DOLAR
32,5100
EURO
34,6130
ALTIN
2.501,12
BIST
9.560,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla
Az Bulutlu
19°C
Muğla
19°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
20°C
Cuma Az Bulutlu
15°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Az Bulutlu
20°C

AKTUR “Sahipsiz hayvanlarla yaşanan sorunlar gereksiz yere abartıldı

Bodrum Kent Konseyi’nden yapılan açıklamada AKTUR Tatil Sitesi’nde sahipsiz hayvanlara yönelik eziyet ve kötü muamele gündeme getirilmiş basın açıklaması yapılmıştı, AKTUR sitesi yönetimi 1982 yılından bu yana sitede yaşayan Rıfat Hubbezoğlu aracılığı ile basın açıklaması yaparak iddiaların asılsız olduğunu , sorunun abartılarak kamuoyuna yansıtıldığı belirtildi.

AKTUR “Sahipsiz hayvanlarla yaşanan sorunlar gereksiz yere abartıldı
polat-galle

Kaynak : Anterhaber

Hubbezoğlu yaptığı açıklamada “Aktur Sitesi sakiniyim ve Bodrum Kent Konseyi üyelerinden İnci Kutay ile Av. Arzu Ayyıldız hanımefendileri Aktur Sitesine bendeniz davet ettim. Hayvanlarla veya başıboş sokak hayvanları ile sorun yaşayan biri değilim. Sitemiz kedilerinin serbestçe girip çıktığı evimizde, barınaktan evlat edindiğimiz köpeğimiz, ben ve eşim yaklaşık 13 senedir yaz kış Aktur’da yaşıyoruz. Sitemiz bünyesinde onlarca yıldır başıboş köpekler varlar. Bu köpeklerin varlığından zaman zaman münferit şikayetler olmuştur. Bunlar genellikle her meskun mahalde olabilecek türden, anlık ve cılız tepkilerdir” diye konuştu.

Hubbezoğlu açıklamasının devamında ise

Bir site sakini, 8-10 başıboş köpekle birlikte, günde en az iki kere, sitenin sokaklarında dolaşmaktadır. Köpeklerin gruplaşması halinde birer çeteye dönüşmesi ve agresifleşmeleri onların doğasındandır. Bu köpekler, bir araya getirilmedikleri zaman, elinizi çırpsanız dahi hemen oradan uzaklaşan köpeklerdir.

EŞİM KÖPEKLERİN SALDIRISINA UĞRADI VE YARALANDI

Eşim köpeğimizle günlük yürüyüşünü yaparken bu bir araya getirilmiş köpeklerle karşılaşınca saldırıya maruz kaldı ve yaralandı. Eğer bir ya da birden fazla köpekle dolaşıyorsanız bu köpeklere tasma takmak bir kanun gereğidir. Bu köpekleri bir araya getiren ve bunlarla dolaşan site sakininden sırasıyla rica ettik, uyardık, belediye zabıta birimlerine şikayet ettik ancak sonuç alınamayınca savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Savcılık soruşturma başlattı.

SAVCI BİR KİŞİYE DAVA AÇTI

Savcı edindiği bilgiler ve kanıtlarla bu kişiye dava açtı. Aynı kişinin bu tutumu nedeni ile başka site sakinleri de benzer vakalar yaşadılar. Düşenler, hayvanları saldırıya uğrayıp ölümcül yaralanan veya parçalananlar, çocuğu  ile gezerken saldırıya uğrayanlar, otomobilinin içinde hapsolanlar, köpeklerce köşeye sıkışarak aşırı korku nedenli travma yaşayanlar diğer bir çok vakadan sadece bir kaçıdır ve bu vakaların hepsi bu kişi bu zararsız köpekleri toplayıp dolaşırken oldular. Eklemeliyim, bu kişi senenin bazı aylarında siteden ayrılmaktadır ve bu köpeklerle bir sorun yaşanmamaktadır.

Savunmasız, kaçamayan ya da tedbir almaktan yoksun bir aile bireyiniz, hayvanınız bu türden saldıralara maruz kalırsa tepkisiz kalamazsınız gerçeğinden yola çıkarsak, bu tür saldırılara onlarca hane maruz kalıyor ise bir infial kaçınılmazdır. İşte bu ve bir çok benzer nedenlerden dolayı Aktur’da yaşanan başıboş hayvanlar, münferit bir sorun olmaktan çıkmış, evrilerek gazetenize haber olacak hale gelmiştir. Saldırıya uğrayan çocuklu anneler, yaşılar, hayvan gezdirenler nedenli oluşan bir infial vardır.

İnfial nedenli, zaman zaman arbedeye dönüşen tepkileri görerek Bodrum Kent Konseyi üyelerini davet ettim. Kendilerine bu site sakininin böyle dolaşmaya devam etmesi halinde bu işin dönüp dolaşıp bu hayvanların zarar görebileceği bir duruma gelebileceğini, bir çözüm üretmelerini rica ettim. Gelen kişilerin mütaalasının sitede bir hayvan düşmanlığı olduğu yönünde olması bu konuda yaşananlarla bağdaşmamaktadır. Gerçeklerle alakası yoktur.

HAYVANSEVERLİK HAYVANLARLA SORUN YAŞAYANLARI HEDEF GÖSTERMEK DEĞİLDİR

Bir kişinin hayvanseverliği o kişinin hayvanlarla olan ilişkileri ile şekillenir. Hayvanseverlik, hayvanlarla sorun yaşayanları hedef almak ya da onları hedef göstermek değildir. Hayvanlarla sorun yaşayanları hedef gösterenler, hayvanseverliği en ucuzundan şovenliğe, çığırtkanlığa dönüştürmüş olanlardır.

Site yönetimi gelen şikayetlere duyarsız kalamayarak bazı girişimlerde bulunmuş olabilir. Bu girişimler hayvansever dostlarca hoş karşılanmayabilir. Takdir edersiniz ki, site yönetimi iki arada bir derede kalarak bu sorunu çözmeye çalışmaktadır. Her gün iki defa olmak kaydı ile 8-10 köpekle dolaşan bu kişinin dolaşırken yaşanan saldırılara maruz kalmayan, benzer sorunları yaşamayanların sitenin çözüm için girişimlerine tepki vermeleri azıcık empati yoksunluğu ile nitelendirilebilir ancak yerindedir.

Yukarıda size son bir buçuk senedir sitemizde yaşananları özetledim. Sitemizdeki sorun hayvanları hedef alan, hayvanseverleri üzecek cinsten bir sorun değildir.

velux