DOLAR
32,2249
EURO
34,9718
ALTIN
2.423,96
BIST
10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla
Hafif Yağmurlu
24°C
Muğla
24°C
Hafif Yağmurlu
Salı Az Bulutlu
25°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
24°C
Perşembe Açık
25°C
Cuma Açık
28°C

Turizmcilerden 2022 yılına ilişkin öngörüler

Turizmcilerden 2022 yılına ilişkin öngörüler
A+
A-
Bodrum Ev Emlak

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerilime ve küresel sorunlara rağmen turizm hareketliliğini sürdürerek yılı en yüksek faydayla kapatmanın planlarını yapan turizmciler, 2022 yılına ilişkin öngörülerini paylaştı.

Rusya – Ukrayna Savaşı ve pandemi sonrası yaşanan ekonomik sorunların gölgesinde sürüp giden turizm sezonunda güçlü bir ivme yakalamak için pazar çeşitliliği arayışları sürüyor.

2022’nin ilk aylarında turizm hareketinin başladığı Antalya’da bölgelerine ilişkin son durumu aktaran turizmciler, savaş ikliminin turizm pazarlarında yarattığı erozyona rağmen yılın geri kalanından umutlu.

Hürriyet Gazetesi’nden Ceren Deniz’in haberine göre; yoğunluğun sadece yaz sezonuyla sınırlı kalmayıp 2023’e kadar sürmesi için çalışan sektör profesyonellerinin yıllık hedef ve öngörüleri şöyle:

ERKAN YAĞCI: 2019’UN YÜZDE 74’ÜNÜ YAKALADIK

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Üyesi ve Concorde Hotels Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Yağcı:

“Son 2 yılı salgın döneminde turizm yapmaya çalışarak yaşadık. 2020’de Antalya’da 3.5 milyon turist, 2021’de 9 milyon turistle yılı kapattık. Dolayısıyla 2022 yılına girince aşının bulunması ve insanların seyahat etme özgürlüğünü yeniden kazanmasıyla beraber sektörümüzde iyileşme başladı. Avrupa pazarında pandemiden güçlü bir geri dönüş var. Pandemi sonrası daha dijital kaynaklı ve son dakika rezervasyonlarına dönen bir yapı söz konusu.

Şu an 1 Ocak’la 30 Mayıs arasındaki döneme bakarsak Almanya pazarında, 2019 Ocak – Mayıs döneminin yüzde 96’sını yakaladık. Bu sene İngiltere pazarı çok iyi gidiyor, 2019 rakamlarının üzerine çıktık. Şu ana kadar aldığımız veriler ışığında beklenmedik bir durum olmadığı sürece Antalya’da İngiltere pazarında 1 milyon rakamına ulaşacağımızı düşünüyorum. Hollanda’da 2019 rakamlarının yüzde 95’ine ulaştık. Bu sezon gelişme gösterecek bir pazarımız da Polonya. İngiltere’nin yanında bu sene parlayacak pazarların yanında Polonya da gözüküyor. Kazakistan’da da 2019 seviyesini yakaladık. 2022’nin ilk 5 aylık kümülatif verilerine göre biz 2019’un yüzde 74’ünü yakalamış durumdayız.

2022 yılında şunu çok net olarak söyleyebilirim ki Rusya ve Ukrayna haricindeki tüm pazarlarda 2019 yılını yakalayıp bazı pazarlarda üzerine çıkmış olacağız. Her iki pazarda da ciddi gerilemeler var. Rusya pazarı 2019’un yaklaşık yüzde 75 altındayız. Pandemi dönemine göre daha rahat bir sezon geçiriyoruz fakat Karadeniz’de yaşadığımız çatışmadan dolayı 2019’un altında bir rakamla sezonu kapatacağımızı görüyoruz. Temennimiz bir an önce bölgede gerginliğin sona erip barış ikliminin hakim olması. İleriye dönük planlar yapmakta zorlandığımız bir dönem olduğu için senaryo bazlı ilerleyeceğiz.”

KAAN KAVALOĞLU: HEDEF GEÇEN SENEYİ YAKALAMAK

Belek Turizm Yatırımcıları Birliği (BETUYAB) İcra Kurulu Üyesi, AKTOB Başkan Yardımcısı ve Limak Otelleri Turizm Grup Başkanı Kaan Kavaloğlu:

“Rusya – Ukrayna gerilimi bizi çok farklı boyutlarda etkiledi. Yüzde 50’ye yakın kayıpta olduğumuz, yüzde 10 kayıpta olduğumuz otellerimiz de var. Bu iki pazarla yoğun çalışmamıza bağlı olan bir husus bu. Avrupa pazarında da bu yıl, pandemi öncesi 2019 rakamlarına ulaşamadık. Bu yıl en güvendiğimiz pazarlardan biri İngiltere’ydi. Sonuç beklediğimiz gibi oldu. İngiliz pazarı yükselişte gözüküyor. Ama Antalya’nın özellikle en doğusu ve en batısı Rusya – Ukrayna geriliminden çok kötü etkilendi. Bu bölgeler aynı zamanda bizim pazar çeşitlendirmesini çok yoğun yapamayan bölgelerimiz. Bu sebepten krizden çok ağır etkilendiler diyebiliriz. Sezonun başında 13-14 milyon arasında bir beklentimiz vardı. Şimdi ise geçen seneyi yakalarsak başarılı sayacağız kendimizi. Geçen sene 9 milyon 100 bin turist rakamına ulaşmıştık. 2022’de bu rakama ulaşmayı başarı sayıyoruz.”

