logo

“Bildiğini Bilme, Bilmediğini Bil”


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Ne kadar eğitimli olursak olalım bir yanımız halen ilkel. Zaman zaman, toplumsal olaylarda şiddet gösterenlere veya iktidara karşı yapılan eylemlerde “Şunlardan iki tanesini sallandıracaksın, bak o zaman bir daha yapabiliyorlar mı?” sözleri bir çoğumuza yabancı değildir.

Sallandırdılar, sallandık, konu hiç bitmedi. Gücü kendisinde görenler, her türlü yaptırımı sonsuz olarak görmekte.

Kaçak yapılaşmada uygulanan ilkel yöntemle, nereye varacak sınız?

Bodrum’da kaçak yapılaşmayı önlemek için yapılmak istenen, güç gösterisinden öte gitmeyen, yanlış kurgulanmış bir eylemdir.

Yıkın kaçak yapılardan iki tanesini, bak bir daha yapmaya cesaret edebilecekler mi? Bodrum Belediyesi, tamda iki tanesini yıktı. Bittimi, hayır bitmedi. Kaçak yapılaşma halen devam etmekte. Biter mi derseniz, bitmez.

Yapılan gövde gösterilerinde kullanılan ilkel yöntemlerle, biteceğini düşünmek pek doğru olmaz kanısındayım. Hatta; uygulanan yöntem toplumsal barışı bozacaktır.

Bodrum ilçe sınırları içerisindeki yapıların çoğu, imar hukukuna aykırıdır. Yapamayacağınız bir şeyi kendinize iş edinirseniz, çabalarınız boşa çıkacaktır. Enine boyuna düşünüp, kaçak yapı önleme projesi oluşturmazsanız, kendinize düşmanlar edinirsiniz.

Bodrum’da yaşayan ve konut ya da iş yeri olan bir çok insan sahip oldukları mülkleri kanunlara uygun zannedebilir. Öncelikle, mülk sahipleri kendi binalarını mutlak araştırmalıdır.170 bin adet konutun bulunduğu yerde, 50 bin adet imar barışı başvurusu varsa, durumun ne kadar vahim olduğu düşünülmelidir.

Bodrum Belediyesi tarafından, kaçak yapılaşma ve imar hukukuna aykırı yerlerle ilgili yazılarımın hiç birisine “Şu yanlış, bu doğru” gibi bir yanıt, geçmişte ve günümüzde henüz gelmedi. Yazılanlarla ilgili bir işlem yapıldığını da sanmıyorum.

Yıkıyoruz, yıkacağız dediğiniz iskeleler halen yerinde duruyor ve yenileri inşa ediliyor. Yaptığınız duyurularla, halkı yanıltıyorsunuz.

Bodrum Belediyesi İmar Müdürlüğü binası, yasalara uygun olmayınca, verilecek cevabın da olmayacağı aşikar değil mi sizce de. Bu bina ruhsatlı mıdır, ruhsatı olsa da hükmü yoktur.

Neden mi hükmü yoktur? Bina KÜTÜPHANE olarak projelendirilmiş tir. İmar Planında, Kültürel Tesis Alanıdır. Binada tadilat yapılmış ve yapılan tadilat, plan hükümlerine aykırıdır. Binanın bulunduğu parselin yola cephesi yoktur. Yola cephesi olan bir çok parselin arkasında yer almaktadır.

İşin garip ve komik tarafı, Bodrum Belediyesi bir çok taşınmazı için İmar Barışı Başvuru’su için hazırlıklar yapmış. Ançak başvurunun yapılıp yapılmadığı konusunda bilgimiz yoktur. Yapıldığını düşünmüyorum çünkü; maliyeti çok yüksek olacaktır.

Sorduklarımıza yanıt verilmedi, biz yenilerini ekleyelim.

Bitez Kavşağı olarak bilinen yerde bulunan, Muğla Büyükşehir Belediye Hizmet Binası imara plan ve hükümlerine uygun mudur?

Bodrum Yarımadasında, Yeşil Alan olarak kamu eline geçmiş yerler, amacına uygun olarak kullanılmakta mıdır? Bu alanlarda işgaller var mıdır?

