.

Ayrıca turizm işletmesi belgesi işyeri açma ve çalışma ruhsatı yerine geçen ve sonradan işyeri açma ve çalışma ruhsatı almamış olan tesislerin, yangın önlemlerinin yeterli olduğuna dair ilgili kurumdan uygunluk yazısı alarak 31/12/2023 tarihine kadar Bakanlığa ibraz etmesi zorunlu oldu. Yönetmeliğin 18. maddesinde yapılan değişiklikle odalarda duman dedektörü bulundurma zorunluluğu da getirildi.

Yönetmeliğin 4. Maddesine eklenen Ş bendine ise ”Turizm ulaşım hizmet alanı: Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri ile turizm merkezleri içerisinde, taksi plakası belli araçların park edebileceği, taksi şoförlerinin bekleme ve dinlenme ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak bünyesinde tuvalet ve lavabo içeren ve en fazla otuz metrekare taban alanına sahip tek katlı yapı bulunan, kamu taşınmazı veya mahalli idarelere ait alanları.” ibaresi eklendi.

 

polat-galle