logo

“Bildiğini Bilme, Bilmediğini Bil”


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Ne kadar eğitimli olursak olalım bir yanımız halen ilkel. Zaman zaman, toplumsal olaylarda şiddet gösterenlere veya iktidara karşı yapılan eylemlerde “Şunlardan iki tanesini sallandıracaksın, bak o zaman bir daha yapabiliyorlar mı?” sözleri bir çoğumuza yabancı değildir.

Sallandırdılar, sallandık, konu hiç bitmedi. Gücü kendisinde görenler, her türlü yaptırımı sonsuz olarak görmekte.

Kaçak yapılaşmada uygulanan ilkel yöntemle, nereye varacak sınız?

Bodrum’da kaçak yapılaşmayı önlemek için yapılmak istenen, güç gösterisinden öte gitmeyen, yanlış kurgulanmış bir eylemdir.

Yıkın kaçak yapılardan iki tanesini, bak bir daha yapmaya cesaret edebilecekler mi? Bodrum Belediyesi, tamda iki tanesini yıktı. Bittimi, hayır bitmedi. Kaçak yapılaşma halen devam etmekte. Biter mi derseniz, bitmez.

Yapılan gövde gösterilerinde kullanılan ilkel yöntemlerle, biteceğini düşünmek pek doğru olmaz kanısındayım. Hatta; uygulanan yöntem toplumsal barışı bozacaktır.

Bodrum ilçe sınırları içerisindeki yapıların çoğu, imar hukukuna aykırıdır. Yapamayacağınız bir şeyi kendinize iş edinirseniz, çabalarınız boşa çıkacaktır. Enine boyuna düşünüp, kaçak yapı önleme projesi oluşturmazsanız, kendinize düşmanlar edinirsiniz.

Bodrum’da yaşayan ve konut ya da iş yeri olan bir çok insan sahip oldukları mülkleri kanunlara uygun zannedebilir. Öncelikle, mülk sahipleri kendi binalarını mutlak araştırmalıdır.170 bin adet konutun bulunduğu yerde, 50 bin adet imar barışı başvurusu varsa, durumun ne kadar vahim olduğu düşünülmelidir.

Bodrum Belediyesi tarafından, kaçak yapılaşma ve imar hukukuna aykırı yerlerle ilgili yazılarımın hiç birisine “Şu yanlış, bu doğru” gibi bir yanıt, geçmişte ve günümüzde henüz gelmedi. Yazılanlarla ilgili bir işlem yapıldığını da sanmıyorum.

Yıkıyoruz, yıkacağız dediğiniz iskeleler halen yerinde duruyor ve yenileri inşa ediliyor. Yaptığınız duyurularla, halkı yanıltıyorsunuz.

Bodrum Belediyesi İmar Müdürlüğü binası, yasalara uygun olmayınca, verilecek cevabın da olmayacağı aşikar değil mi sizce de. Bu bina ruhsatlı mıdır, ruhsatı olsa da hükmü yoktur.

Neden mi hükmü yoktur? Bina KÜTÜPHANE olarak projelendirilmiş tir. İmar Planında, Kültürel Tesis Alanıdır. Binada tadilat yapılmış ve yapılan tadilat, plan hükümlerine aykırıdır. Binanın bulunduğu parselin yola cephesi yoktur. Yola cephesi olan bir çok parselin arkasında yer almaktadır.

İşin garip ve komik tarafı, Bodrum Belediyesi bir çok taşınmazı için İmar Barışı Başvuru’su için hazırlıklar yapmış. Ançak başvurunun yapılıp yapılmadığı konusunda bilgimiz yoktur. Yapıldığını düşünmüyorum çünkü; maliyeti çok yüksek olacaktır.

Sorduklarımıza yanıt verilmedi, biz yenilerini ekleyelim.

Bitez Kavşağı olarak bilinen yerde bulunan, Muğla Büyükşehir Belediye Hizmet Binası imara plan ve hükümlerine uygun mudur?

Bodrum Yarımadasında, Yeşil Alan olarak kamu eline geçmiş yerler, amacına uygun olarak kullanılmakta mıdır? Bu alanlarda işgaller var mıdır?

