Bodrum Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bodrum 35°C
Sıcak

  “Kirleten Öder”


  Bodrum Belediye Meclisi, 2020 evsel katı atık tarife raporu ve tarife ücretlerini görüşmek üzere olağanüstü toplandı. Başkan vekili Emel Çakaloğlu başkanlığında gerçekleştirilen 2019 yılı Kasım ayı olağanüstü meclis toplantısında, ücretlerin belirlenmesi için süre isteyen Bodrum Belediyesi Plan ve Bütçe Komisyonu’nun talebi oy birliği ile kabul edildi.

  Bodrum Belediyesi’nin Herodot Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılan 2019 yılı Kasım Ayı Olağanüstü Meclis Toplantısında Belediye Meclisinin 07.11.2019 tarih ve 2019/148 sayılı kararı ile Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen, 27.10.2010 tarih ve 27742 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Atıksu Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik gereğince hazırlanan “2020 yılına ait Bodrum Evsel Katı Atık Tarife Raporu ve Tarife Ücretleri” görüşüldü.

  Toplantıda Belediye Plan ve Bütçe Komisyonu adına söz alan CHP’li Meclis Üyesi Emre Köroğlu, konunun hassas olduğunu belirterek “Son günlerde dikte edilen çeşitli vergi yasaları ile halkımızın üzerine çok ciddi vergi uygulamalar geldiği aşikardır. Bu yüzden hazırlamak ve yapmak zorunda olduğumuz bu tarifname ile ilgili gerek halkımız gerek işletmelerimiz açısından en az zararla atlatılabilmesi için sizden detaylı bir çalışma yapmak için süre istiyoruz.” dedi.

  İYİ Parti’li Meclis Üyesi Mehmet Onur Şahbaz da hükümetin “kirleten öder” mantığıyla çıkardığı yasa gereği yapılması gereken düzenlemenin hassasiyetine dikkat çekerek katı atık ücretlendirmesinde yapılacak artışı minimumda tutmanın faydalı olacağını belirtti.

  MHP’li meclis üyesi Bahattin Kul da suyun ton fiyatının düşürülmesi halinde düzenlemenin daha ılımlı bir hale getirilebileceği önerisinde bulundu.

  Kasım ayı olağanüstü meclis toplantısı, Bodrum Belediye Meclisi’nin Plan ve Bütçe Komisyonunun ek süre talebini oy birliğiyle kabul etmesinin ardından sona erdi.


  Bodrum Haber
  1. Mehmet AYtaç DURUSU dedi ki:

   Hem ÇTV ödüyoruz hem atız su bedeli ödüyoruz. Şimdi de katı atık bedeli alınıyor. Katı atık bedeli, Ticari amaçla yapılan bir üretimin sonucunda kar elde edilmelidir. Bu üretimden de kaynaklanan atığı bertaraf etmek için alınabilecek bir ücrettir. Örneğin; meyve suyu üretici meyve suyunu yapar ve satar kâr elde eder. Bu üretimin sonucunda meyve posası veya artığı çıkar ve bu katı atık olarak adlandırılır. Biz evde üretim yapmıyoruz sadece marketten aldığımız veya dışardan aldığımız herhangi bir şeyin ambalaj v.s çıkıyor. Bunları da aldığımız da zaten KDV ödüyoruz . Bunu da çöpe atıyoruz. Çöp içinde ÇTV ödüyoruz. Ama hanelerden alınan Katı atık bedeli kesinlikle kanuna aykırı ve usulsüzdür. Muski ile yaptığımız Sözleşmelerimizde kesinlikle böyle bir anlaşma yoktur. Sonradan izinsiz dayatma olarak bizden tahsil edilmektedir. İlgililerin dikkatine. İyi günler.