DOLAR
32,9000
EURO
35,9042
ALTIN
2.539,03
BIST
11.172,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla
Az Bulutlu
36°C
Muğla
36°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
34°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
33°C
Cuma Açık
32°C
Cumartesi Açık
35°C

Turizmde sıralama değişti: Artık rakibimiz İspanya

Turizmde sıralama değişti: Artık rakibimiz İspanya
A+
A-

Turizmci Recep Yavuz, BM Dünya Turizm Örgütü’nün açıkladığı Ocak – Eylül 2022 dönemi verilerinden yola çıkarak; yıl geneli için değerlendirmelerde bulundu. İşte 2022 yılında Türkiye turizminin performansı…  

Turizmci Recep Yavuz, “Turizmde Dünya Sıralaması Değişti” başlıklı yazısında; BM Dünya Turizm Örgütü’nün Ocak – Eylül 2022 dönemi verilerinden yola çıkarak turizmde 2022 yılında yaşanan gelişmelere yönelik önemli öngörü ve tespitlerde bulundu.

Recep Yavuz, 9 aylık verilerden yola çıkarak oluşturduğu simülasyona göre Türkiye’nin ağırladığı turist sayısı bakımından İtalya’yı geçerek, sıralamada üçüncülüğe yerleştiğini öne sürdü.

İşte Recep Yavuz’un 2022 yılında Dünya turizmde yaşanan önemli gelişmelere ilişkin öngörü ve tespitleri:   

TURİZMDE DÜNYA SIRALAMASI DEĞİŞTİ

Pandemi sonrası turizmin tekrar hareketlendiği 2022 yılında dünya turizm sırlamasında önemli değişiklikler oldu.

Pandemi öncesi İlk 10’da yer alan bazı ülkeler dışarıda kalırken, yeni ülkeler listeye dahil oldular.

TÜRKİYE İTALYA’YI GERİDE BIRAKTI

Türkiye ise turizmde bir dünya klasiği olan ve 2021 yılında yakaladığı İtalya’yı geride bırakarak tarihinde ilk kez dünya üçüncülüğüne ulaştı.

Yıl biterken dünya genelindeki turizm hareketliliğine bir göz atalım:

Henüz resmi rakamlar netleşmemekle birlikte Dünya Turizm Örgütü ülkelerin bu yılın Ocak-Eylül dönemindeki turist sayılarını 2019 yılı ile oranlayarak yayınladı.

Yine de yılın ilk 9 aylık verileri yılsonuna dair bir fikir vermesi açısından önemli.

RECEP YAVUZ’DAN YILSONU SİMÜLASYONU

Çalışmamın temelini kesinleşmiş bu sayılar oluşturuyor. Henüz yayınlanmayan son çeyrekteki Ekim-Kasım-Aralık aylarını eldeki verilerle aynı oranlarda hesaplayarak yılsonu simülasyonu oluşturdum.

Resmi verilerin açıklanması daha birkaç ay sürer. Turizmcilere bir fikir vermesi açısından çalışmamı dikkatle ve titizlikle hazırlamaya özen gösterdim.

Yanılma payının çok düşük olacağını öngörüyorum.

Böylelikle 2022 yılının turizm karnesini ilk kez sizler görüp, değerlendirme fırsatı bulacaksınız.

***

Dünya genelinde pandemi dönemindeki yaşanan kayıp %70’den %30-35 civarına indi.

Bu yıl yaklaşık 1 milyar kişi seyahat gerçekleştirdi. 2021 yılında 447 milyon, 2020 yılında 409 milyon turist sayısı mevcutken, 2022 yılında bu iki yılın toplamından daha çok kişi seyahat etti.

Bununla birlikte dünya genelinde ancak 2011 yılının sayılarına (1 milyon 3 bin 900) gelinebildi.

Pandemi, Dünya turizmini 10 yıl geriye götürdü.

AKDENİZ ÖNE ÇIKTI

Pandemi ertesi hemen hemen bütün ülkeler kayıpları telafi etmeye çalışırken, pandemi en çok Doğu Asya ve Pasifik bölgelerini vurdu.

