Bodrum Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bodrum 36°C
Sıcak

  “Bodrum’daki Ekolojik Çığlıkları Artık Duyun”

  “Bodrum’daki Ekolojik Çığlıkları Artık Duyun”

  MUÇEP BODRUM MECLİSİ’nin (Muğla Çevre Platformu) 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Küdür Yarımadası Halk Plajı’nda yaptığı toplantının sonuç bildirgesi aşağıdaki gibidir:

  Muğla’nın birçok ilçesinde bulunan Muçep meclislerinin ortaklaşa hazırladığı “Dünya Çevre Günü” basın açıklamasında şu sözlere yer verildi. “Bu sembolik gün, evimize daha yakından bakmaya başlamak için bir vesile olsun. Etrafımızda görmeye alıştığımız için hep var olacaklar diye düşündüğümüz her canlı ve cansız varlıktan biri bile yok olduğunda biyoçeşitliliğin bir halkası yitmiş oluyor. Bu, bizim de içinde yaşadığımız dünyanın çöküşü demek. Bugün artık yok olan türlerden sonra, yok olmakta olan eko sistemlerden bahsediyoruz. Ama iyileşebiliriz, kendimizi, toplumu ve dünyayı iyileştirebiliriz. Milyonlarca yıldır var olan dünya ve doğası, insanın işgalciliğine rağmen bizimle yaşamanın yöntemlerini buldu. Şimdi hep beraber sıra bizde diyelim.”

  Biz de, Bodrum’un çöküşü demek olan noktalarla tüm yasal ve toplumsal haklarımızı kullanarak mücadele edeceğiz.
  Hiç de kısa ve kolay olamayacağını bildiğimiz bu yolculukta; yerel yönetim, ilgili kurum ve kuruluşlarla gerek sorgulama, bilgi edinme ve gerekse dayanışma ve işbirliği içinde olacağız. Bodrum’un çöküşüne neden olacak ve takip edeceğimiz sorunlu noktalarımız:

  Gümüşlük Kazı Evi, Cennet Koy, Aspat Koyu, Ali Hoca Burnu, Çevre Yolu Alanı Projesi, Küdür Dodo Beach, Beyaz Kum adı altındaki mermer tozu, kuvars gibi plajlara serilen mekanların tespiti, Turgutreis Sahil Güvenlik Limanı…
  Kısa vadeli talebimiz:

  Tıpkı Pandemi sürecinde turistik mekan ve otellere getirilen “sertifika” içeriği ve uyulması gereken koşullar gibi, plajlara da kum nedir , kıyı nedir ve nasıl değiştirilemez, nasıl kullanılamaz ı içeren hukuki ve bilimsel içerikli (ruhsat gibi) bir genelge yollanmasını istiyoruz. Çevre Şehircilik Müdürlüğü, İl Hıfzı Sıhha Müdürlüğü, İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü, Tabipler Odası, Kaymakamlık ve Muğla Büyükşehir ve Bodrum Belediyesi’ni bu anlamda göreve davet ediyoruz.

  Güncel ve de uzun vadeli çağrımız:

  Bütün siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, valilik, kaymakamlık, çevre şehircilik müdürlüğü, Bodrum Belediyesi’nin ilgili tüm birimleri, Bodrum Belediyesi Meclis Üyelerinin tümü, Muğla İlinin seçilmiş tüm vekilleri, muhtarlarımız ve elbette “çocuklarına, torunlarına, tüm canlılara yaşanabilecek bir gelecek bırakmak isteyen Bodrumlular’ a sesleniyoruz. Bodrum’da ki ekolojik çığlıkları artık duyun. Ve geçit vermeyin. Yarın çok geç olmadan.”


  Bodrum Haber