Bodrum Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bodrum 36°C
Sıcak

  Usta Oyuncu Köy Okulu İçin Sahne Aldı


  Sinema ve tiyatro oyuncusu Salih Kalyon, Bodrum’da ilkokul yararına sahneye çıktı. 

  Usta oyuncu Salih Kalyon, 55 yıllık sanat yaşamı boyunca ülke genelinde yaptığı tiyatro, sinema ve televizyon çalışmaları sırasında yaşadığı hikayeleri, kahramanlarının ağzından mizahi ve teatral bir dille anlattığı “Memleket Saat Ayarı” isimli tek kişilik oyununu Bodrum’da sahneledi. Oyundan elde edilen gelirin Bodrum’un Çamlık İlkokulu Okul Aile Birliği’ne aktarılacağı bildirildi.

  Oyun öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Salih Kalyon, oyunun ne anlattığını şu sözlerle dile getirdi:

  “Oyun tamamen benim hikayemi anlatıyor. Babamın ve annemin çocukluğu ile başlayıp benim tiyatro ve sanat yaşamım, 55 yıllık tiyatro yaşamımdan kesitler sunuyor. O tarihlerde neler oldu? Ben tiyatroya başladığımda neler oldu? Ben çocukken neler oldu? Annem, babam çocukken neler oldu? Özüyle özetle kendi hayat hikayemi anlatıyor.”

  Oyunun isminin neden “Memleket Saat Ayarı” olduğu sorusunu da yanıtlayan Kalyon, sözlerine şöyle devam etti:

  “Çünkü Büyük Atatürk ülkemizde bir saat ayarı yaptı. 23 Nisan’ı çocuklara armağan etti, Cumhuriyetimizi ilan etti ve bir saat ayarı yapıldı. Ama saat 9’u 5 geçe o saat durdu ve geriye doğru ayarları ile oynanmaya başladı. Ayarları ile oynana oynana günümüze geldik. Bunları anlatıyorum.”

  Çamlık İlkokulu Okul Aile Birliği yararına sahneye çıkması ile ilgili de konuşan Kalyon, “Köy okulunu gezdim, gördüm. Çok beğendim ve çok sevdim. Amacımız da o zaten. Bizim çocukluğumuzda bir şarkı vardı; Orada bir köy var uzakta. Gitmesek de görmesek de k köy bizim köyümüzdür. Ben de gitmesek de görmesek de o köy nasıl bizim köyümüz oluyor diye merak ettim. Kalkıp o köye gitme gerekir diye düşündüm. O köyü gidip gördüm. Görülmeyen, bilinmeyen, yaşanılmayan köy bizim köyümüz değildir. Onun için o köyü görmemiz gerekiyor. O köyleri tanıtmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

  Tek perdelik oyunu, Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Aslan Korkmaz’ın da aralarında olduğu çok sayıda seyirci izledi.

  Kent Haber


  Bodrum Haber