Bodrum Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bodrum 28°C
Az Bulutlu

  Milli Eğitim Müdürlükleri, Müftülüklerin programlarını mı uygulamaktadır?

  Milli Eğitim Müdürlükleri, Müftülüklerin programlarını mı uygulamaktadır?

  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya,Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün “Eğitimde Ramazan Günlükleri” adı altında öğrencilerden hadis ve dua okudukları videolar ile ramazan faaliyetlerine ilişkin resimler talep etmesi ve yayınlamasını Meclis gündemine taşıdı.
  Kaya TBMM’ye verdiği soru önergesinde, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a, “Etkinlik Milli Eğitim Bakanlığı onayıyla mı yapılmaktadır? Milli Eğitim Müdürlükleri, Müftülüklerin programlarını mı uygulamaktadır? Uygulama, Çocuk Hakları Evrensel Beyannamesine aykırı değil midir? Uygulama laik, demokratik ve bilimsel eğitim ilkelerine uygun mudur? sorularını sordu.  
  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya’nın soru önergesi şöyle:
  Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü, “Eğitimde Ramazan Günlükleri” kapsamında yayınlamak için öğrencilerden hadis ve dua okudukları videolar ile ramazan faaliyetlerine ilişkin resimler talep etmiştir.
  Okul müdürlerinden; çocuklara “duamı okudum”, “hadisimi okudum”, “yemek duamı yaptım” konulu video ve resimler çektirerek, Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğüne göndermeleri istenmiştir.
  Çocuklardan toplanan video ve resimlerin Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge sosyal medya hesaplarından ve Aydın Öğrenci Akademisi web sitesinden yayınlanacağı duyurulmuş; çocukların adı soyadı, ilçesi ve okullarının ayrıntılı şekilde yer alması da istenmiştir.
  Bu bilgiler kapsamında;
  1.      Etkinlik Milli Eğitim Bakanlığı onayıyla mı yapılmaktadır?
  2.      Diğer illerimizde de benzer etkinlikler var mıdır?
  3.      Milli Eğitim Müdürlükleri, Müftülüklerin programlarını mı uygulamaktadır?
  4.      Çocukların özel görüntü ve resimlerinin bu şekilde yayınlanması doğru mudur?
  5.      Uygulama, Çocuk Hakları Evrensel Beyannamesine aykırı değil midir?
  6.      Çocukların görüntü ve resimlerinin yayınlanması, ilerleyen yıllarda telafisi mümkün olmayan sorunlara neden olmaz mı?
  7.      Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü, diğer dini inanç gruplarıyla ilgili de benzer etkinlikler yapmış mıdır?
  8.      Uygulama müfredatta yer almakta mıdır?
  9.      Uygulama laik, demokratik ve bilimsel eğitim ilkelerine uygun mudur?
  10.  Sorumlular hakkında soruşturma başlatılacak mıdır?


  Bodrum Haber