DOLAR
32,2295
EURO
35,0225
ALTIN
2.442,25
BIST
10.677,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla
Az Bulutlu
25°C
Muğla
25°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
25°C
Perşembe Az Bulutlu
26°C
Cuma Açık
29°C
Cumartesi Açık
32°C

UNESCO Somut Olmayan Türk Kültürü Mirası Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı

UNESCO Somut Olmayan Türk Kültürü Mirası Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı
A+
A-
velux

Türkiye’nin somut olmayan kültür mirasını daha da görünür kılmak ve eşsiz görsellerle belgelemek üzere düzenlenen UNESCO Somut Olmayan Türk Kültürü Mirası Fotoğraf Yarışması’nın sonuçları açıklandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle Geleneksel Sanatlar Derneği tarafından gerçekleştirilen yarışmaya 172 sanatçı, toplam 462 fotoğrafla başvuruda bulundu. Yapılan değerlendirmeler sonucunda 50 fotoğrafın ödül almasına karar verildi.

Yarışmanın jüri üyeliğini Geleneksel Sanatlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akcan, Genel Sekreteri Doç. Dr. Şehnaz Biçer, derneğin Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Zaliha Erdoğan Peçe, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü SOKÜM Daire Başkanlığı uzmanı Döndü Akçay Odabaşı ile fotoğraf sanatçıları Cihat Hıdır ve Tezcan Kıldıran üstlendi.

Fotoğraf yarışmasında ilk 25’e giren yarışmacılar ayrı ayrı 2 bin lira, sonraki 25’e giren yarışmacılar ise 500 lira para ödülü alacak.

Fotoğraflar gerek yurt içinde gerekse yurt dışında gerçekleştirilecek tanıtım faaliyetlerinde kullanılarak çeşitli sergilerde yer alacak.

Ödüle Layık Görülen İlk 25 Yarışmacı

  • Alev Tanrıkorur – Son yatık ustası
  • Arif Miletli – Usta
  • Aygül Harmancı – Işık
  • Çiğdem Sorgut – Ekmek Fırını
  • Deniz Kalaycı – Osmanlı
  • Engin Ayyıldız – Zil Ustası
  • Fatih Balaman – Yazma Baskısı
  • Fatma Nurdem Atay – Bakır ustası
  • Giray Kocaman – Okçular
  • Hakan Muallim – Tahta Oyma
  • Hasan Burak Durmuş – Nevruz Ateşi
  • Hasal İçel – Halı Tarlası
  • Hilal Emnacar – Kalaycı
  • İsmet Danyeli – Tabakhane
  • Leyla Yılmaz – Çalgı
  • Muhammet Özen – Çömlek Ustası
  • Musa Talaşlı – Bakır İşçiliği
  • Münevver Ulusoy – Demirci Ustası
  • Neşe Arı – Pekmez Yapımı
  • Orhan Bektaş – Sema Gösterisi
  • Ramazan Çırakoğlu – Ahşap Sandık Yapımı
  • Şerife Kese Halıcı – Hat
  • Şevki Karaca – Ahşap Oyma
  • Ufuk Turpcan – Tandır Ekmeği
  • Zihni Onur Çalışkaner – Mangala

UNESCO Somut Olmayan Türk Kültürü Mirası Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı

Ödüle Layık Görülen İkinci 25 Yarışmacı

  • Adem Güleş – Nakış Kız
  • Ahmet Öner – Cirit
  • Alev Tanrıkorur – Gölge Oyununda Tasvir Yapımı
  • Bilal Eskioğlu – Tespih Ustası
  • Burak Türk – Hacivat Karagöz
  • Dilek Durdu – Kilim
  • Ekrem Kalkan – Kozadan İpliğe
  • Fatih Yılmaz – Tandır
  • Gürsel Egemen Ergin – Kılıçkalkan
  • Halit Bozkuş – Havancı
  • Hilal Rana İnanç – Hattat
  • Hüseyin Opuklu – Birlikte
  • İbrahim Sürmeneli – Geleneksel Mumya
  • İmge İldem – Keçe Ustası
  • Kamil Serhoşoğlu – Şimşir Kaşık
  • Kazım Kuyucu  – At Araba Tekerlekçisi
  • Mehmet Yılmaz – Sepet Yapımı
  • Melih Sular – Yarenler 2
  • Muzaffer Murat İlhan – Alemci
  • Muzaffer Temel – Usta
  • Orhan Kartal – Hallaç
  • Osman Arsal – Yemeni Ustası
  • Ragıp Sarı – Semerci Ustası
  • Sabahattin Özveren – Künde
  • Serdar Kıran – Sema     
polat-galle