CENGİZ HAYDAR BARUT: İNGİLİZ EGE’DEN AKDENİZ’E KAYDI

Manavgat Side Turistik Otelciler Birliği Derneği (MASTOB) Başkanı ve Barut Hemera Otel Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Haydar Barut:

“SİDE SAVAŞTAN EN AZ ETKİLENEN BÖLGELERDEN BİR TANESİ”

“Side’de bu yıl yaşadığımız tersliklere rağmen işler kötü değil. Çünkü Avrupalının da tercih ettiği bir destinasyon Side. Misafir profilinde Avrupalı da olduğu için bu sene de Kovid’den sonra İngiliz pazarı Side’de yükseliyor. Side savaştan en az etkilenen bölgelerden bir tanesi. Türk misafir portföyü de gelişmiş. Alman turistin de Türkiye’deki en çok tercih ettiği bölge. Yıllardır bölgenin İngiliz pazarına yatırım yapmasıyla bu pazarda da Ege’den ciddi olarak Antalya’ya kaydı. Bölgede de bu pazardan en çok faydalanan bölge Side. Orta Avrupa ve İskandinav turistin de sevdiği bir destinasyondayız. Biz bu bölgede turist sayısı olarak 2019 yılının üzerine çıkacağız. İnşallah savaş şartları normale dönerse seneyi güzel rakamlarla kapatırız. En kötü zamanda Rusya’dan Antalya’da 1 milyona yakın turist geldi. Bu yıl gündemde savaş olmasaydı beklentimiz 5 milyon Rus 2 milyon Ukraynalı yolcuydu. Türk Hava Yolları’nın destekleri, acentelerin bulduğu birtakım çözümlerle bu pazarlarda savaşa rağmen başarılı olacağımızı düşünüyorum. Bu yılki temennimiz Antalya’ya tüm pazarlarda 16 milyon, Rus pazarında ise 3 milyon turistin gelmesi, umarım ulaşırız.”

VOLKAN YORULMAZ: ALTERNATİF PAZARLARDA YOĞUNLUK VAR

Kemer Yöresel Tanıtım Vakfı (KETAV) Başkan Yardımcısı ve Ulusoy Tatil Köyü Genel Müdürü Volkan Yorulmaz:

“Bu sene turizmde gidişat çok göreceli. Her işletmenin kendi gerçeği var. Bunu tek tek incelemek lazım ama alternatif pazarlarda hareket var. Avrupa özelinde İngiltere, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Sırbistan gibi pazarlarda hareket görüyoruz. Bu yıl yüzde 100 doluluklarla gidemiyoruz. Ama zamanında başka pazarlara yatırım yapmış olan tesislerde bir doluluk mevcut. Almanya, Hollanda gibi önemli pazarlarımızda da ciddi ciddi artışlar var. Yaz sezonuyla birlikte uçaklar yaz kapasitesine geçiş yaptı, sezon boyunca bu hareketin sürmesini bekliyoruz. Bu sene pandemi dönemi rakamlarının üzerine çıkabileceğimizi söyleyebiliriz.”

BURHAN SİLİ: TÜM PLANLAR REVİZE EDİLDİ

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili: “Bu sene beklentilerimiz yüksekken ne yazık ki Ukrayna Rusya savaşı, planlarımızı revize etmemize neden oldu. Yılın ilk aylarındaki öngörülerimize dayanarak beklediğimiz sayıda turistin gelmeyeceği ortada. Geçen sene sektörü Rus pazarı, Ukrayna pazarı ve iç pazar bizi ayakta tuttu. Bu sene Avrupa, iç pazar ve olabildiği kadar Rus ve Ukrayna pazarlarıyla operasyonu döndürmeye çalışacağız. İngiltere ve geçen sene hiç açık olmayan Hollanda pazarı bu sene açıldı. Orta Avrupa’da bir artış var. Ama her ne olursa olsun, turizm barış ortamı istiyor. Savaş sonlanmadan işin normale dönmesi de çok mümkün gözükmüyor. Sektör olarak bu seneyi bir şekilde geçirip önümüzdeki seneye kayıpsız girmeye çalışacağız. Biz 2019 senesinde 16 milyona yakın bir turist sayısına ulaşmıştık. 2020’de pandemi etkisiyle Alanya ve Antalya’nın tüm turizm merkezlerinde toplam 3.5 milyonda kaldık. Ama 2021’de tekrar 10 milyon turist rakamını yakaladık. Bizim bu sene hedefimiz 2019 rakamlarına ulaşmak idi. Ancak savaş ve pandemi kaynaklı ekonomik kriz birçok pazarda erozyon yarattı. Bu şartlarda net bir hedef koyamasak da yükselen pazarların üzerine eğilip bu yılı en yüksek fayda ile kapatacağız.”