En hızlı toparlanma Avrupa kıtasında oldu. Avrupa hem en çok turist üreten hem en çok turist alan bölge oldu. Yani “Avrupalı Avrupa’ya seyahat etti” diyebiliriz.

Türkiye ise yılsonuna doğru neredeyse 2019 rakamlarına ulaştı ve pandemi öncesine göre kaybı en az olan ülke oldu.

Türkiye ile birlikte Portekiz ve Yunanistan tek haneli kayıpla yılı bitiren ülkeler oldular.

Pandemiyi henüz atlatamayan Çin ve Tayland turizm sahnesinden tamamen çekildiler.

İTALYA ÜÇÜNCÜLÜĞÜ TÜRKİYE’YE KAPTIRDI

Amerika %40 civarındaki kayıptan dolayı üçüncülükteki yerini kaybederek beşinciliğe düşerken, İtalya %20-25 civarındaki kayıpla üçüncülüğü Türkiye’ye kaptırdı.

Türkiye, 2021 yılında yakaladığı İtalya’yı 2022 yılında geçti.

Buna göre bu yılın en çok turist alan ilk 3 ülkesi Fransa-İspanya –Türkiye olarak sıralandı.

Yunanistan ilk kez ilk 10 içinde yer buldu.

Dünya turizminin en önemli destinasyonu olan Akdeniz’den 5 ülke ilk 10 içinde yer aldı.

Turizmde sıralama değişti: Artık rakibimiz İspanyaİTALYA’YI GEÇTİK

Pandemi birçok ülkenin turizmine ağır hasarlar verirken; Türkiye’nin pandemi öncesine dönmekle kalmayıp ilk 3’te yerini alması tabii ki gurur verici bir sonuç.

Böylelikle turizmimiz dünyada önemli bir sıçrama gerçekleştirirken, ülke genelinde de yüzümüzü en çok güldüren sektörlerin başında yerini aldı.

Türkiye’nin bu başarısında bizim yaptıklarımız kadar, dünyadaki gelişmelerin de payı vardı. Bizim yaptıklarımıza daha önce sıklıkla değinmiştik.

Diğer nedenlere de bir göz atalım:

  1. Rusya – Ukrayna Savaşı dolayısı ile hava sahası kapandığından Rus ve Ukraynalı misafirlerin Türkiye dışında tatil seçenekleri oldukça sınırlı idi. Bu yıl Türkiye’ye 5 milyon Rus, 630 bin Ukraynalı misafir geldi.
  2. Pandemi ve savaş nedeni ile gerçekleşen fiyat artışları İtalya ve İspanya’da kayıplara yol açarken, turistlerin önemli bir kısmı rotasını bu ülkelerden Türkiye, Yunanistan ve Portekiz’e çevirdiler.
  3. Birçok ülkede yaşanan personel sıkıntısı uçak iptallerine kadar gitti, hatta açılamayan oteller üzerine eklenince önemli kayıplar kaçınılmaz oldu.
  4. Uzak destinasyonlar gerek ekonomik nedenlerden gerekse pandemi endişesinden dolayı çok kan kaybetti.

2022, 2019 İLE BİRLİKTE ÇIKIYOR HAYATIMIZDAN

Son iki yıldır başarı kıstası olarak aldığımız 2019 yılını birkaç güne kadar 2022 ile birlikte uğurluyoruz. Bundan sonra karşılaştırmalarımızı 2022 yılı ile yapacağız.

2023 DAHA BEREKETLİ BİR YIL OLACAK

Turizmin bu zor şartlarda tekrar eski günlere dönmesinin tadını çıkaralım! 2023 daha bereketli bir yıl olacak. Türkiye artık dünya turizminin tartışılmaz ülkelerinden biri.

Bundan sonra rakibimiz İspanya.

Ayaklarımızı yerden kesmeden, kararlılıkla önümüzdeki yıllarda turist sayısının ve turizm gelirinin yukarılara çekilmesinin çalışmalarına devam edeceğiz.

Sağlık, mutluluk dolu nice güzel yıllara….