Kaçak yapı önleme çabalarınıza karşı yeni yöntemler geliştirenlerin, Bodrum Marinaya koydukları yapı neyin nesidir?

Turizm Bakanlığı tarafından Kumbahçe Mahallesi’nde yapımı süren Halk Plajı, ruhsatlı mıdır? İmar Kanunu, Kıyı Kanunu, ve ilgili yönetmeliklere uygun mudur? Yoksa Bodrum Belediyesi’nin de konudan haberi yok mudur?

Sayın Aras, şahsınızla ilgili şimdilik bir endişemiz yoktur. Lakin üst düzey de görev ve yetki verdiğiniz kişilere dikkat ediniz, yarın önünüze sorun olarak gelebilir. Geçmişiniz temiz olabilir, geleceğiniz de temiz olsun isteriz.

Bildiğini Bilme, Bilmediğini Bil”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bu gün 19 Mayıs 2019

  19 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Atatürk ün Samsun a çıkışının Yüzüncü yıl dönümü.Çok az insan bu kadar zaman yaşıyor.Bir yüz yıl geçti.Anamla Babamın evlilik resmine bakıyorum ve o zamanla gurur duyuyorum.Bir yüz yıl içinde bana,çeyrek asırdan az bir zaman var. Allah nasip ederse görürüm.Etmese de yine şükür olsun iyisi ile kötüsü ile bu günlere geldim ve Bu üç çeyrek asırda bir kitaba konu olacak kadar çok şeyler yaşadım. Hayatımın son on sekiz senesini Türkiye de Bodrum da yaşıyorum. Bodrum kozmopolit bir sahil şehri. CHP'nin de kalesi gibi. Bu şehri CHP li beled...
 • Kimin Ne Kazancı Olabilir ki !

  18 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Her birey yaşadığı alanda olup bitenleri eleştirme hakkına sahiptir. Yapılan eleştirileri, karalama olarak değerlendirmek, eleştiriyi yapanları baskılamak anlamına gelir. Yazılanları enine boyuna düşünmeden, kanun, yönetmelik bilmeden eleştirinin ötesinde, suçlamak yanlıştır. “Görev süresi henüz iki ayı doldurmamış bir belediye başkanını eleştirmek de neyin nesi oluyor.” diye sitem edenlere; testi kırıldıktan sonra eleştirsek ne olacak, demek doğru olacaktır sanırım. Düşünün ki; bir kuaföre gidiyorsunuz, acemi usta saçınızı, bıyığınız...
 • Şundan Bundan

  15 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Sineğin Kanadından Otogardaki Belediyemiz Gıda Şirketine ait ücretsi konakladığım otoparkın çıkış noktasına geldiğimde her zamankinden farklı bir olgu gerçekleşti. Çıkışa izin veren bariyer açılmadı ama , onu idare eden emekçi kardeşim üzgün ve telaşla yanıma geldi: “Ağabey sana çok önemli bir haberim olacak, senin basın kartın iptal edilerek otopark konaklamasında geçersize aktarıldı.” Anladım. Borcumu sordum . 6 lira dedi hemen ödedim O emekçiyi gerçekten çok üzgün gördüm. Emekçi kardeşim biraz kendine gelince lafın gerisini söyleyebil...
 • “Bildiğini Bilme, Bilmediğini Bil”

  14 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Ne kadar eğitimli olursak olalım bir yanımız halen ilkel. Zaman zaman, toplumsal olaylarda şiddet gösterenlere veya iktidara karşı yapılan eylemlerde “Şunlardan iki tanesini sallandıracaksın, bak o zaman bir daha yapabiliyorlar mı?” sözleri bir çoğumuza yabancı değildir. Sallandırdılar, sallandık, konu hiç bitmedi. Gücü kendisinde görenler, her türlü yaptırımı sonsuz olarak görmekte. Kaçak yapılaşmada uygulanan ilkel yöntemle, nereye varacak sınız? Bodrum’da kaçak yapılaşmayı önlemek için yapılmak istenen, güç gösterisinden öte git...