DOLAR
8,4203
EURO
10,1711
ALTIN
491,68
BIST
1.441

  Günlük olarak semizotu tüketmenin faydaları

  Semizotu, dünyanın her yerinde bulunan ve en yaygın olarak yabani ot olarak tanınan yeşil etli bir bitkidir. Semizotu, meyve bahçeleri, üzüm bağları, ekin tarlaları, bahçeler ve hatta yol kenarları dahil olmak üzere çeşitli habitatlarda iyi yetişir. Ülkemizde de kullanımı oldukça yaygındır. Peki, semizotu faydaları nelerdir ve hangi hastalığa iyi gelir? Bu başlık altında, semizotu faydaları ve besin değerleri yer almaktadır.

  Günlük olarak semizotu tüketmenin faydaları
  17.02.2021
  A+
  A-

  Asya ve Akdeniz bölgelerinde gıda olarak tüketilmekte ve tıbbi amaçlı kullanım geçmişi uzun bir geçmişe sahiptir. Semizotunun faydaları oldukça fazladır. Semizotu, bulabilirseniz günlük beslenmenize sağlıklı bir katkıda bulunabilir. Peki, şifalı bitki semizotu faydaları nelerdir? Yapraklı yeşil, mağazalarda yaygın olarak bulunmaz, ancak bir omega-3 yağ asidi olan zengin bir alfa-linolenik asit (ALA) kaynağıdır ve antioksidan kapasitesi ile ilgili bazı sağlık yararları sağlayabilir. İşte, semizotu faydaları ve bu bitki hakkında bilgiler…

  SEMİZOTU FAYDALARI

  Karbonhidrat

  Semizotu kalori ve karbonhidrat bakımından çok düşüktür ve bir fincan çiğ yeşillik başına 1.5g karbonhidrat sağlar. Lif veya şeker içeriği hakkında bilgi mevcut değildir, ancak toplam karbonhidrat içeriği çok düşük olduğundan her biri bir gramdan az olacaktır.

  Tek bir 1 fincan semizotu porsiyonunun glisemik yükünün 1 olduğu tahmin edilmektedir. Glisemik yük, bir yiyeceğin kan şekeri üzerindeki etkisini tahmin ederken porsiyon boyutunu hesaba katar. Glisemik yükü 10’dan az olan yiyecekler düşük glisemik yiyecekler olarak kabul edilir.

  Yağlar

  USDA besin veritabanına göre, semizotu fincan başına yalnızca 0.15 gr yağ içerir. Veritabanı, yağ asidi içeriği hakkında daha fazla bilgi barındırmıyor.

  Bununla birlikte, araştırmalar, semizotunun zengin bir bitki kaynağı olduğunu ve insan beslenmesi için gerekli olan bir omega-3 yağ asidi olan alfa-linolenik asitin (ALA) en zengin bitkisel kaynağı olduğunu göstermiştir. Semizotu ayrıca tipik olarak sadece deniz ürünlerinde ve takviye edilmiş ürünlerde bulunan az miktarda eikosapentaenoik asit (EPA) sağlar.2 Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, gıdalardan veya takviyelerden daha fazla EPA ve DHA almak trigliserid seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.