Kaçak yapı önleme çabalarınıza karşı yeni yöntemler geliştirenlerin, Bodrum Marinaya koydukları yapı neyin nesidir?

Turizm Bakanlığı tarafından Kumbahçe Mahallesi’nde yapımı süren Halk Plajı, ruhsatlı mıdır? İmar Kanunu, Kıyı Kanunu, ve ilgili yönetmeliklere uygun mudur? Yoksa Bodrum Belediyesi’nin de konudan haberi yok mudur?

Sayın Aras, şahsınızla ilgili şimdilik bir endişemiz yoktur. Lakin üst düzey de görev ve yetki verdiğiniz kişilere dikkat ediniz, yarın önünüze sorun olarak gelebilir. Geçmişiniz temiz olabilir, geleceğiniz de temiz olsun isteriz.

Bildiğini Bilme, Bilmediğini Bil”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Vesaik.

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Türkiye S400 leri satın aldı ve ilk parti geldi,ve gelmeye devam ediyor.Bu bütün Dünya ya hükmetmek için uğraşan  USA ya ve nato ya ciddi bir tokattır.Erdoğan a nasip oldu. Ecevit te Kıbrıs' a çıktı kara oğlan oldu. Erbakan olmasa idi çıkacakmıydı,buda soru işaretidir.O zamandan bu zamana bizi seven allahın hiç bir memleketi bunu tanımadı.Pakistan ve bengladeş tanımıştı onlarda baskılardan dolayı vaz geçtiler.Orada haklarımızı koruyor ve enerji arıyoruz.Yılmayacağız. Şimdi ne olacak.Hep beraber göreceğiz.Şunu Devlet olarak kavramak zorun...
 • Helal olsun Başkan Aras…

  13 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz günlerde, Bodrum Antik Tiyatro'da Belediye meclisi toplantısı yapıldı. "Bodrum’da bir ilk" olarak duyuruldu. Çok sevindik elbette, nede olsa demokrasinin çıktığı bu topraklarda eskiden halk meclisi olarak kullanılan bu yapının, birazda gerçek anlamda kullanılması gerekiyordu. Bu toplantıyı akıl eden, üstün yetenekli kişilere teşekkür etmemiz gerekir. İyiki varlar, yoksa nasıl yaşayacaktık böyle bir nostaljiyi. Her başkana nasip olmuyor bu duyguları yaşamak. Belediye Başkanımız Ahmet Aras, bu duyguları yaşadı ve yaşattı bizlere...
 • Bodrum İşgal Altında…

  11 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Sapla samanı karıştırmamak lazım. Bazen yazılarıma sosyal medyadan dokundurma yapıp, pozitif olmam konusunda öneride bulunanlar oluyor. Ne yapalım yani, tecavüz kaçınılmazsa zevk mi alalım? Tecavüz ister bedeninize olsun, ister hak ve özgürlüklerinize olsun karşı durmak gerekiyor ki, bu ister aile içinden gelsin, ister dışından. Tecavüzcünüze kendinizi bırakıp "ne var canım ihtiyaçtan yapıyor, aslında kötü bir niyeti yok" demek, tecavüzcüyü teşvik etmek anlamına gelir. Diğer yandan; kendi dışınızda kişilerin haksızlığa maruz kalmasına...
 • Muğlalı Dolmuşa-Dolduruşa Gelmez…

  07 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  31 Mart yerel seçimlerinde Muğla özel bir önem ve hedef olmuştu. Çok yönlü siyasi manevra, Osman Gürün'e kaybettirme üzerinden ince ince hayata geçirildi. Seçim bu yönüyle Muğla özelinde Osman Gürün ve diğerleri arasında geçti gibi... "Bu defa kesin" beklentisi içersinde olan diğerleri cephesinde ciddi bir siyasi hazım sorunu yaratmıştır 31 Mart sonuçları. Hazımsızlığın yarattığı sendrom 31 Mart sonrasına katmerlenerek sarktı. , Büyük Şehir yönetemiyor feryat figanı esasen Karabağlar Yaylası'nın rüzgarlarının boşluğunda sallanmaktaydı. Bu y...

gaziantep escort